marina vyhliadkova plavba lodou wellness hotel patince podunajsko komarno nitriansky kraj slovensko

5 dôvodov, prečo navštíviť Patince

V dnešnom článku na blogu vám prinášam 5 dôvodov, prečo by ste mali svoju najbližšiu dovolenku stráviť v lokalite Patince.

Ako sa do lokality Patince dostať?

Patince sa nachádzajú v regióne cestovného ruchu Podunajsko na juhozápadnom Slovensku. Z administratívneho hľadiska ich nájdete v okrese Komárno v Nitrianskom kraji.

Autom

Obcou Patince prechádza cesta I. triedy 63, ktorá vedie na trase Bratislava – KomárnoIžaPatince – Moča – Kravany nad Dunajom a Štúrovo.

Autobusom

V obci i kúpeľnom areáli nájdete viaceré autobusové zastávky (Patince, hostinec; Patince, kúpele; Patince, RD; …). Autobusová zastávka Patince, osada sa nachádza 600 m/8 min. pešo južne od obecného úradu.

Vlakom

Vlakom sa do obce Patince nedostanete, pretože ňou neprechádza žiadna železničná trať.

Kde v lokalite Patince získať informácie?

Turistické informačné centrum sa nachádza pri vstupe do kúpeľného areálu Patince po pravej strane. Okrem poskytovania informačných služieb a predaja suvenírov centrum prenajíma bicykle. K dispozícii majú pre návštevníkov 2 pánske a 2 dámske bicykle. Bicykel si môžete prenajať na niekoľko hodín, ale aj na celý deň (v čase prevádzkovej doby infocentra). Vzdialenosti jednotlivých atraktivít som počítal práve od turistického informačného centra.

Čo v lokalite Patince robiť, vidieť a navštíviť?

Patince sú letnou destináciou, o čom svedčia aj jednotlivé atraktivity a aktivity, ktoré tu môžete zažiť – letné termálne kúpalisko Patince, prenájom vodných bicyklov, vyhliadková plavba loďou, prenájom rodinných šliapacích bicyklov a parná prečerpávacia stanica Patince.

1. Letné termálne kúpalisko Patince

Obec Patince a obzvlášť jej kúpeľný areál vyhľadávajú návštevníci vďaka termálnemu prameňu, ktorý tu vyviera. Jeho voda sa využíva v letnom termálnom kúpalisku Patince, ako i Wellness Hoteli Patince. Podľa dokumentov z 13. storočia sa minerálna voda využívala už v rímskych kúpeľoch. Voda priaznivo vplýva na pohybové ústrojenstvo.

Do kúpaliska (270 m/3 min. pešo severne od TIC) môžete vojsť 2 vstupmi – dolným, ktorý sa nachádza bližšie ku vchodu do areálu, informačnému centru i potravinám alebo horným pri hoteli a bufetovom rade. Kúpalisko ponúka 5 bazénov:

  • plavecký bazén – aj v čase letnej turistickej sezóny bol bazén poloprázdny a my sme si tak mohli pokojne plávať z jednej strany bazéna na druhú,
  • sedací bazén – tak tento bazén bol naším najväčším favoritom. V bazéne sa pohodlne usadíte a už len sledujete ľudí okolo vás,
  • rekreačný detský bazén – do tohto bazéna som vkročil len raz. Pýtate sa, čo som robil v detskom bazéne? Išiel som tam so sestriným synom, ale keď sme zistili, aká je voda ľadová, radšej sme sa vrátili do sedacieho bazéna. Bazén je vhodný pre staršie deti,
  • športový bazén – najväčší bazén v areáli kúpaliska, vhodný pre plavcov i neplavcov,
  • malý detský bazén – pre najmenšie deti v sprievode svojich rodičov,
  • dopadový bazén – do bazéna ústia 3 tobogany, ktoré tvoria toboganový svet.

Okrem bazénov kúpalisko ponúka tzv. „Toboganový svet“, ktorý predstavujú 3 tobogany:

  • Anakonda – najdlhší,
  • Kamikaze – najprudší a
  • Family-superšmykľavka – najširší.

Na anakonde mi to až tak nešmýkalo, tak som sa spúšťal na kamikaze a zopárkrát som sa spustil aj na family, aj keď skôr vyhľadávam trochu viac akcie. Celodenná vstupenka stála 6 eur/os. Prenájom lehátka (spisovne by asi malo byť ležadla) stál 2 eur/ks.

2. Vodné bicykle

Možnosť zajazdiť si na vodnom bicykli ponúka Wellness Hotel Patince (400 m/5 min. pešo severne od TIC). Na recepcii hotela si kúpite lístok, ktorým sa preukážete u porybného pri jazierku vedľa hotela. A potom už môžete len jazdiť. Cena prenájmu bola 5 eur/1 vodný bicykel/0,5 h.

3. Vyhliadková plavba loďou

Jedným z najväčších zážitkov bola hodinová vyhliadková plavba loďou po Dunaji z Patiniec do Moče a naspäť. Palubné lístky si môžete rezervovať a kúpiť na recepcii Wellness Hotela Patince (400 m/5 min. pešo severne od TIC) pri rezervovaní alebo až pred samotnou plavbou. Niekedy premával medzi hotelom a prístavom turistický vláčik, ktorý ale momentálne (júl 2021) z dôvodu pandémie nepremáva. Prístav Marina Patince sa nachádza 1,5 km/18 min. pešo juhovýchodne od TIC).

V prístave sa pred plavbou alebo po nej môžete osviežiť v Marina Bare. Súčasťou prístavu je tiež jachtársky prístav, v ktorom si zaparkujete vašu jachtu. Počas plavby môžete pozorovať okolitú prírodu Podunajska so zachovanými zvyškami lužných lesov. Loď premáva v pondelky, stredy a soboty o 14.00 h. V prípade zvýšeného záujmu aj o 15.30 h a o 17.00 h. Palubný lístok stál 8 eur/os.

4. Rodinné šliapacie bicykle

Počas celého nášho pobytu v Patinciach sme neustále videli po kúpeľnom areáli jazdiť nielen rodiny s deťmi na rodinných šliapacích bicykloch pre 2-4 osoby. Na výber máte buď bicykel, ktorý pripomína koč alebo ten, čo sa podobá ferrari. Za kormidlo odporúčam sadať mladšiemu osadenstvu vašej posádky, pretože ja som neustále narážal kolenami do volantu. Vyzerá to ľahko, ale pri jazdení po celom areáli sme sa poriadne zapotili. Prenájom stál 5 eur/1 hodina/1 bicykel. Povolenie si kúpite na Country terase.

5. Parná prečerpávacia stanica Patince

Národná kultúrna pamiatka technická pamiatka Parná prečerpávacia stanica Patince (1,6 km/20 min. pešo východne od TIC) sa nachádza pri ceste I. triedy 63 medzi obcami Patince a Virt. Vznikla v roku 1897 z dôvodu častých záplav na Dunaji a Starej Žitave. Stanica slúžila na prečerpávanie priesakových a vnútorných vôd za dunajskú hrádzu. Objekt pozostáva z čerpačky, samostatne stojaceho komína, skladu uhlia a z objektu, v ktorom sú výpustné a prívodné regulátory. Stanica nie je prístupná návštevníkom, vidieť ju možno len zvonku.

Kde sa v lokalite Patince ubytovať?

Rekreačné (Účelové alebo tiež Učebno-výcvikové) zariadenie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (1 km/12 min. pešo severne od TIC) sa nachádza na severovýchodnom okraji kúpeľného areálu. Zariadenie sa primárne využíva na rekreačné pobyty zamestnancov univerzity a ich rodinných príslušníkov. Boli sme ubytovaní v 4-lôžkovej izbe so súkromnou kúpeľňou so sprchovacím kútom a balkónom. Na izbe sme mali k dispozícii chladničku. V zariadení sa neposkytujú stravovacie služby.

Hostia môžu využívať priestrannú kuchynku na prízemí zariadenia s 2 elektrickými rúrami a plynovými sporákmi, mikrovlnnou rúrou, varnými kanvicami, hriankovačom, umývačkou riadu a 2 chladničkami s mrazničkami. Na kuchynku nadväzuje jedáleň a spoločenská miestnosť s TV. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet je v celom objekte. Nemusíte si rezervovať miesto na verejnom parkovisku, ktoré je k dispozícii pri zariadení. Za jednu 4-lôžkovú izbu pre 2 osoby na 7 nocí sme zaplatili 151,48 eur. Cena zahŕňala lôžko 10,00 eur/os./noc a daň za ubytovanie 0,82 eur/os./noc.

Kde sa v lokalite Patince najesť?

V kúpeľnom areáli sme vyskúšali takmer všetky pohostinské zariadenia – reštauráciu Rustica, bufet Santa Fé i reštauráciu Termál.

Reštaurácia Rustica

Reštaurácia Rustica (500 m/6 min. pešo severne od TIC) je jednoznačne najlepšou reštauráciou v celom areáli kúpeľov. Zariadili ju vo vidieckom štýle. Do reštaurácie sa vchádza cez priestrannú terasu, ktorá bola počas príjemných letných večerov našou jasnou voľbou. Neskutočne milá a profesionálna obsluha. Reštauráciu sme navštívili dvakrát, na začiatku a na záver pobytu. Nielenže si nás pani čašníčka pamätala z predošlej návštevy, ale bez problémov si spomenula aj na to, kto si čo objednal počas prvej večere. Ani po 7 rokoch práce čašníka som nemal takú skvelú pamäť!

V reštaurácii ponúkajú ovocné destiláty od lokálneho výrobcu. Do elegantných pohárikov na stopke nalievajú 2 cl destilátu, ktoré podávajú zásadne bez ľadu. Presne podľa želania výrobcu. Snáď jediná reštaurácia široko-ďaleko, v ktorej podávajú české pivo. To ale vôbec nevadí, lebo výber majú naozaj dobrý. Ja viem, že sa mi budete smiať, keď napíšem, že som si objednal vyprážaný syr. Ale poviem vám, že taký skvelý Vyprážaný syr s domácimi zemiakovými hranolčekmi (žiadny polotovar) a domácou tatárskou omáčkou som ešte nikdy nikde nejedol.

Keď sme reštauráciu navštívili druhýkrát, chcel som si objednať hovädziu roštenku, ale tú momentálne nemali. Pani čašníčka ma takmer prehovorila na hovädziu sviečkovicu. Vtedy som si ju nedal, ale ak by sme strávili v Patinciach čo i len o jeden deň navyše, tá sviečkovica by bola moja. Ochutnal som Pečené kačacie prsia s opekanými zemiakmi, pečenou červenou repou, smaženou cibuľou a repovou omáčkou. Jedlo bolo ako inak opäť fantastické. Verte mi, že do kúpeľov by som sa opäť vrátil len kvôli jedlu v reštaurácii Rustica.

Bufet Santa Fé

Bufet Santa Fé (300 m/4 min. pešo severne od TIC) je takým tradičným kúpaliskovým bufetom, ktorý paradoxne nie je na kúpalisku, ale v jeho bezprostrednej blízkosti. Ak to nie je rodinný podnik, určite pôsobí rodinným dojmom. Jedlo si objednávate pri okienku. Nápoje si vezmete rovno so sebou. Jedlo vám prinesú až k stolu. Ochutnali sme Vyprážaný karfiol s vyprážanými zemiakovými hranolčekmi a tatárskou omáčkou, Vyprážané šampiňóny s opekanými zemiakmiPečeného hejka (morská šťuka) opäť s hranolčekmi. Do bufetu sme sa vrátili aj nasledujúci deň, pričom sme ochutnali Vyprážaný syr s vyprážanými zemiakovými hranolčekmi a tatárskou omáčkou a Kurací steak s pečenými zemiakmi. Veľmi milá obsluha.

Reštaurácia Termál

Reštaurácia Termál (250 m/3 min. pešo severne od TIC) je súčasťou rovnomenného ubytovacieho zariadenia. V reštaurácii pripravujú obedové menu a tak sme sa sem raz zastavili na rýchly obed. Ochutnali sme Slepačí vývar, Vyprážanú tilapiu s pečenými zemiakmiHríbový bravčový plátok s tarhoňou a kyslým obložením. Jedlo sme zapili čapovanými pivom. Jedno obedové menu (polievka + hlavné jedlo) stálo 5,90 €.

Areál kúpeľov možno na vás bude pôsobiť trochu neupraveným dojmom. Keď si ale odmyslíte všetky chátrajúce budovy a zameriate sa na aktivity, v Patinciach môžete stráviť príjemnú dovolenku. Destináciu Patince sme počas našej dovolenky maximálne vyčerpali. Už teraz sa teším, až nabudúce navštívim ďalšiu zaujímavú lokalitu v Podunajsku.

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko