madlenky madeleines caj o piatej afternoon tea panstvo downton abbey

Madlenky (Madeleines) z éry panstva Downton

Madlenky, francúzske čajové koláčiky v tvare mušle, boli bežnou súčasťou čaju o piatej panstva Downton a uchovávali sa tiež v nádobách na sušienky pri posteliach na neskoré nočné občerstvenie.

Ingrediencie na madlenky (madeleines; v závislosti od veľkosti formičky 12-30 ks):

  • 60 g (4 polievkové lyžice) rozpusteného a vychladnutého nesoleného masla, plus maslo izbovej teploty na vymastenie formičiek
  • 60 g (1/2 šálky) samokypricej múky plus navyše na vysypanie formičiek
  • 2 vajcia
  • 70 g (1/2 šálky) práškového cukru
  • 1/4 čajovej lyžičky soli
  • 1 čajovú lyžičku vanilkového extraktu
  • práškový cukor na posypanie (voliteľné)

Madlenky – výrobný postup:

  1. Rúru predhrejeme na 190 ºC. Vymastíme 12 formičiek na madlenky (v závisloti od veľkosti, v mojom prípade ich bolo 30) maslom izbovej teploty, pričom dôsledne potrieme každú hranu. Formičky rovnomerne vysypeme múkou a prebytok vyklepeme.
  2. V miske pomocou elektrického mixéra vyšľaháme vajcia, práškový cukor a soľ na stredne vysokej rýchlosti asi 5 minút, kým nebude zmes svetlá a nadýchaná. Zašľaháme vanilkový extrakt. Mixér vypneme a k vaječnej zmesi preosejeme múku. Pomocou mixéra na nízkej rýchlosti zašľaháme múku, kým sa úplne nezmieša. Znovu vypneme mixér a pomocou gumenej špachtle jemne vmiešame polovicu rozpusteného masla. Pridávame zvyšné rozpustené maslo, kým sa úplne nezmieša.
  3. Zmes nalejeme lyžicou do pripravených formičiek, pričom od vrchu necháme 2 mm medzeru. Madlenky pečieme 10-12 minút, kým vrch pri miernom stlačení prstom nevyskočí. V polovici pečenia otočíme plech. Plech vyberieme z rúry, ihneď ho prevrátime na mriežku (resp. jednotlivé formičky) a poklepaním plechu (formičiek) uvoľníme madlenky. Ak sa niektorá z nich neodlepuje, okraje uvoľníme nožom na maslo a potom ich obrátime a znova poklepeme. Necháme mierne vychladnúť a podávame teplé. Ak chceme, tesne pred podávaním vrch zľahka posypeme práškovým cukrom.

Upečte si lievance (crumpets) alebo vyskúšajte ďalšie recepty na čaj o piatej z panstva Downton.

Zdroj: DOWNTON ABBEY. 2020. The Official Downton Abbey Afternoon Tea Cookbook.

© Ing. Adam Vanečko