Nenápadná dedinka Zborov na severovýchode Slovenska ukrýva vo svojich zalesnených lesoch rozsiahlu zrúcaninu hradu. Obec sme navštívili cez víkend a napriek tomu, že nás chytil po ceste na hrad Zborov a na hrade dážď, z obce sme aj tak „počuli sobotu“. Zo záhrad sa ozýval zvuk píly či kosačky.
Ako sa na hrad Zborov dostať?
Hrad Zborov (alebo tiež Hrad Makovica v Zborove) sa nachádza v historickom regióne Šariš na severovýchodnom Slovensku.
Autom
Hrad Zborov nájdete 10 km/10 min. autom severne od Bardejova. Zaparkovať môžete kdekoľvek v obci a odtiaľ sa už vybrať ku hradu po niektorom zo značkovaných turistických chodníkov (žltá alebo červená značka).
Autobusom
Ak sa na hrad vyberiete autobusom, môžete vystúpiť už v Dlhej Lúke (v podstate na ktorejkoľvek zastávke (Dlhá Lúka, č. d. 2067; Dlhá Lúka, č. d. 2090 alebo Dlhá lúka, osada) a v obci sa napojiť na žltý značkovaný chodník (2,3 km/45 min.; stúpanie 185 m; klesanie 15 m). Túto cestu sme zvolili pri ceste naspäť. Budete prechádzať cez aleju starých dubov a jedľových bučín. Tie tvoria najstaršiu prírodnú rezerváciu (PR) na Slovensku Zborovský hradný vrch.
Alebo sa môžete odviezť až do Zborova, vtedy vám odporúčam vystúpiť na zastávke Zborov, hrad, resp. Zborov, Podhradie, kde sme vystúpili aj my a opäť sa napojiť na žltý značkovaný chodník (1,6 km/35 min.; stúpanie 155 m; klesanie 20 m). Cestu na hrad vám skrátia informačné tabule.
Vlakom
Do Zborova sa vlakom, žiaľ, nedostanete, pretože do obce nevedie žiadna železnica. Takže vám ostáva len auto, autobus, bicykel, motorka, rikša, … 😉
Hrad Zborov – trochu histórie
Hrad Zborov v minulosti slúžil pravdepodobne ako strážny hrad na obchodnej ceste do poľského kráľovstva. Na hornom Spiši to boli Ľubovniansky hrad a hrad Niedzica. Prvá hodnoverná písomná zmienka o Zborovskom hrade je z roku 1325. Počas stavovského povstania Imricha Thökölyho hrad dobylo cisárske vojsko a vyhodilo ho do povetria. Poslednými vlastníkmi hradu boli Rákociovci, ktorí sa na začiatku 18. storočia presťahovali do pohodlnejšieho kaštieľa v obci.
Ako to na hrade Zborov vyzerá dnes?
Zrúcanina Zborovského hradu sa nachádza na strmom kopci. Bol som ohromený veľkosťou hradnej ruiny. Samotné jadro hradu obkolesujú dva hradobné okruhy. Ako som spomínal, pri ceste na hrad a na hrade nás stihol dážď, takže návštevníkmi sa to tu veľmi nehemžilo. Všade, kam jedno z mojich štyroch očí dovidelo, bolo lešenie. Viem si predstaviť, ako tu musí byť rušno, keď je pekné počasie. O obnovu hradu sa usiluje Občianske združenie na záchranu Zborovského hradu.
Na hrad budete vchádzať po obnovenom drevenom moste s predbráním. Potom vás už privíta mohutná hradba druhého hradobného okruhu, spoza ktorej vyčnieva jadro hradu. V niektorých priestoroch hradu natrafíte na výstavu fotografií, inde na zastrešené renesančné bašty, či obnovenú kamennú podlahu. Najviac ma asi pobavilo okno, ktoré síce bolo bez skla, ale záclona musí byť! 😀
Príbeh nesmie chýbať …
K hradu sa tiež viaže jedna legenda. „Pred Rákociovcami (Rákoczi) patril hrad šľachtickému rodu Šerédiovcov (Serédy). Žigmund Rákoci chcel hrad kúpiť od hradného pána Gašpara II. Šerédiho. Ten síce súhlasil s predajom za nehoráznu sumu, ale jedine pod podmienkou, že všetky mince vyrazia v jednom roku v Sedmohradsku. Hradu sa vzdať nechcel a vedel, že táto podmienka je nesplniteľná. Keď Žigmund prichádzal na hrad, Gašpar mu šiel naproti. Rákoci priniesol dohodnutú čiastku, vrátane podmienky vyrazenia mincí v jednom roku v Sedmohradsku. Gašpar musel svoje slovo dodržať, ale od žiaľu mu údajne puklo srdce. To miesto, kde Gašpar II. Šerédi zomrel na náhlu srdcovú príhodu, pripomína malý renesančný pamätník pri ceste z Dlhej Lúky do Bardejova.
Ale musím vás aj varovať!
Hneď po daždi sa voda z okolitých lesov začala vyparovať a so zamračenou oblohou vytvorila dokonalú strašidelnú atmosféru. Určite nepodceňujte tabuľu, ktorá varuje, že vstup na hrad je len na vlastné riziko. Niektoré úseky sú pomerne dosť nebezpečné a pri menšej nepozornosti to nemusí dopadnúť dobre. Hovorím hlavne o výškových rozdieloch medzi jednotlivými úrovňami hradu. Sám som do jadra hradu liezol po štyroch a pri ceste naspäť som bol nútený sa jednoducho spustiť ako v zime. Len klzák mi chýbal. 😀
Hrad Zborov je atraktívnym turistickým cieľom v okolí Bardejova. Jeho návštevu vám určite vrelo odporúčam. Zároveň mi ale, prosím, sľúbte, že budete na seba dávať pozor, aby ste nepreleteli cez hradby. Jedine, že by ste potom už chceli ostať na hrade naveky! 😉
Prečítajte si o ďalších hradoch, ktoré môžete navštíviť:
- 1 deň v Spišskom Podhradí
- Hrad Starý Jičín – strážca Moravskej brány
- Za líškou Bystrouškou na Hukvaldy
- Navštíviť, či nenavštíviť Draculov hrad Bran?
- Pevnosť vo Făgărași – moderné múzeum uprostred Rumunska
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko