ladja zaba frog boat lublana ljubljana slovinsko slovenia slovenija

5 dôvodov, prečo navštíviť mesto Ľubľana

Pri vašej návšteve mesta Ľubľana určite nevynechajte prehliadku hradu so všetkými jeho expozíciami a výstavami, navštívte dom, v ktorom žil a tvoril svetoznámy slovinský architekt Jože Plečnik, pozrite sa na Ľubľanu z hladiny rieky pri vyhliadkovej plavbe loďou Žaba, ochutnajte pivo počas prehliadky pivovaru Union a samozrejme prejdite sa centrom Ľubľany po oboch stranách Ľubľanice.

1. Ľubľanský hrad

Ľubľanský hrad (Ljubljanski grad) sa nachádza 900 m/15 min. pešo juhovýchodne od turistického informačného centra (potom už len TIC).

Ako sa na Ľubľanský hrad dostať?

Na Ľubľanský hrad sa dostanete viacerými spôsobmi – pešo, lanovkou alebo na bicykli.

Pešo

Pešo sa na Ľubľanský hrad dostanete z východnej i zo západnej strany hradného kopca. Z východnej strany hradného kopca vedú na hrad 2 chodníky – severne od lanovky z ulice Študentovska ulica a južne od lanovky po tzv. Lutkarska pot. Zo západnej strany sa na hrad dostanete po starých schodoch z ulice Reber. Táto cesta je neskutočne romantická.

Lanovkou

Dolná stanica lanovky (Vzpenjača na Ljubljanski grad) sa nachádza 400 m/5 min. pešo juhovýchodne od TIC. Horná stanica lanovky sa nachádza 600 m/9 min. pešo juhovýchodne od TIC. Cesta lanovkou trvá 60 s. Jednosmerný lístok na lanovku stojí 3,30 eur/os. Spiatočný lístok na lanovku stojí 6 eur/os.

Vedeli ste, že 1. myšlienka vybudovania lanovky na hrad prišla už v roku 1905, ale tento nápad sa podarilo splniť až o 100 rokov neskôr?

Bicyklom

Na bicykli sa na hrad dostanete po ulici Cesta slovenskih kmečkih uporov.

Stále expozície a krátkodobé výstavy

Tak ako pri iných atraktivitách, aj na Ľubľanskom hrade dopĺňajú stále expozície krátkodobé výstavy.

Hradná zbrojnica

Hradná zbrojnica sídli v Erazmovej veži. Z pôvodného vybavenia sa veľa nezachovalo. Preto uvidíte autenticky zrekonštruované repliky. Texty priblížia účel a použitie každej zbrane.

Múzeum bábkarstva

Múzeum bábkarstva vám predstaví históriu tohto divadelného umenia. Oboznámite sa s významnými umelcami, rôznymi typmi bábok a bábkarskými technikami. Výstava je interaktívna a plno predmetov si môžete vyskúšať. Som jediný, koho táto expozícia trochu desí?

Expozícia slovinskej histórie

Expozícia slovinskej histórie sa nachádza v priestoroch pôvodných miestností na pušný prach. Táto časť hradu vznikla už v 15. storočí. Expozícia vás prevedie históriou Slovinska od praveku až po súčasnosť. Na originály sa môžete len pozerať spoza skla, ale replík sa môžete aj dotknúť. 

Väznica

Väznicu tvoria 4 pôvodné cely. Kým v 1. cele uvidíte dvere a mreže, ďalšie 2 vás oboznámia s históriou väznice. V 4. cele uvidíte cez hologram väzňa na samotke a dozviete sa príbehy skutočných ľudí, ktorých tu väznili.

Hradná kaplnka sv. Juraja

Kaplnka sv. Juraja je jedným z najstarších objektov na hrade. Zaujímavosťou je, že kaplnku vyzdobili erbmi krajinských županov, vďaka čomu je skutočným unikátom medzi európskymi sakrálnymi stavbami.

Virtuálny hrad

Virtuálny hrad je 12-minútová projekcia o histórii Ľubľanského hradu, o jeho stavebnom vývoji a archeologických nálezoch. Pohodlne sa usaďte, virtuálna prechádzka históriou hradu sa začína.

Vyhliadková veža

Vrcholom prehliadky hradu je výstup na vyhliadkovú plošinu veže, ktorá ponúka 360o výhľady na mesto a jeho okolie.

Vedeli ste, že vyhliadková plošina veže sa nachádza presne vo výške 400 m n. m.?

Krátkodobé výstavy

Stále expozície hradu dopĺňajú krátkodobé výstavy. V čase našej návštevy prebiehali 2 výstavy – Život vo veži a Cesty stretnutia. Výstava grafík umelkyne Zory Stančič – Život vo veži sa symbolicky nachádza v priestoroch päťbokej veže. Tá bola od 16. storočia hlavným vstupom na hradné nádvorie.

Výstavu fotografií Cesty stretnutia zas nájdete pod hradom. Fotografie zobrazujú mesto Ľubľana v priebehu 20. storočia. Musím sa priznať, že fotografie sa mi páčili omnoho viac. Zájdite si aj za roh a pozrite si inštaláciu Fluid. Ide o ručne fúkané krištáľové kvapky, ktoré sú osvetlené optickými vláknami. Priestory vďaka inštalácii pripomínajú jaskyňu s kvapľami.

Praktické info

Ktoré mesiace, dni a hodiny je hrad otvorený? Aké typy vstupeniek ponúkajú pred prehliadkou hradu?

Prevádzková doba

Hrad a lanovka sú prístupné celoročne. Od októbra do apríla od 9.00-19.00 h. Od mája do septembra od 9.00-22.00 h.

Vstupenky

  • Preskúmajte hrad (s lanovkou) – zahŕňa expozície v hrade a spiatočný lístok na lanovku. Vstupenka stojí 12 eur bez lanovky a 16 eur/os. vrát. spiatočného lístka na lanovku.
  • Preskúmajte hrad s (lanovkou a) audio-sprievodcom – zahŕňa expozície hradu, spiatočný lístok na lanovku a audio-sprievodcu. Vstupenka stojí 16 eur/os. bez lanovky a 20 eur/os. vrát. spiatočného lístka na lanovku.
  • Stroj času – zážitková prehliadka hradu so sprievodcom a postavami v dobových kostýmoch. Prehliadka trvá 60 min. Vstupenka stojí 16 eur/os. bez lanovky a 20 eur/os. vrát. spiatočného lístka na lanovku. 
  • Únikový hrad – interaktívne dobrodružstvo s prvkami hry „escape room“. 5 úloh musíte zvládnuť do 1 hodiny. Vstupenka stojí 16 eur/os. bez lanovky a 20 eur/os. vrát. spiatočného lístka na lanovku. 
  • Ľubľanský hrad pre vás – individuálne prehliadky so sprievodcom.
  • Múdrosť hradného vína – interaktívna prehliadka hradu so sprievodcom s mobilnou aplikáciou a pohár vína alebo džúsu. Vstupenka stojí 16 eur/os.

Vstupenky si kúpite aj on-line.

Hradný vrch

Po prehliadke hradu sa prejdite aj po hradnom vrchu. Priamo oproti hradu stojí pamätník roľníckeho povstania. Päť metrov vysokú, bronzovú sochu povstalcov s roľníckymi nástrojmi vztýčili v roku 1974 pri príležitosti 500. výročia roľníckych povstaní v Slovinsku. Aleja divokých gaštanov vás dovedie ku tzv. „Plečnikovej šanci“. Architekt Jože Plečnik nechal v 30. rokoch 20. storočia prestavať bývalú baštu na promenádu. Len na skok odtiaľto je to ku fitness parku a nenápadnej kaplnke sv. Márie, Matky božej. Pod vrcholom Orlov, na južnom svahu hradného vrchu rastie hradný vinohrad.

2. Plečnikov dom

Plečnikov dom (Plečnikova hiša) sa nachádza 1,2 km/15 min. pešo južne od TIC. Dom sa ukrýva za vysokým 2-vežovým farským kostolom sv. Jána Krstiteľa (Cerkev sv. Janeza Krstnika). Ak pôjdete do domu pešo ešte pred kostolom budete prechádzať po Plečnikovom moste v Trnovom (Plečnikov most v Trnovem). Most bol postavený v rokoch 1929-1932. Predlžuje kostolné námestie pred ním a pyramídy na moste pripomínajú kostolné veže. Najpozoruhodnejším dekoratívnym prvkom mosta sú dva rady briez, ktoré zasadili priamo do mosta.

Domom, v ktorom architekt žil a tvoril, vás prevedie neskutočne milá a profesionálna slečna sprievodkyňa. Povie vám zaujímavosti zo života architekta, jeho nápady, vlastnosti, vzťah k ľuďom i k rodine. Oboznámi vás s jeho návrhmi, ale aj s tým, čo ho k tomu viedlo a prečo napr. navrhol stoličku v kuchyni takú, aká je. Všetko v dome vyzerá tak, ako keby architekt len pred chvíľou odišiel preč. Prehliadku dopĺňa stála výstava, ktorá sa delí na 2 časti. Prvá sa zameriava na architektov osobný život a druhá na jeho diela nielen v meste Ľubľana, ale i vo Viedni a v Prahe.

Kto bol Jože Plečnik?

Jože Plečnik (1872-1957) sa narodil v meste Ľubľana. Vyučil sa vo Viedni u rakúskeho architekta Otta Wagnera. V prvých rokoch navrhoval nábytok. Neskôr postavil niekoľko víl pre viedenskú buržoáziu, napr. Zacherlov dom, ale kostol Ducha svätého vo štvrti Ottakring nesie takisto jeho pečať. Kvôli nedostatku zákaziek a vďaka jeho priateľovi Jánovi Kotěrovi začal vyučovať na Akadémii výtvarných umeníPrahe.

Na Jože Plečnikovi sa mi páči, že bol milovníkom kávy ako som ja teraz. Škoda len, že nie som taký šikovný a kreatívny ako on.

V roku 1920 poveril T. G. Masaryk Jože Plečnika rekonštrukciou Pražského hradu. V tom istom roku bol architekt jednohlasne zvolený za nového profesora architektúry na Slovinskej univerzite v meste Ľubľana. Prvé objednávky prichádzali pomaly, ale neskôr sa začali hrnúť jedna za druhou. Už počas svojho života bol architekt členom viacerých akadémií a získal niekoľko významných ocenení. Jože Plečnik zomrel v roku 1957 a je pochovaný na tunajšom cintoríne Žale.

Praktické info

Plečnikov dom je otvorený od utorka do nedele od 10.00-18.00 hod. Vstupenka stojí 8 eur/os. Dom môžete navštíviť len so sprievodcom. Stále výstavy navštívite aj samostatne. Prehliadky začínajú vždy v celú hodinu.

3. Plavba loďou po Ľubľanici

Plavbu loďou Žaba po riečke Ľubľanica sme pôvodne ani neplánovali. Ale keď si nás na Mäsiarskom moste (Mesarski most, 220 m/3 min. pešo východne od TIC, to je ten so zámkami lásky medzi Trojmostom a Dračím mostom) odchytila slečna, netrvalo dlho, aby nás o plavbe presvedčila. A urobili sme dobre. Stihli sme poslednú plavbu nielen v ten deň, práve pri západe slnka, ale pravdepodobne aj poslednú plavbu v ten víkend, pretože nasledujúci deň už pršalo.

Je priam neuveriteľné, že len pár stovák metrov od centra mesta ste zrazu uprostred prírody.

Plavby loďou Žaba začínajú práve pod Mäsiarskym mostom. Loď premáva od apríla do októbra každý deň každú polhodinu – hodinu v závislosti od sezóny. Plavba loďou trvá 45 minút. Loď vás najskôr vezme južným smerom takmer na okraj mesta, potom sa vracia naspäť až ku dračiemu mostu, kde sa opäť otočí, aby zakotvila tam, kde vyplávala. Počas celej plavby si vypočujete audio-sprievodcu o meste Ľubľana a atraktivitách, ktoré je vidno z lode, v slovinskom a anglickom jazyku. Loď je uzavretá a v zimných mesiacoch vykurovaná. Ja som si teplý jarný večer vychutnal z provy lode.

4. Pivovar Union

Pivovar Union (Pivovarna Union) sa nachádza 1,2 km/17 min. pešo severozápadne od TIC. Prehliadky v pivovare sa robia celoročne od utorka do soboty v slovinskom alebo anglickom jazyku. Vstupenka stojí 14 eur/os. Vstupenky si musíte kúpiť on-line.

Virtuálna realita

Pivovar navštívite so sprievodkyňou. Keďže vás nemôže zobrať do výrobných priestorov, na začiatku prehliadky sa usadíte do pohodlného kresla, nasadíte si okuliare a vďaka virtuálnej realite sa prenesiete do výroby jedného z najznámejších slovinských pív.

História pivovaru

Dozviete sa o viac ako 150-ročnej histórii pivovaru, o výrobe piva, surovinách, ktoré sú potrebné na jeho prípravu, ale aj o technológiách, dizajne fliaš či reklame v priebehu desaťročí. Nečakajte žiadnu nudnú prehliadku. Sprievodkyňa sa nás neustále vypytovala a udržiavala nás tak v strehu.

Ochutnávka piva

A že sa tu vôbec nešetrí, sa presvedčíte na záver prehliadky, keď ochutnáte 5 druhov piva – svetlý ležiak, nefiltrovaný svetlý ležiak, nefiltrovaný tmavý ležiak, nefiltrovaný svetlý ležiak s chmeľovým nádychom a na záver svetlé nealkoholické pivo s 0,0 % alkoholu a jemne zdôraznenou kávou a karamelom. A ktoré pivo mi chutilo najviac? Mojím favoritom je nefiltrovaný svetlý ležiak.

Po prehliadke sme sa chceli v pivovare aj najesť, ale bez predchádzajúceho rezervovania stola si tu neškrtnete. Stôl sme si nerezervovali ani na nasledujúci deň, takže v pivovarskej reštaurácii sme sa už nenajedli.

5. Prechádzka mestom

Výhoda mesta Ľubľana spočíva v tom, že sa môžete len tak túlať mestom a stále natrafíte na niečo zaujímavé. Čo sa ukrýva v uličkách Ľubľany sa dozviete v najbližšom článku.

Prečítajte si tiež:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko