kavarna union lublana ljubljana slovinsko slovenia slovenija

Ľubľana – návod na prežitie

Prečítajte si ďalší zo série článkov plný praktických informácií o informačnom centre, hoteli, reštauráciách a kaviarňach, tentoraz v meste Ľubľana, aby bol váš pobyt v meste čo najpríjemnejší.

Kde v meste Ľubľana získať info?

Turistické informačné centrum Ľubľana (Turistični informacijski center, ďalej už len TIC) sa nachádza v centre mesta len pár krokov od Trojitého mosta (Tromostovje) a námestia Mestni trgradnicou. Kým v prvej miestnosti nájdete rôzne propagačné materiály o meste, v druhej si môžete kúpiť suvenír.

Kde sa v meste Ľubľana ubytovať?

Urban Boutique Hotel Center (500 m/6 min. pešo severozápadne od TIC) sa nachádza v centre mesta vedľa jednej z prvých výškových budov s príznačným názvom Nebotičnik.

V hoteli sa ubytujete po 15.00 h, odísť by ste mali do 11.00 h. Vybrali sme si 2-lôžkovú izbu Standard s 2 oddelenými lôžkami, kuchynským kútom, so súkromnou kúpeľnou a balkónom. Lôžka síce po príchode do izby oddelené neboli, ale v hoteli nemali žiadny problém s tým, aby sme si ich oddelili. Dokonca sa ponúkli, že nám izbu pripravia podľa našich požiadaviek, kým budeme v meste.

V izbe sa nachádzala klimatizácia, ktorú sme v prvé jarné dni ešte nevyužili, trezor a TV. Kuchynský kút vybavili obrovskou chladničkou, minibarom, sklokeramickou varnou doskou na prípravu čaju a samozrejme čajom, ktorý sme si mohli kedykoľvek uvariť. V kúpeľni sa nachádzal sprchovací kút a k dispozícii sme mali bezplatné toaletné potreby. Balkón ponúkal výhľad na nádvorie hotela.

Bohaté raňajky a celý deň niečo pod zub

Už dlho som nevidel taký bohatý raňajkový bufet. Z neho si vyberie určite každý. V hoteli navyše ponúkali aj teplé raňajky, vajíčka na akýkoľvek spôsob, ktoré vám priniesli na stôl. Praženicu s grilovanou zeleninou som si zamiloval hneď prvý deň, takže ma sprevádzala po zvyšok dovolenky. A ak ste sa poriadne nenajedli na raňajky, celý deň až do 22.00 h ste v jedálni vždy našli nejakú buchtičku alebo croissant pod zub s kávou, čajom alebo čokoládou.

Nie je potrebné rezervovať si miesto na verejnom parkovisku v blízkosti hotela. Poplatok je 9 eur/deň. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet bolo v celom hoteli. Za jednu 2-lôžkovú izbu na 3 noci pre 2 osoby sme zaplatili 318,78 eur. Cena zahŕňala ubytovanie, raňajky, 9,5 % DPH a mestskú daň (3,13 eur/os./noc). V hoteli môžete platiť platobnou kartou. V Ľubľane som asi našiel svoj najobľúbenejší hotel.

Kde sa v meste Ľubľana najesť?

V meste sme vyskúšali jednu bosniansku, jednu taliansku a dve slovinské reštaurácie.

Čevabdžinica Sarajevo ’84

Mali sme šťastie, že sme prišli do bosnianskej reštaurácie Čevabdžinica Sarajevo ’84 (350 m/4 min. pešo severozápadne od TIC) v pravý čas. Ak by sme tam prišli o niekoľko minút skôr, čakali by sme na stôl a ak by sme zase prišli o niekoľko minút neskôr, žiadny stôl by už pre nás neostal voľný. Takú vysokú obrátku hostí som už dlho nezažil. A prečo Sarajevo ’84? V roku 1984 sa v Sarajeve odohrali XIV. Zimné olympijské hry. Ochutnali sme Pol-Pol, čo znamená 5 výborne korenených grilovaných mäsových roliek čevapčiči a jedna šťavnatá klobása k tomu. Porciu dopĺňala domáca žemľa podobná arabskému chlebu, ale omnoho sýtejšia, poriadna dávka ostrej cibuľe a mierne pikantný ajvar (čalamáda z červených paprík s baklažánom, cesnakom a čili). Jedlo podávajú netradične na nerezovej tácke. Porciu som snúbil so sarajevským pivom. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 24 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Trta

Talianska reštaurácia a pizzeria Trta (850 m/10 min. pešo južne od TIC) sa nachádza na juh od starého mesta Ľubľany. Reštaurácia sídli v zreštaurovanom ranobarokovom dome z 1. štvrtiny 17. storočia, ktorý je pamiatkou miestneho významu. Vek viniča na fasáde sa predpokladá vyše 190 rokov. Cesto na pizzu kysne s malým obsahom droždia až 48 h. Sedeli sme na útulnej terase pri vchode do reštaurácie. Zvolili sme malý obed, jednu pizzu pre 2 osoby. Ochutnali sme Milánsku pizzu s paradajkovým základom, suchou salámou, mozzarellou a čerstvými šampiňónmi. Na obed dobre padol pohár bieleho vína Malvazija. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 21,60 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Slovenska hiša – Figovec

Reštaurácia Slovenska hiša – Figovec (550 m/7 min. pešo severozápadne od TIC) sa nachádza neďaleko hotela Urban, v ktorom sme boli ubytovaní. Reštaurácia sa zameriava na domácu slovinskú a miestnu kuchyňu. Ochutnal som „Idrijski žlikrofi ala Figovec“ – tradičné slovinské knedle plnené zemiakmi a oškvarkami s teľacím mäsom a omáčkou z koreňovej zeleniny. Obed som zapil veľkým nefiltrovaným ležiakom z miestneho pivovaru. Za obed som zaplatil 18,30 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Šestica

Slovinský hostinec Šestica (400 m/5 min. pešo severozápadne od TIC) sa nachádza oproti výškovej budove Nebotičnik. Reštaurácia patrí medzi najstaršie hostince Ľubľany s tradíciou už od roku 1776. Sedeli sme v centrálnej časti reštaurácie, tzv. Zimnej záhrade. Ochutnal som Teľacie medailóniky so syrom Brie a špenátovými rezancami s mladým špenátom. Na jedálnom lístku sa jedlo síce uvádza ako teplé predjedlo, ale porcia bola veľmi štedrá. Ku jedlu som si objednal veľké pivo z miestneho pivovaru. Vtipná, ale veľmi profesionálna obsluha. Za večeru som zaplatil 16,60 eur.

V reštaurácii nám tak chutilo, že sme sa do nej vrátili na večeru aj nasledujúci deň. To už sme ale nenatrafili na takú príjemnú obsluhu ako predošlý deň. Ochutnal som Filet zo pstruha s bylinkovou posýpkou na paradajkovej omáčke a domácimi gnocchmi. Ku rybe som si opäť objednal veľké pivo z miestneho pivovaru. Za večeru som tentoraz zaplatil 22,60 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Kam v meste Ľubľana zájsť na kávu? 

V meste sme vyskúšali nielen tradičnú, ale aj moderné kaviarne.

Kavarna Union

Ešte pred príchodom do Ľubľany som si vyhliadol jednu kaviareň, ktorú som chcel za každých okolností navštíviť. Kavarna Union (210 m/3 min. pešo severne od TIC) sa nachádza v secesnom paláci, v ktorom takisto sídli Grand Hotel Union Eurostars. V secesnej kaviarni sa stretávali intelektuáli už pred 100 rokmi. Drevené parketové podlahy, krémové odtiene, obrovské palmy, krištáľové lustre, vážna hudba, úslužný personál a vysoké okná s výhľadom na mesto. Ochutnali sme tradičný slovinský vrstvený koláč Gibanica (plátky cesta filo s jablkovou, tvarohovou a makovou plnkou), mangový cheesecake, espresso, pohár Malvazije a pohár vody v krištáľovom pohári ako samozrejmosť. Za účet pre 2 osoby sme zaplatili 24 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou.

Kavarna Moderna

Naše prvé kroky po príchode do Ľubľany smerovali do kaviarne Kavarna Moderna, lebo pred check-in-om v hoteli sme mali ešte nejakú hodinku. Kaviareň sa nachádza v suteréne Múzea moderného umenia (650 m/8 min. pešo západne od TIC). Priznaný betón, moderný, nezávislý, alternatívny priestor. Kaviareň sa síce nachádza v suteréne múzea, cez malé okná sem však stále prúdi denné svetlo. Keď som si v kaviarni všimol sedenie na schodoch, okamžite som si spomenul na podobné sedenie v kine Úsmev v Košiciach. Unavený po ceste som si objednal espresso. Chceli sme si objednať čapované pivo, ale vtedy ho momentálne nemali, takže nám nevedeli pripraviť ani radler. Tak som si teda na šťastný príchod do Ľubľany objednal Negroni. Aj tu ho podávajú s jednou obrovskou kockou ľadu, čo nesmierne milujem. Za tieto 2 položky som zaplatil 9,70 eur. V kaviarni môžete platiť len v hotovosti.

Lolita Eipprova | Kaval Group

Kaviareň a cukráreň Lolita Eipprova | Kaval Group (1 km/13 min. pešo južne od TIC) sa nachádza len 170 m/2 min. pešo severovýchodne od Plečnikovho domu. Pred komentovanou prehliadkou domu nám ostával ešte nejaký čas, tak sme si zašli do kaviarne na menší coffee break. Unikátne riešený priestor je medzinárodne uznávaný a dokonca ho zaradili medzi 5 svetových barov s najudržateľnejšie navrhnutým interiérom. V nedávnom hodnotení dokonca zvíťazila ako najobľúbenejšia kaviareň Ľubľančanov. O pravdivosti tohto hodnotenia sme sa presvedčili aj my, keď sa to tu v sobotu ráno len tak hemžilo domácimi. Keby som nebol po raňajkách, určite by som sa vrhol na vitrínu s tortami, koláčmi, mousse, panna cottami, zmrzlinou a inými sladkosťami. K espressu som automaticky dostal veľký pohár vody, o ktorý som ani nežiadal. Veľmi milá obsluha. Za 2 kávy sme zaplatili 3,60 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou.

Prečítajte si tiež:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko