Tatranská Lomnica je spolu so Starým Smokovcom a Štrbským Plesom významným turistickým strediskom Vysokých Tatier.
Ako sa do mesta Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica dostať?
Tatranská Lomnica je časťou mesta Vysoké Tatry, ktoré sa nachádza v Tatranskom regióne cestovného ruchu na severovýchodnom Slovensku; z administratívneho hľadiska v okrese Poprad v Prešovskom kraji.
Autom
Tatranská Lomnica sa nachádza 19 km/18 minút autom severne od Popradu.
Autobusom
Do Tatranskej Lomnice premávajú z Popradu obyčajne priame autobusy, príp. môžete prestúpiť v Starom Smokovci, Veľkej Lomnici alebo Huncovciach. Autobusy stoja na viacerých zastávkach:
- Tatranská Lomnica/Vysoké Tatry, aut. st. – 350 m/4 min. pešo severovýchodne od železničnej stanice,
- zastávka Tatranská Lomnica/Vysoké Tatry, Biela Voda – 3,3 km/5 min. autom severne od autobusovej stanice,
- Tatranská Lomnica/Vysoké Tatry, Eurocamp – 4,3 km/5 min. autom juhovýchodne od autobusovej stanice,
- zastávka Tatranská Lomnica/Vysoké Tatry, Tatranec – 3,4 km/4 min. autom východne od autobusovej stanice,
- Tatranská Lomnica/Vysoké Tatry, zot. 1. mája – 1 km/2 min. autom východne od autobusovej stanice.
Cesta autobusom trvá 25 min.-1 h a 2 min. a cestovný lístok stojí 1,30-2,00 eur/os.
Vlakom
Ak budete cestovať z Popradu do Tatranskej Lomnice vlakom, máte na výber 2 trasy:
- s prestupom vo Veľkej Lomnici (zastávka Studený Potok) – trasa má dĺžku 17 km, trvá okolo 30 minút a cestovný lístok stojí 0,94 eur/os.
- s prestupom v Starom Smokovci – vzdialenosť je 19 km a cesta trvá okolo 45 minút, cestovný lístok stojí 1,50 eur/os.
Železničná stanica Tatranská Lomnica sa nachádza 350 m/4 min. pešo juhozápadne od autobusovej stanice.
Tatranská Lomnica – čo robiť, vidieť a navštíviť?
Tatranská Lomnica je vhodným východiskovým bodom na turistiku vo Vysokých Tatrách, vedie z nej lanovka na Skalnaté pleso a odtiaľ ďalej na Lomnický štít alebo do Lomnického sedla. V Tatranskej Lomnici sa nachádzajú viaceré náučné chodníky, vychádzajú z nej cyklotrasy, bežecké a nordic walking trasy, Múzeum TANAP-u, Botanická záhrada – expozícia tatranskej prírody a Ski Museum – 1. lyžiarske múzeum. Umenia chtiví návštevníci môžu navštíviť Galériu Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) a Galériu Hotela Lomnica. V zime sa môžete spustiť na najdlhšej zjazdovke na Slovensku s najväčším prevýšením.
Múzeum TANAP-u
Múzeum TANAP-u (270 m/3 min. pešo východne od autobusovej stanice) sa zameriava na všetko, čo súvisí s Tatranským národným parkom. Rozprestiera sa na 2 podlažiach a okrem tatranskej flóry a fauny sa oboznámite aj s etnografiou, históriou oblasti a stručnými dejinami horolezectva. Rastliny a živočíchy sú rozdelené podľa výškových pásiem. Môžete sa tešiť na plno ukážok zvierat a rastlín. Niektoré vysvetlivky sú viacjazyčné.
S kamarátkou sme sa tešili z jednotlivých zvierat hádam viac ako malé deti. Nesmeli chýbať fotky s diviakmi či jeleňom.
Múzeum je otvorené denne, počas sezóny (1. mája-30. septembra od 9.00-17.00 h), mimo sezóny (1. októbra-30. apríla od 8.00-16.00 h s obedňajšou prestávkou od 12.00-13.00 h). Vstupenka stojí 3,00 eur/os. Múzeum môžete na jeho oficiálnej internetovej stránke navštíviť aj virtuálne.
Botanická záhrada – expozícia tatranskej prírody
Len 450 m/5 min. pešo severovýchodne od múzea sa nachádza Botanická záhrada – expozícia tatranskej prírody. Pokiaľ sa neradi pozeráte na usušené rastliny vo vitrínach, v botanickej záhrade ich môžete vidieť vo svojom prirodzenom prostredí. Cieľom expozície je nielen poznávanie tatranskej prírody, ale aj záchrana a ochrana vzácnych druhov tatranskej flóry. Nájdete tu okolo 330 druhov rastlín a stromov a niektoré si dokonca môžete kúpiť.
Expozícia je otvorená sezónne od 14. mája-31. augusta od 9.00-17.00 h a od 1.-19. septembra od 9.00-15.00 h. Vstupenka stojí 2,50 eur/os.
Tatranská Lomnica – kam zájsť na kávu?
Prehliadka múzea a pózovanie so zvieratami nás pochopiteľne vyčerpalo a preto si to žiadalo zájsť niekam na kávu. Zo všetkých tatranských grand hotelov mi už ostával len jeden, v ktorom som ešte kávu neochutnal.
Secesný Grandhotel Praha nájdete 750 m/9 min. pešo severne od autobusovej stanice a 900 m/11 min. pešo severne od železničnej stanice. Hotel poskytuje ubytovanie už viac ako 100 rokov od roku 1905, kedy niesol názov Hotel Palace. V roku 1919 bol premenovaný na Grandhotel Praha a tento názov mu ostal dodnes.
Počas nášho malého coffee break-u sme ochutnali Pavlovu tortu, Crème brûlée a cappuccino. Dezerty aj káva boli výborné, obsluha veľmi ochotná. V hoteli môžete platiť kartou.
Nad hotelom sa nachádza historická stanica lanovky na Skalnaté pleso z dielne významného slovenského architekta Dušana S. Jurkoviča. Budova vznikala v rokoch 1936-1937 a v čase svojho vzniku bola vôbec 1. visutou lanovkou vo vtedajšom Československu. Okrem toho bola najdlhšou lanovou dráhou v Európe s najväčším výškovým rozdielom. Až v 50. rokoch ju predbehla lanovka vo francúzskom stredisku Chamonix. Súčasný majiteľ má s budovou a jej okolím plány, tak verím, že sa mu ich podarí uskutočniť.
Aby ste aspoň trochu spálili nabraté kalórie po zákuskoch a káve, odporúčam vám urobiť si menšiu prechádzku smerom k súčasnej dolnej stanici lanovky na Skalnaté pleso a odtiaľ zas naspäť do centra mestskej časti.
Tatranská Lomnica toho ponúka pre svojich návštevníkov viac než dosť. Pre mňa je vždy príjemným pol- až 1-dňovým výletom z Popradu.
Prečítajte si tiež o ďalších Jurkovičových stavbách:
- Pustevny na Radhošti – miesto príbehov a zážitkov
- Pustevny žijú aj v zime! Možno ešte viac.
- Rožnov pod Radhoštěm – Život našich predkov
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko