plecnikove arkady plecnikove arkade plecnikova kolonada lublana ljubljana slovinsko slovenia

Slovinsko pred 1. cestou

Posledný víkend sme sa rozhodovali, do ktorej európskej metropoly si urobíme menší jarný city break. Rozhodovali sme sa medzi Kodaňou Ľubľanou. Nakoniec vyhrala Ľubľana Slovinsko.

Základné informácie

Slovinsko (oficiálny názov Slovinská republika) sa nachádza v Európe. Štát vznikol 25. júna 1991. Časť krajiny sa nachádza v strednej Európe, zatiaľ čo druhá časť už na Balkánskom polostrove. Na severe susedí s Rakúskom, na východe s Maďarskom, na juhovýchode a juhu s Chorvátskom, na juhozápade s Jadranským morom a na západe s Talianskom.  

Slovensko je takmer 2,5 krát väčšie ako Slovinsko (20 273 km²) a má viac ako 2,5 násobok obyvateľov Slovinska (2,108 miliónov). Hlavným a najväčším mestom krajiny je Ľubľana, ktorá má takmer o polovicu menej obyvateľov (278 314) ako Bratislava. Štátnym zriadením je republika a medzinárodné kódy krajiny sú SVN a SI.

Regióny cestovného ruchu

Slovinsko sa člení na 4 regióny cestovného ruchu:

  1. Alpské Slovinsko – severozápadná časť krajiny
  2. Ľubľana a stredné Slovinsko – centrálna časť krajiny
  3. Termálne panónske Slovinsko – východná časť krajiny
  4. Stredozemné a krasové Slovinsko – západná časť krajiny

Slovinsko a jazyk

Úradnými jazykmi Slovinska sú slovinčina, taliančina a maďarčina.

Slovinsko a časové pásmo

Slovinsku platí stredourópsky čas (po anglicky Central European Time – skratka CET) a stredoeurópsky letný čas (po anglicky Central European Summer Time – skratka CEST). To znamená, že oproti koordinovanému svetovému času (po anglicky Coordinated Universal Time – skratka UTC) sa pripočítava jedna hodina, v prípade letného času 2 hodiny.

Slovinsko a vízové povinnosti

Slovinsko vstúpilo do Európskej únie 1. mája 2004 rovnako ako Slovensko. Presne v ten istý deň ako Slovensko, 21. decembra 2007, sa stalo súčasťou Schengenského priestoru. Prechod cez hranice je preto bez problémov a kontrol. Na pobyt v krajine sa nevyžadujú víza. Na vstup do krajiny a pobyt v nej sa vyžaduje platný občiansky preukaz alebo cestovný pas, ktorý musíte mať neustále pri sebe. Doklad musí byť platný počas celého vášho pobytu. Minimálna platnosť dokladu sa nevyžaduje.  

Slovinsko a očkovanie

Pre vstup do Slovinska sa nevyžaduje žiadne očkovanie. Pred cestou som si vybavil krátkodobé cestovné poistenie (6 eur/5 dní) v komerčnej poisťovni. Poistenie zahŕňalo liečebné náklady do 250 000 eur, náklady na záchranu na horách a vo vode, právnu pomoc, asistenčné služby a bežné letné a zimné športy v cene. Aby mohli byť členovia Európskej únie v krajine ošetrení, musia mať so sebou Európsky preukaz zdravotného poistenia (po anglicky European Health Insurance Card, skratka EHIC).

Devízové podmienky a mena v Slovinsku

Slovinsko prijalo euro už 2 roky pred Slovenskom, 1. januára 2007. Pred prijatím eura sa v Slovinsku platilo slovinskými toliarmi (skratka SIT), pričom výmenný kurz stanovili 1 eur = 239,640 sit.

Telefonovanie a internet v Slovinsku

Telefónna predvoľba do Slovinska je +386. Cena za odchádzajúci hovor je 0,0264 eur/min., cena za prichádzajúci hovor je 0,0048 eur/min., cena za SMS je 0,0048 eur/SMS a 0,00216 eur/MB prenesených dát alebo MMS. V slovinských vlakoch, hoteli a reštauráciách som využil bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet. Okrem toho som využíval vlastný mobilný internet.

Slovinsko a bezpečnosť

Slovinsko sa považuje za jednu z najbezpečnejších krajín. Na frekventovaných turistických miestach môžete natrafiť na vreckových zlodejov. Skôr sa uvádzajú krádeže bicyklov. Pohyb po krajine je bez problémov. Ľubľana je bezpečná.

Zastupiteľský úrad SR, zastupiteľský úrad krajiny pre SR

Veľvyslanectvo SR sa nachádza v Ľubľane. Veľvyslanectvo Slovinskej republiky sa nachádza v Bratislave.

Ako sa do Slovinska dostať?

Ako sa dostanete do Slovinska autom, autobusom, vlakom alebo lietadlom?

Autom

Slovinsku je dobrá cestná sieť. Ľubľana sa nachádza 450 km/4 h 37 min. autom juhozápadne od Bratislavy. Trasa vedie po spoplatnených cestách.

Autobusom

Medzi Bratislavou Ľubľanou premáva priamy autobusový spoj 2-3x denne. Cesta trvá 6 h 5 min.-6 h 39 min. Cestovný lístok stojí okolo 60,35 eur.

Vlakom

Bratislavy do Ľubľany neexistuje žiadne priame vlakové spojenie. Vždy musíte aspoň raz prestúpiť vo Viedni, prípadne 2x aj v Grazi alebo Maribore.

Nikdy sa nespoliehajte na slovinské vlaky. Vlak pri ceste tam aj pri ceste späť meškal. Do Ľubľany sme sa dostali pohodlne priamym vlakom z Viedne. Zatiaľ čo v Rakúsku vlak nemeškal ani minútu, v Slovinsku nabral niekoľkominútové meškanie.

Pri ceste domov vlak meškal o neuveriteľných 50 minút. Keby na nás ale 2. vlak v Maribore nečakal, asi by sme sa už v ten deň domov nedostali. Tým, že na nás ale čakal, meškal 40 minút a preto nás odviezol len do stanice Wien, Meidling, odkiaľ sme si museli zobrať mestský vlak do stanice Wien, Hauptbahnhof. Vlak č. 4 nás odviezol do Bratislavy a piatym vlakom sme sa po 12,5 h dostali konečne do Popradu. Paradoxne, slovenské vlaky nemeškali ani minútu.

Lietadlom

Zo Slovenska, Česka, Rakúska ani Maďarska neexistuje žiadne priame letecké spojenie do Ľubľany. Zo všetkých okolitých štátov do Ľubľany doletíte priamo len z poľskej Varšavy.

Prečítajte si ďalšie návody na prežitie pred vašou 1. cestou do týchto krajín:

Užitočný link:

Oficiálny turistický sprievodca Slovinskom

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko