Poslednú sobotu sme sa vybrali na výlet do historického mestečka Levoča. V meste a jeho okolí sa stretnete s históriou, umením, vtipnými, ale i vážnymi príbehmi. Viem, že by sme tu toho našli spoločne omnoho viac, snažil som sa vybrať to najzaujímavejšie nielen pre našinca, ale aj pre návštevníkov zo zahraničia.
Trocha histórie mesta Levoča
Prvá písomná zmienka o meste je z roku 1249. Na začiatku 14. stor. (1323) už bola Levoča slobodným kráľovským mestom. Od 16. stor. bola centrom regiónu Spiš (predtým bol sídlom župy Spišský hrad). Za rozvojom Levoče stál predovšetkým obchod a s ním súvisiace právo skladu (1321). V roku 1950 bolo historické jadro vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Dnes je Levoča a dielo Majstra Pavla súčasťou Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO (2009).
1. Chrám sv. Jakuba Levoča
Dominantou Levoče je Chrám sv. Jakuba (3 eur/os.), ktorý pápež František v roku 2015 povýšil na baziliku minor. Je 2. najväčším kostolom na Slovensku (1. Dóm sv. Alžbety v Košiciach). V jeho vnútri nájdete 11 gotických, renesančných a barokových oltárov. Tým najvýznamnejším je neskorogotický drevený krídlový oltár (Panny Márie a sv. Jakuba apoštola) z dielne Majstra Pavla, ktorý je najvyšším oltárom na svete (18,62 m).
Medzi zaujímavosti kostola patria gotické nástenné maľby, ktoré zobrazujú 7 dobrých skutkov a 7 smrteľných hriechov, či tzv. senátorská lavica členov mestskej rady, kde mal každý člen svoje miesto. Jedno ale ostáva neoznačené. Kto na ňom údajne sedel sa môžete dozvedieť, ak Chrám sv. Jakuba navštívite.
Atraktívnym je aj výstup do veže chrámu. V čase našej návštevy bola ale veža z dôvodu rekonštrukcie zatvorená. Vstupenky do chrámu si kúpite v budove oproti severnému vchodu do kostola. Na oknách uvidíte obrovský nápis „Kasa“. Ku kovanému krížu na streche Chrámu sv. Jakuba sa viaže aj jedna legenda.
Legenda o kovanom kríži na Chráme sv. Jakuba
Senátora Wildnera, ktorý bol s manželkou a dcérou Zuzanou v Jedľovej doline na výlete, zastihla silná búrka. Blesk udrel rovno do voza. Jeho obeťou sa stala Zuzana. Po pohrebe sa hrobár dozvedel, že milujúci rodičia pochovali dcéru s istými cennosťami. V noci sa vybral vykopať hrob, aby šperky mŕtvemu dievčaťu ukradol. Keď truhlu otvoril, Zuzana, iba omráčená bleskom, nie mŕtva, vstala a utekala domov. Wildner dal z vďačnosti za zázračnú záchranu dieťaťa umiestniť na streche Baziliky sv. Jakuba, nad hlavným oltárom, v roku 1570 veľký železný kríž, ktorý je tam dodnes (ik.levoca.eu).
2. Radnica – symbol mesta Levoča
Svetskou ukážkou renesančného štýlu na Slovensku je radnica (5 eur/os.) v Levoči. V minulosti bola sídlom mestskej rady. Dnes v nej nájdeme expozíciu zameranú na dejiny Levoče, či výstavnú sieň. Okrem iných zaujímavostí sa v interiéri nachádza vzácny luster – dar od Márie Terézie, richtárska palica, obraz Levočskej bielej panej a kúsok z jej šiat, dereš, či koleso na lámanie rebier. Južnú fasádu radnice zdobí 5 symbolov občianskych cností – striedmosť, opatrnosť, udatnosť, trpezlivosť a spravodlivosť.
3. Dom Majstra Pavla
Kto v skutočnosti bol autor najvyššieho dreveného gotického krídlového oltára na svete? Poznáme ho len pod menom Majster Pavol. Nepoznáme dokonca ani jeho priezvisko. Dom Majstra Pavla (5 eur/os.), na východnej strane námestia, dokumentuje život a dielo tohto významného rezbára z Levoče, ktorého diela môžeme obdivovať nielen v meste, ale aj v iných chrámoch východného a stredného Slovenska.
4. Zvonica
Zvonicu v Levoči postavili v štýle talianskej renesancie. Ľudia sa báli, že štíhla veža kostola zvony neudrží. Na zvonici si môžete všimnúť údajne prvé vežové hodiny v Uhorsku. A na jej vrchu si zas všimnite kohúta, ktorý určuje počasie. Zvonica je súčasťou expozície Spišského múzea v radnici. Renesančné zvonice môžeme obdivovať na celom Spiši – Poprad, Spišská Sobota, Matejovce pri Poprade, Vrbov, Kežmarok, Strážky, Spišská Belá a Podolínec.
5. Klietka hanby
Pri radnici stojí stredoveký kovový pranier. Slúžil na trestanie žien, ktoré porušili zákaz vychádzania a objavili sa po zotmení bez sprievodu muža. Takže, ženy, dávajte si pozor! Trest trval zvyčajne 24 h. Prvou potrestanou bola samotná richtárova dcéra, ktorá dostala trest až 48 h, pretože nešla iným ženám príkladom. Chceli sme urobiť nejakú vtipnú fotografiu, ale klietka bola, žiaľ, zamknutá.
6. Levočské námestie – Námestie Majstra Pavla
Námestie Majstra Pavla alebo Levočské námestie patrí k najväčším stredovekým námestiam v strednej Európe. V minulosti bolo dejiskom vychýrených jarmokov. Keby ste sa preniesli do minulosti, videli a počuli by ste tu rozličných remeselníkov, ktorí ponúkali svoj tovar. Vzduchom sa určite niesla vôňa ponúkaných produktov. Dnes námestie ožíva počas rôznych podujatí v letnej sezóne.
Môj tip: Urobte si ešte krátku prechádzku juhozápadným smerom z námestia a dostanete sa ku Kostolu s kláštorom minoritov na západnom okraji historického jadra pri Poľskej bráne. Prehliadku vám odporúčam rezervovať si telefonicky vopred.
7. Domy významných mešťanov
Námestie obklopujú stredoveké gotické a renesančné domy.
Thurzov dom so zachovanou renesančnou atikou na východnej strane námestia je dnes sídlom Štátneho oblastného archívu.
Domy na západnej strane námestia:
Hainov dom je sídelnou budovou Spišského múzea (5 eur/os.). V minulosti sa tu nachádzalo slávne levočské evanjelické lýceum. V ňom sa v 19. stor. údajne prvýkrát spievala hymna Slovenskej republiky „Nad Tatrou sa blýska“.
Máriássyho dom (ten modrý) bol majetkom významného šľachtického rodu Máriássyovcov zo Spiša. Dnes v ňom môžete navštíviť Galériu mesta Levoča. Vstup do galérie je bezplatný.
Spillenbergov dom (ten vysoký oranžový) je previazaný hádam s najznámejšou levočskou legendou. Údajne v ňom krátko bývala Juliana Géciová-Korponayová, tzv. Levočská biela pani.
Legenda o Levočskej bielej panej
„Legenda hovorí, že v období stavovských povstaní, keď Levoču obliehala cisárska armáda, Júlia z lásky ku veliteľovi nepriateľského vojska, Štefanovi Andrássymu, zradila mesto a vpustila doň tajne cisárskych vojakov. Za to ju popravili v maďarskom Győri. Jej príbeh sa stal námetom pre slávny román maďarského spisovateľa Móra Jókaiho“ (ik.levoca.eu).
8. Hradby
Mestské hradby sú najvýraznejším znakom slobodného kráľovského mesta. Hradobný systém v Levoči, ktorý má dĺžku 2,5 km, dnes patrí medzi najzachovanejšie hradobné systémy na Slovensku (zachovalo sa takmer 80 %). Tvorili ho 3 opevňovacie múry a hradobná priekopa. Do mesta sa vchádzalo pôvodne 3 bránami (dnes už len Košická a Menhardská). Vstup na hradby je voľný. Na niektorých miestach sa nachádzajú ubytovacie alebo stravovacie zariadenia.
9. Mariánska hora nad mestom Levoča
V prípade, že máte v Levoči viac času, môžete si vyjsť po strmej ceste na Mariánsku horu, z ktorej je nádherný výhľad na mesto a jeho okolie (vzdialenosť 1,9 km; čas 45 minút; stúpanie 200 m; klesanie 15 m; modrá značka). Na hore sa nachádza Bazilika Navštívenia Panny Márie. Odporúčam vám rezervovať si prehliadku telefonicky vopred. Drevený kríž zas pripomína návštevu pápeža Jána Pavla II. v roku 1995. Každý prvý júlový víkend je Mariánska hora cieľom pútnikov zo Slovenska i zahraničia.
10. Levočská dolina – len na skok od mesta Levoča
Asi 7 km severne od Levoče sa nachádza rekreačné stredisko Levočská dolina. V lete je vhodná na oddych pri vode, turistiku a cykloturistiku. Nájdete tu areál s biokúpaliskom a rybníkom, už z Levoče vedú značkované turistické a cykloturistické chodníky. V zime je tu pre všetkých priaznivcov zimných športov svah s umelým zasnežovaním.
Preto, ak máte čas, či už ste z blízkeho alebo vzdialenejšieho okolia, môžete si tak ako my, urobiť 1-denný výlet do Levoče alebo tu prísť na víkend a spoznávať aj jej okolie. Ja ukazujem Levoču svojim priateľom a ešte sa nestalo, že by sa niekomu nepáčila alebo že by nebol spokojný.
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko