ramnicu valcea valcea county oltenia valassko walachia wallachia valahia rumunsko romania

Râmnicu Vâlcea – brána údolia Olt

Cez Râmnicu Vâlcea (čítajte Rymniku Vylčea) som prechádzal už v roku 2014, keď som cestoval autobusom z bulharskej Varny do Bratislavy. Viac ako samotné mesto ma zaujala oblasť na sever od neho. Hovorím o údolí dravej rieky Olt, ktorá sa tu vinie pomedzi zalesnené Karpaty. Oblasť je známa vďaka kúpeľným strediskám Căciulata, Călimănești a ďalším. Pri ceste práve touto dolinou som si Rumunsko zamiloval. Tentoraz sme sa v meste zdržali len na noc pri ceste z Craiova do Alba Iulia. Tak vám o meste poskytnem aspoň základné informácie. 

Ako sa do Râmnicu Vâlcea dostať?

Râmnicu Vâlcea sa nachádza v župe Vâlcea v západnom Valaššku, regióne Olténia, v juhozápadnom Rumunsku, 180 km/2,5 h autom severozápadne od Bukurešti.

Autom

Râmnicu Vâlcea má vynikajúcu dopravnú dostupnosť. Mestom prechádzajú viaceré národné cesty, z ktorých jedna je súčasťou európskej cesty:

  • DN7 vedie na trase Bucureşti Pitești Râmnicu VâlceaSibiuDevaAradNădlac až do Maďarska. V meste sa stotožňuje s európskou cestou E81, (ktorá začína v rumunskej Constanţa a pokračuje na trase Bucureşti Piteşti Râmnicu VâlceaSibiu, ale potom sa stáča na sever a pokračuje na trase Sebeş Alba IuliaTurdaCluj-NapocaSatu MareHalmeu až do ukrajinského Mukačeva)
  • DN64 vedie z juhorumunského Caracal do Râmnicu Vâlcea
  • DN67 vedie z Drobeta-Turnu Severin cez Târgu Jiu do Râmnicu Vâlcea
  • DN73C vedie z Câmpulung cez Curtea de Argeș do Râmnicu Vâlcea.

Autobusom

Râmnicu Vâlcea má 2 autobusové stanice:

  • Autogara Antares Transport (1 Mai) – sa nachádza 1 km/12 min. pešo južne od centra; 1 km/13 min. pešo juhozápadne od železničnej stanice a 2 km/24 min. pešo juhozápadne od autobusovej stanice Autogara Dacos.
  • Autogara Dacos – 1 km/12 min. pešo severovýchodne od železničnej stanice; 2 km/22 min. pešo severovýchodne od centra a 2 km/24 min. pešo severovýchodne od autobusovej stanice Autogara Antares Transport.

Niektoré autobusy tiež stoja pri župnej nemocnici (Spital Județean; 2 km/25 min. pešo severne od centra) a na bývalej stanici Dacos (Peco Socar (pe centura) fosta Dacos; 4 km/6 min. autom severovýchodne od centra).

Vlakom

Železničnú stanicu (Gara Râmnicu Vâlcea) nájdete 1 km/12 min. pešo východne od centra, severovýchodne od autobusovej stanice Autogara Antares Transport a juhozápadne od autobusovej stanice Autogara Dacos.

Cesta vlakom z Craiova (131 km) trvala 2 h a 32 min. a cestovný lístok stál 39,50 lei/8,17 eur/os.

Čo v Râmnicu Vâlcea robiť, vidieť a navštíviť?

Râmnicu Vâlcea môžete navštíviť Múzeum župy Vâlcea (Muzeul Judeţean Vâlcea), ktoré svoje zbierky vystavuje pre návštevníkov vo viacerých budovách v celej župe.

Múzeum histórie župy Vâlcea (Muzeul de Istorie a Judeţului Vâlcea; 400 m/6 min. pešo severne od centra) sa zameriava na históriu župy od praveku po začiatok 20. storočia.

Múzeum umenia dom Simian (Muzeul de Artă Casa Simian; 450 m/7 min. pešo severovýchodne od centra) – vystavuje diela rumunských autorov 19.-21. storočia a regionálne sakrálne umenie 16.-19. storočia.

Múzeum dediny župy Vâlcea (Muzeul Satului Vâlcean; 4,5 km/7 min. autom severne od mesta) sa nachádza v dedinke Bujoreni. V skanzene nájdete všetko, čo by mala skutočná dedina mať: domy, kostol, školu, hostinec, remeselnícke dielne či technické zariadenia regiónu.

Pamätný dom Anton Pann (Casa Memorială „Anton Pann”) nájdete 250 m/3 min. pešo západne od centra). Anton Pann bol hudobný skladateľ a rumunský básnik, ktorý zložil hudbu pre súčasnú rumunskú hymnu. Tá zaznela prvýkrát práve v tomto meste v revolučnom roku 1848. 

Kde sa v Râmnicu Vâlcea ubytovať?

Vila Victoria sa nachádza 1,2 km/16 min. pešo severne od centra; 1,7 km/23 min. pešo západne od autobusovej stanice Autogara Dacos; 2,1 km/27 min. pešo severozápadne od železničnej stanice a 2,1 km/28 min. pešo severne od autobusovej stanice Autogara Antares Transport.

V penzióne bývajú aj jeho majitelia, starší manželský pár, ktorí nehovoria po anglicky, ale sú veľmi milí a nápomocní. Ubytovali nás v priestrannej a veľmi pekne zariadenej 2-lôžkovej izbe so súkromnou kúpeľňou so sprchovacím kútom a balkónom. Bolo zaujímavé, že na balkón ste sa nedostali z izby, ale z kúpeľne. Nie je potrebné rezervovať si miesto na bezplatnom súkromnom parkovisku, ktoré je k dispozícii v blízkosti. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet je k dispozícii v celom objekte.

Za ubytovanie sme zaplatili 159 lei/32,88 eur. V penzióne môžete platiť platobnou kartou v miestnej mene. Cena zahŕňala izbu, 5 % daň z pridanej hodnoty, 1 % mestskú daň a raňajky pre 2 osoby.

Raňajky sme ale nestihli, pretože ich servírujú až od 8.00 h a to už sme boli na ceste na autobusovú stanicu. Nenapadlo mi zistiť si, odkedy servírujú raňajky a dohodnúť sa s domácimi. Predpokladal som, že ich budú podávať od 7.00 h ako vo väčšine ubytovacích zariadení.

Taktiež náš odchod z penziónu bol mierne chaotický. Keďže na recepcii nikto nebol, jediné, čo nám ostávalo, bolo nechať kľúče a ponáhľať sa na autobus.

Penzión Vila Victoria hodnotím (čo sa vybavenia týka) ako 2. najlepšie ubytovanie v Olténii a 3. najlepšie počas našej poslednej návštevy Rumunska.

Kde sa v Râmnicu Vâlcea najesť?

Ristorante D’amici (300 m/4 min. pešo východne od centra) je príjemnou rodinnou reštauráciou takmer v centre mesta. V reštaurácii som neochutnal žiadnu rumunskú špecialitu. Mal som nehoráznu chuť na tuniakovu pizzu, ktorú som si teda nakoniec aj objednal. Pizza s bohatým obložením a chrumkavými okrajmi bola veľmi chutná. Rýchla a anglicky hovoriaca obsluha. V reštaurácii mali širokú ponuku vín, až mi je ľúto, že sme si ku večeri neobjednali fľašu vína. Opäť zvíťazilo čapované pivo! Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 74 lei/15,30 eur.

Ako som už vyššie spomenul, viac ako samotné mesto ma láka jeho okolie. Necelých 40 km západne sa napr. nachádza UNESCO lokalita kláštor Horezu alebo tzv. obytné veže z obdobia tureckých nájazdov v dedine Măldărești. Možno nabudúce.

Užitočné linky:

Oficiálny turistický portál župy Vâlcea

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 8. 4. 2020 (1 eur = 4,8365 lei).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko