vyhliadkova veza rozhladna kravany nad dunajom podunajsko slovensko komarno nitriansky kraj dunaj

Kravany nad Dunajom – rozhľadňa s nezabudnuteľným výhľadom

Dunaj ako na dlani! Ak chcete tento pocit zažiť aj vy, navštívte obec Kravany nad Dunajom, jej nábrežie a predovšetkým rozhľadňu, ktorá sa v nej vypína.

Ako sa do obce Kravany nad Dunajom dostať?

Kravany nad Dunajom sa nachádzajú v regióne cestovného ruchu Podunajsko na juhozápadnom Slovensku. Z administratívneho hľadiska sú súčasťou okresu Komárno v Nitrianskom kraji.

Autom

Kravany nad Dunajom pretína cesta I. triedy 63, ktorá spája Bratislavu so Štúrovom. Medzi nimi prechádza cez mestá KomárnoIžaPatince a ďalšie.

Autobusom

V obci môžete vystúpiť na jednej z 5 autobusových zastávok. Tá v centre obce sa nazýva Kravany nad Dunajom, Jednota a je približne 600 m/7 min. pešo severovýchodne od rozhľadne.

Vlakom

Vlakom sa do Kravian nad Dunajom nedostanete, lebo ňou neprechádza žiadna železničná trať.

Čo v obci Kravany nad Dunajom robiť, vidieť a navštíviť?

Kravany nad Dunajom vyhľadávajú návštevníci predovšetkým vďaka rozhľadni na nábreží Dunaja. Pri rozhľadni si môžete oddýchnuť na ležadlách a popritom sa dozvedieť plno zaujímavých informácií nielen o Dunaji. Obcou prechádza Dunajská cyklistická cesta, ktorá je súčasťou EuroVelo 6. Táto európska cyklomagistrála vedie od pobrežia Atlantiku vo Francúzsku po pobrežie Čierneho mora v Rumunsku.

Vyhliadková veža Kravany nad Dunajom

Vyhliadková veža v Kravanoch nad Dunajom (50 m/1 min. pešo južne od obecného úradu) je 16 m (niekde sa tiež uvádza 17 m) vysoká rozhľadňa, ktorú postavili z dreva a ocele. Aby ste sa dostali na vyhliadkovú plošinu veže, budete musieť zdolať 90 schodov. Výhľadu dominuje samozrejme Dunaj, ktorý sa vinie od západu na východ, na opačnej strane brehu, už v Maďarsku, sa dvíhajú mierne zvlnené kopce a za vami sa rozprestiera región Podunajsko. Zábradlie dopĺňajú nápisy svetových hlavných miest vrátane vzdušnej vzdialenosti k nim. Rozhľadňa sa vypína v rozľahlom parku s amfiteátrom, ležadlami a informačnými tabuľami. Vyhliadková veža je prístupná neobmedzene a neplatí sa žiadne vstupné.

Kde sa v Kravanoch nad Dunajom najesť?

Priznávam sa, tento podnadpis nie je tak celkom pravdivý. Nenajedli sme sa priamo v Kravanoch nad Dunajom, ale v susednej obci Moča, v ktorej nám miestni odporučili reštauráciu Čarda. O reštaurácii sme počuli samú chválu, tak sme sa rozhodli ju vyskúšať.

Čarda Moča – Dunamocsi Csárda sa nachádza na juhozápadnom okraji obce Moča, kde sa ukrýva v malom lese neďaleko Dunaja. Vnútorné priestory susedia s priestrannou terasou v záhrade reštaurácie. V čase našej návštevy práve pripravovali v záhrade podujatie pre motorkárov, takže večer tam musel byť poriadny zverinec. Obsluhovala nás veľmi milá slečna servírka. Ochutnal som Grilovaného pstruha so sedliackymi opekanými zemiakmi (so slaninou a s cibuľou). Obed som zakončil tradičným maďarským dezertom, ktorý som chcel už veľmi dlho ochutnať, Šomlovskými haluškami. Hlavné jedlo i dezert boli výborné. Keď nám miestni reštauráciu Čarda Moča odporučili, veľmi dobre urobili.

Aj vy spojte výstup na vyhliadkovú vežu v obci Kravany nad Dunajom s obedom v reštaurácii Čarda v Moči! Pre nás to bolo príjemné zakončenie dovolenky v regióne Podunajsko.

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko