prejmer transylvania transilvania rumunsko romania brasov

Prejmer – stredoveká „bytovka“

Vynikajúcim tipom na 1-denný výlet z Brașova je rumunská „dedinka na konci sveta“ Prejmer.

Rumunsko6 kultúrnych lokalít UNESCO:

  1. Kostoly regiónu Moldavsko,
  2. Dácke pevnosti v pohorí Orăștie,
  3. Historické centrum mesta Sighișoara,
  4. Kláštor Horezu,
  5. Drevené kostoly regiónu Maramureș (spoločný zápis s ukrajinskými kostolíkmi v Podkarpatskej Rusi), slovenské drevené chrámy sú samostatnou lokalitou,
  6. Obce s opevnenými kostolmi v Transylvánii

2 prírodné lokality na Zozname svetového dedičstva UNESCO:

  1. Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy (to je spoločný zápis aj so slovenskými bukovými pralesmi),
  2. Delta Dunaja.

Jednou z kultúrnych lokalít sú Obce s opevnenými kostolmi v Transylvánii (od roku 1993 a 1999):

  1. Biertan,
  2. Prejmer (čítaj Prežmer),
  3. Viscri (Viskri),
  4. Dârjiu (Dyržiw),
  5. Saschiz (Saskiz),
  6. Câlnic (Kylnik),
  7. Valea Viilor.

V celej Transylvánii ale nájdete až 150 takýchto kostolov.

My sme navštívili opevnený kostol v obci Prejmer. Ten je najväčším opevneným kostolom v juhovýchodnej Európe. V minulosti bol najvýchodnejšou pevnosťou saských Nemcov na území Transylvánie a zatiaľ je to najvýchodnejšie miesto, ktoré som v Rumunsku navštívil. 😉

Ako sa do komúny Prejmer dostať?

Prejmer sa nachádza 17 km/20 min. autom/14-40 min. autobusom/19-28 min. vlakom severovýchodne od Brașova.

Autobusom

Medzi BrașovomPrejmerom premáva počas celého dňa mnoho autobusových liniek. Drvivá väčšina ale odchádza z autobusovej stanice Autogara 2, ktorá sa nachádza 3,1 km/31 min. pešo západne od autobusovej stanice Autogara 1 (pri železničnej stanici). Pre viac info o staniciach si prečítajte článok o Brașove.

Vlakom

Zo Sighișoary sme cestovali autobusom, ktorý nás vysadil na autobusovej stanici Autogara 1 a tak sme sa rozhodli pre vlak (3,90 ron/0,84 eur/os.). Na železničnej stanici nám za 10 ron/2,15 eur ochotne zobrali 2 ruksaky. Medzi Brașovom a Prejmerom nepremáva veľa vlakov, ale my sme si počkali na spoj, ktorý nám vyhovoval.

Ak sa rozhodnete pre vlak, odporúčam vám vystúpiť už na zastávke Ilieni (predposledná pred zastávkou Prejmer), odkiaľ to budete mať k opevnenému kostolu trošku bližšie (1,5 km/15 min. pešo namiesto 2 km/20 min. pešo).

Opevnený kostol

Opevnený kostol bol postavený v neskorogotickom štýle už v 13. stor. Obklopuje ho múr z 15. stor., ktorý je vysoký 12 m a hrubý 4,5 m. Je tak zároveň najhrubším múrom spomedzi všetkých opevnených kostolov v Transylvánii. Múr ešte chránila vodná priekopa. Pri vstupe do areálu najprv budete prechádzať cez predsunuté opevnenie – barbakan (ako v Banskej Bystrici). Z neho sa dostanete do dlhšej chodby, ktorej konce uzatvárajú železné padacie mreže. Až potom sa pred vami objaví vnútorný múr s kostolom.

V suteréne múru nájdete pivničné priestory. Nad nimi postavili 4 podlažia s 272! miestnosťami pre obyvateľov dediny, ktoré poprepájali drevenými schodiskami. Okrem miestností pre rodiny sa tam nachádza aj provizórna škola. Mňa by zaujímalo, či v tom múre mali v stredoveku aj dáku krčmu, keď tam boli nútení žiť dlhšie. Z vonkajšej strany múru boli strieľne, ktoré slúžili v prípade útoku na obranu kostola a obyvateľov v ňom.

barbakane si kúpite vstupenku (10 ron/2,15 eur/os.) do opevneného kostola. V Rumunsku neposkytujú na mnohých miestach sprievodcovské služby. A tak si celý areál môžete pozrieť sami. Pri vstupe vám ponúknu za poplatok knihu o danej lokalite. Na tejto krajine sa mi veľmi páči, že v nej nájdete pamiatky, ktoré máte doslova „len pre seba“.

Kde sa v komúne Prejmer ubytovať a najesť?

Samotná dedinka Prejmer neponúka veľa ubytovacích a stravovacích zariadení. My sme zvolili ubytovanie v Brașove, kde sme sa aj navečerali. Z dedinky sme sa vracali ešte v ten istý deň naspäť. V čase našej návštevy bolo tak horúco, že sme si dali iba malé „osvieženie“ (pivo/5 ron/1,08 eur/fľaša).

Transylvánska dedinka Prejmer s opevneným kostolom vás prenesie svojou atmosférou o niekoľko storočí naspäť do stredoveku. Nielen preto sa ju určite oplatí navštíviť. 😉

Užitočné linky:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 30. 8. 2018 (1 eur = 4,6417 ron).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko