vazecka jaskyna vazec horny liptov liptovsky mikulas zilinsky kraj severne slovensko adam vanecko traveller

Važecká jaskyňa – medvedí brloh Liptova

Začiatok tohto leta bol o niečo chladnejší ako po minulé roky. Všetci naokolo sa sťažovali, aká je zima. Posledný týždeň je tak teplo, že sa zase všetci sťažujú ako sa tie horúčavy nedajú zniesť. Pre všetkých, ktorí nezvládajú tieto horúčavy mám dnešný tip na výlet. Odkazujem vám:

Važecká jaskyňa vás schladí!“

Ako sa do Važca dostať?

Važec sa nachádza v hornom Liptove na severnom Slovensku, z administratívneho hľadiska v okrese Liptovský Mikulᚎilinskom kraji.

Autom

Važec sa rozprestiera 27 km/20 min. autom západne od Popradu. Obcou prechádzajú diaľnica D1 a cesta I. triedy 18 (I/18):

  • diaľnica D1 má po svojom dokončení spájať Bratislavu s hranicou Ukrajiny pri východoslovenskej obci Záhor. Na území Važca sa diaľnica stotožňuje s európskou cestou E50, ktorá vedie z Francúzska cez NemeckoČesko (Rozvaldov – PrahaBrno – Starý Hrozenkov) – Slovensko – Ukrajinu až do Ruska.
  • cesta 1. triedy 18 (I/18) vedie zo Žiliny cez Poprad Prešov do slovenského Michiganu (Michaloviec).

Ak budete do obce cestovať autom, z diaľnice využite výjazd „Važec“.

Autobusom

Vo Važci sa nachádzajú dve autobusové zastávky:

  • Važec, jednota – pri miestnom supermarkete, na tejto zastávke zastavuje väčšina autobusov (asi 700 m/10 min. pešo severovýchodne od centra obce),
  • Važec, železničný nadjazd – na opačnej strane obce (asi 650 m/8 min. pešo severozápadne od centra obce).

Vlakom

Železničnú zastávku Važec nájdete 1,2 km/15 min. pešo severozápadne od centra obce. Na zastávke zastavujú len osobné regionálne vlaky.

Čo vo Važci robiť, vidieť a navštíviť?

Na okraji obce, s dohľadom na domy a paneláky, ale napriek tomu už v prírode, sa v zalesnenom kopci ukrýva nenápadná jaskyňa. Važecká jaskyňa (800 m/10 min. pešo juhozápadne od obecného úradu) je jednou z troch sprístupnených jaskýň nachádzajúcich sa vo vzdialenosti do 30 km od Popradu (ďalšie sú Belianska jaskyňa Dobšinská ľadová jaskyňa).

Važecká jaskyňa – praktické info

Priamo oproti vstupu do jaskyne sa cez málo frekventovanú cestu nachádza provizórne parkovisko. Vstupenky si kúpite v pokladni s krytou terasou vedľa vstupu do jaskyne. Keďže som si stále nezvykol na nosenie rúška, aj v tomto prípade som ho zabudol doma.

Našťastie, v pokladni predávali aj 1-rázové rúška (viem, hanbím sa, ohľaduplné voči životnému prostrediu to veľmi nie je). Keď sprievodkyňa v jaskyni hovorila o takmer dokonalom sterilnom prostredí, v ktorom neprežijú žiadne vírusy, zamyslel som sa, či je to rúško vlastne vôbec nutné.

Važecká jaskyňa je známa (samozrejme okrem bohatej kvapľovej výzdoby) predovšetkým vďaka nálezom kostí jaskynného medveďa. Replika takéhoto macka v životnej veľkosti stráži vstupnú sieň jaskyne. O jaskyni, v ktorej sa takisto našli kosti jaskynných medveďov som už písal v článku o rumunskom kúpeľnom meste Oradea.

Prehliadka Važeckej jaskyne sa niesla v podobnom duchu ako v ostatných jaskyniach Slovenska. Sprievodkyňa nám vysvetlila, aký je rozdiel medzi stalaktitom, stalagmitom a stalagnátom, „museli“ sme hádať, na čo sa podobajú jednotlivé kvaple a na záver prehliadky zhasla všetky svetlá, aby sme si vedeli predstaviť, ako to v takej jaskyni bez elektriny vlastne vyzerá.

Škoda len ľudskej hlúposti niektorých návštevníkov, ktorí nevydržia bez svojho zapnutého mobilu ani sekundu a musia ním stále svietiť. Dotyčný vypol mobil až po tom, keď ho jeho „vlastní“ upozornili na to, že kazí atmosféru. Potichu som s nimi súhlasil. 😀

Celková dĺžka jaskyne je 530 m, prehliadková trasa má dĺžku 235 m a trvá 25 minút. Konštantná teplota v jaskyni je okolo 6,5-7 oC a vlhkosť 94-96 %. Jaskynné priestory za vstupnou sieňou objavil v roku 1922 Ondrej Húska, rodák z Važca. O pár rokov neskôr jaskyňu provizórne sprístupnili. Od roku 1954 je Važecká jaskyňa v prevádzke. Vstupné do jaskyne stojí 5,00 eur/os.

Dom Jána Hállu a nemecký vojenský cintorín

V obci okrem jaskyne nájdete Dom Jána Hállunemecký vojenský cintorín. Ján Hálla bol umelec, ktorému učaroval Važec a jeho obyvatelia. Expozícia je momentálne (júl 2020) dočasne zatvorená. Medzi Važcom a Štrbou sa rozprestiera Nemecký vojenský cintorín, na ktorom našlo svoj večný odpočinok asi 6 500 nemeckých vojakov.

Takže, ak máte pol dňa alebo jeden celý, môžete si za svoj ďalší cestovný cieľ zvoliť práve Važec.

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko