Spočiatku sme sa v meste Făgăraș (čítaj Fegeraš) ani nechceli zastaviť, ale chceli cestovať priamo do Sibiu. Po prehliadke pevnosti to však neľutujem a som veľmi rád, že sme si tu urobili menšiu zastávku.
Ako sa do mesta Făgăraș dostať?
Făgăraș sa nachádza 68 km/1 h autom západne od Brașova.
Autobusom
Făgăraș sa nachádza na hlavnom cestnom ťahu E68. Každú hodinu od 6.00 h do 22.00 h vychádza z autobusovej stanice Autogara 1 v Brașove autobus, pričom takmer každý zastavuje aj na autobusovej stanici Autogara 2. Dĺžka cesty sa pohybuje v intervale od 55 min.-1 h 40 min. a lístok stojí 12 ron/2,59 eur/os.
Vlakom
Mesto sa nachádza aj na hlavnom železničnom ťahu Arad – Brașov, preto sa tam dostanete aj vlakom. Cez deň ide z hlavnej stanice v Brașove asi 10 vlakov. Železničná stanica v meste Făgăraș je len jedna. Cesta trvá 65 min.
Ako sa v meste Făgăraș pohybovať?
Făgăraș je malé mesto. Má len okolo 30 000 obyvateľov. Autobusová stanica Autogara Codreanu je 900 m/11 min. pešo južne od pevnosti. Autobus nám zastavil aj pri Kostole sv. Jána Krstiteľa (Catedrala Sfântul Ioan Botezătorul), 600 m/8 min. pešo južne od pevnosti. Železničná stanica sa nachádza 2 km/25 min. pešo južne od pevnosti. Na presuny medzi pevnosťou a stanicami nepotrebujete žiadnu hromadnú dopravu.
Čo v meste Făgăraș robiť, vidieť a navštíviť?
Stredovekú pevnosť v meste Făgăraș (Cetatea Făgăraşului) začali stavať v 14. stor. v roku 1310 na mieste, kde predtým stála drevená pevnosť. Tú Tatári počas svojich nájazdov v rokoch 1241-1242 spálili. V stredoveku bola jedným zo sídiel transylvánskych princov a ich rodín. V 50. rokoch 20. stor. pevnosť využívali ako väzenie pre odporcov komunistického režimu a disidentov. Po revolúcii v roku 1989 pevnosť obnovili a v súčasnosti slúži ako múzeum histórie, etnografie a umenia a tiež ako knižnica. V zbierkach múzea nájdete rímske predmety, stredoveké zbrane, ukážky cechov a remesiel, či ikony maľované na skle.
Kamenná podoba pevnosti sa zachovala dodnes. Jej jadro tvorí štvorkrídlový palác s vnútornými priestormi múzea a knižnice na 3 podlažiach. Uprostred paláca sa nachádza otvorené nádvorie. Jednotlivé strany paláca spájajú 4 okrúhle bašty. Vnútorný palác obklopuje vonkajšie opevnenie s ušnicovými baštami v rohoch. To chráni hlboká vodná priekopa. Most na východnej strane pevnosti je jediným prístupovým bodom. Pevnosť patrí medzi najodolnejšie stavby tohto druhu v Transylvánii. Architektúrou trochu pripomína protitureckú pevnosť v Bzovíku a opevnením trochu zámok v Holíči.
Múzeum je kompletne zrekonštruované. Pri vstupe (15 ron/3,23 eur/os.) dostanete návleky a svoje veci si odložíte do šatne. Prehliadka bola bez sprievodcu. Takmer v každej miestnosti sa nachádzajú plazmy, ktoré dopĺňajú expozíciu múzea a dotykové obrazovky, z ktorých získate viac informácií. Vrcholom prehliadky bola stredoveká trónna sála, v ktorej si môžete sadnúť na krásne vyrezávaný drevený trón.
Kde sa v meste Făgăraș ubytovať a najesť?
Cez Făgăraș sme len prechádzali z Brașova do Sibiu. Preto sme tu neboli nikde ubytovaní. Ochutnali sme ale vynikajúci dezert a kávu v slušne vyzerajúcej reštaurácii Casa Terra s veľmi milou obsluhou (44 ron/9,49 eur/2 os.).
V roku 2014 získala pevnosť vo Făgărași 2. miesto v rebríčku 10 najkrajších hradov na svete. Taktiež patrí medzi jeden z najväčších a najlepšie zachovaných feudálnych zámockých komplexov v krajinách východnej Európy.
Užitočné linky:
- Prejmer – „stredoveká bytovka“
- Rumunsko – praktické informácie
- Ďalšie články z Rumunska
- Hont známy neznámy – 2. časť
Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 13. 9. 2018 (1 eur = 4,6380 ron).
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko