hrad saris velky saris presov presovsky kraj slovensko

Hrad Šariš – 3 štáty na dohľad

Neviem prečo, ale pri pohľade na hrad Šariš a obzvlášť baštu Alžbetka si vždy spomeniem na 1. diel Shreka a veterný mlyn, v ktorom spala Fiona noc predtým, než ju Shrek odovzdal lordovi Farquaadovi. 😀

Ako sa na hrad Šariš dostať?

Hrad Šariš sa nachádza v regióne cestovného ruchu Šariš na severovýchode Slovenska. Z administratívneho hľadiska patrí do okresu PrešovPrešovskom kraji.

Autom

Hrad Šariš sa vypína nad obcou Veľký Šariš. Tá susedí s Prešovom zo severozápadu. Obcou prechádza cesta 1. triedy č. 68 (I/68), ktorá spája Prešov so Starou Ľubovňou a cez Mníšek nad Popradom vedie až do mesta Nowy SączPoľsku. Auto zaparkujete na parkovisku pod hradom.

Autobusom

Do Veľkého Šariša sa z Prešova dostanete mestskou hromadnou dopravou i regionálnymi autobusmi. V obci je niekoľko autobusových zastávok. Najbližšia ku hradu, Veľký Šariš, pod hradom, je pri kaplnke sv. Kunhuty. Od zastávky je to ku hradu necelá hodinka. Cesta regionálnym autobusom dlhá 11 km trvá okolo 17-19 min. a cestovný lístok stojí 1,10 eur/os. Cesta mestskou hromadnou dopravou (linky č. 14, 23, 45, S, napr. zo zastávky Železničná stanica) trvá 23 minút a cestovný lístok stojí 0,60 eur/os.

Vlakom

Do Veľkého Šariša sa dostanete aj po železnici. Obec leží na železničnej trati č. 188, ktorá spája Košice – PrešovVeľký Šariš – Plaveč a Muszynu v Poľsku. Železničná stanica sa nachádza 6 km/1 h 50 min. pešo juhovýchodne od hradu. Cesta vlakom z Prešova, ktorá má dĺžku 9 km, trvá 10 minút a cestovný lístok stojí 0,65 eur/os.

Pešo

Z centra obce Veľký Šariš (265 m n. m.) vedie ku Šarišskému hradu (560 m n. m.) žltý značkovaný turistický chodník. Trasa má dĺžku 4,5 km a výstup vám zaberie asi 1 h 25 min. Na trase sa pripravte na stúpanie 320 m a klesanie 25 m. Začiatok trasy vedie cez obec a potom po pomerne frekventovanej ceste do susednej obce Medzany. Po chvíli sa cesta stáča doľava a trasa doprava, odkiaľ pokračuje ďalej do lesa. Nenáročný výstup po asfaltovom chodníku. Po trase uvidíte niekoľko informačných tabúľ o faune a flóre hradného kopca. Ukrýva sa tu aj altánok, v ktorom si dajte menšiu prestávku pred posledným najstrmším úsekom.

Čo na hrade Šariš robiť, vidieť a navštíviť?

Čo sa udialo v miestach, kde dnes stojí hradná ruina? Aké sú najvýznamnejšie architektonické prvky hradu? Kedy je hrad otvorený a koľko stojí vstupenka?

Trochu histórie

Hradný kopec osídlili už v mladšej dobe kamennej. Ďalšie nálezy sú z neskorej doby kamennej, rímskej ríše a obdobia Keltov. V bronzovej dobe vybudovali na hradnom kopci mohutné valové opevnenie. Prvá písomná zmienka o hrade Sarus je z roku 1245. V roku 1262 stál v týchto miestach už nový kamenný hrad. Hrad Šariš postavili v údolí rieky Torysa. Popri rieke vznikla významná obchodná cesta, ktorá spájala poľské a uhorské kráľovstvo.

Po vzniku šarišského komitátu sa hrad stal sídlom šarišských županov. Na hrade sa v priebehu storočí vystriedali viacerí majitelia. Tí ho postupne obnovovali a rozširovali. Vznikli tak viaceré obytné a hospodárske budovy. Po bitke pri Moháči (1526) hrad opevnili. Vznikla stredoveká pevnosť so 14 baštami, ktoré prepájali hradné múry a hrad v tom čase obývalo až 200 pešiakov. V roku 1660 vybuchol sklad pušného prachu, ktorý hrad poškodil. O 27 rokov neskôr (1687) podpálil vtedajší hradný kapitán poškodené budovy, hrad vyhorel a už ho viac neobnovili.

Architektúra hradu

Najstaršou časťou hradu je tzv. horný hrad. Vedie k nemu drevený most ponad priekopu tak ako kedysi. Jeho dominantou je 4-hranná veža „Donjon“ s rozmermi 13,5 x 13,5 m, pričom múry majú hrúbku 4,5 m. Veža vyrástla do výšky 15 m, ale v minulosti dosahovala raz toľko. Vtedy ste z nej dovideli až na Vysoké Tatry. V súčasnosti sa v donjone nachádza expozícia. Vrcholom prehliadky je vyhliadková terasa na streche veže, z ktorej dovidíte naraz do 3 štátov – Maďarska, Ukrajiny a Poľska. Vežu navštívite len so sprievodcom. V susedstve donjonu stála hradná kaplnka a bola tu aj cisterna na zabezpečenie vody.

Okrem donjonu zaujme aj hradná bašta Alžbetka, ktorá kedysi stála samostatne, no neskôr sa stala súčasťou hradobného opevnenia. Pred pôvodným vstupom do hradu vyrástol delostrelecký bastión, ktorý posilnil obranyschopnosť hradu. Nová vstupná brána vznikla v polovici 16. storočia. Touto bránou vojdete do hradu i dnes.  

Na hrade to žije aj v súčasnosti. Novými stálymi obyvateľmi hradu sú ovce neďaleko bašty Alžbetka. Hrad sa pýši až 4 ohniskami na opekanie špekáčikov. Ak na vás príde hlad alebo smäd a nemáte vlastné zásoby, kúpte si niečo v hradnom bufete.  

Praktické info

Hrad Šariš je otvorený celoročne. Vstupenka do areálu hradu stojí 2 eur/os. Vstup na vežu „Donjon“ je možný len so sprievodcom každú celú hodinu. Vstupenka do veže „Donjon“ stojí 1 eur/os. Prehliadka veže trvá 25-35 min. Pri pohľade na staré fotografie hradu je vidieť, že na hrade odviedli riadny kus práce.

Navštívte hrady aj v týchto lokalitách:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko