Ešte pred príchodom do Chorvátska som vedel, že navštívim mesto Poreč. Chcel som totiž vidieť baziliku, ktorá je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. To ale nie je ani zďaleka všetko, čo mesto ponúka. Antické atraktivity, stredoveké obranné veže, talianska pizza, chorvátska štrúdľa a pokojné pláže.
Ako sa do mesta Poreč dostať?
Poreč sa nachádza v regióne Istria na severozápade Chorvátska, 262 km/3 h 2 min. juhozápadne od Záhrebu.
Autobusom
Autobusová stanica Poreč sa nachádza 400 m/5 min. pešo južne od námestia Trg Slobode.
Vlakom
Vlakom sa do mesta Poreč nedostanete, pretože cez mesto neprechádza železničná trať.
Kde v meste Poreč získať info?
Turistické združenie mesta Poreč (Turistička zajednica grada Poreč) sa nachádza 110 m/2 min. pešo východne od námestia Trg Slobode. V infocentre sme našli všetky propagačné materiály o meste a regióne, ktoré sme potrebovali. Od zamestnankyne infocentra sme si zároveň vypýtali bezplatnú trhaciu mapu mesta so všetkými atraktivitami, ktoré by sme pri našej návšteve nemali obísť.
Čo v meste Poreč robiť, vidieť a navštíviť?
Bazilika v zozname UNESCO, rímske pamiatky, stredoveké benátske veže. To všetko nájdete v meste Poreč.
Bazilika svätého Eufrázia (Eufrazijeva bazilika)
Bazilika svätého Eufrázia (Eufrazijeva bazilika; 240 m/3 min. pešo západne od námestia Trg Slobode) v byzantskom štýle pochádza z polovice 6. storočia. V roku 1997 ju zapísali do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Katedrálny komplex v meste Poreč je jedným z najzachovalejších komplexov ranokresťanskej architektúry na svete.
Prehliadka baziliky začína v átriu, z ktorého dovidíte na vežu na jednej strane a západnú vonkajšiu stenu baziliky na strane druhej. Cez osemhrannú krstiteľnicu vyjdete do zvonice, ktorú ponúka výhľady na celé staré mesto Poreč, ostrov Sveti Nikola a široké okolie. Z veže sa presuniete do biskupského paláca, ktorý patrí do komplexu. Na poschodí paláca uvidíte zbierky archeologických nálezov, liturgických rúch, malieb a románskych drevených krucifixov. Prízemie tej istej budovy vystavuje fragmenty podlahových mozaík, monolitický biskupský trón, či dielňu na reštaurovanie mozaík.
Z paláca budete ďalej pokračovať okolo archeologických pozostatkov na vyhliadkovú terasu. Návšteva terasy sa samozrejme nezaobíde bez svojky, rozpálené obedňajšie slnko nás však vyháňa do starej sakristie s kryptou. A z nej už je to len na skok ku vrcholu prehliadky – samotnej bazilike s centrálnou apsidou a modernými bočnými kaplnkami. V jednej z bočných kaplniek nás na podlahe prekvapila smrtka s prekríženými kosťami, podobná ako na vlajkách pirátskych lodí. Dodnes som sa nedopátral k tomu, prečo sa tam nachádza a čo znamená.
Praktické info o Bazilike sv. Eufrázia
Bazilika je otvorená od pondelka do soboty medzi 9.00-18.00 h. Na prehliadku baziliky si vyhraďte aspoň 1,5 h. Vstupenka stála 10 eur/os. V pokladni môžete platiť platobnou kartou.
Námestie Marafor (Trg Marafor)
Antické námestie Marafor (Trg Marafor; 400 m/5 min. pešo západne od námestia Trg Slobode) má očividne už svoje najlepšie časy za sebou. Kým v staroveku bolo centrálnym námestím – rímskym fórom – s dôležitými administratívnymi budovami a chrámami, v súčasnosti čaká na rekonštrukciu. Na niektorých miestach uvidíte pôvodnú dlažbu, cisternu či stredoveké hrobky. Názov marafor pochádza zo stredoveku a pravdepodobne znamená fórum na mori. Námestie lemujú reštaurácie, kaviarne a bary.
Neptúnov chrám (Neptunov hram)
Neptúnov chrám (Neptunov hram; 500 m/6 min. pešo západne od námestia Trg Slobode) stojí v samotnom cípe porečského polostrova. Chrám, ktorý zasvätili bohovi mora Neptúnovi, postavili na začiatku 1. storočia. Dnes už z chrámu ostali len fragmenty.
Päťuholníková veža (Peterokutna kula)
Benátska Päťuholníková veža (Peterokutna kula; 100 m/1 min. pešo západne od námestia Trg Slobode) lemuje vstup do starého mesta. Postavili ju v roku 1447 na základoch stredovekej veže. V súčasnosti sa vo veži nachádza reštaurácia.
Severná veža (Sjeverna kula)
Severná veža (Sjeverna kula; 150 m/2 min. pešo severozápadne od námestia Trg Slobode) bránila severný vstup do starého mesta. Postavili ju v roku 1473. Na stenách uvidíte strieľne a delové otvory. Momentálne je zničená, zasypaná zeminou a čaká na svoju chvíľu.
Okrúhla veža (Torre rotonda)
Okrúhla veža (Torre rotonda; 190 m/2 min. pešo juhozápadne od námestia Trg Slobode) kedysi strážila juhovýchodný vstup do starého mesta. Postavili ju v roku 1475. Vo veži sa zachovali strieľne a pôvodné kamenné schody. Dnes sa tu zastavíte na miešaný nápoj. Z terasy veže si užijete výhľad na staré mesto a protiľahlý ostrov Sveti Nikola.
Kúpanie
V meste Poreč a jeho okolí sa nachádza niekoľko pláží. My sme si vzhľadom na lokalitu (a parkovacie miesto) vybrali pláž neďaleko rezortu Plava Laguna (2,2 km/30 min. pešo južne od námestia Trg Slobode). Kamienková pláž v zátoke s pozvoľným vstupom do mora s výhľadom na zalesnené pobrežie, cíp starého mesta a ostrov Sveti Nikola. More bolo na začiatku septembra ešte stále príjemne teplé, nerozbúrené. Väčšie vlny spôsobovali len člny, ktoré sem-tam preplávali okolo. Pokojná pláž, na ktorú chodili predovšetkým hostia ubytovaní v rezorte. Síce sme v rezorte nebývali, všimli sme si, že bol veľmi dobre infraštruktúrne vybavený – reštaurácia, kaviareň, minigolf, požičovňa člnov, prenájom bicyklov, detské ihriská, …Pláž bola voľne prístupná verejnosti.
Kde sa v meste Poreč najesť?
Na obed sme sa vybrali do Pizzerie Napoli (350 m/5 min. pešo západne od námestia Trg Slobode) ktorá susedí s antickým námestím Trg Marafor. Pizzeriu spoznáte podľa červených károvaných obrusov na stoloch. Ochutnal som pizzu so syrovým základom z mozzarelly, paradajkami, bazalkou a bazalkovým pestom. V horúcom letnom dni príjemne schladilo čapované pivo. Kým jedlo bolo fantastické a vrátil by som sa kvôli nemu do reštaurácie opäť, kvôli obsluhe by som sa tam zase nevrátil nikdy. Taliani sú obyčajne prívetiví, ale títo už boli očividne unavení z celej sezóny. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 31,40 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.
Kam v meste Poreč zájsť na kávu?
Pekáreň Concettino (73 m/1 min. pešo východne od námestia Trg Slobode). Pekáreň nás zaujala svojou polohou v bočnej uličke mesta s krytou terasou a vôňou kávy a buchiet, ktorá sa niesla ulicou. Ochutnal som jablkovú štrúdľu a espresso. V Chorvátsku sa mi veľmi páči, že mi takmer ku každej káve priniesli aj veľký pohár vody bez toho, aby som ich o to žiadal. Za účet pre 2 osoby som zaplatil 7,68 eur. V pekárni môžete platiť platobnou kartou.
Navštívte aj tieto baziliky:
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma, ak nie je uvedené inak.
© Ing. Adam Vanečko