barcelona katalansko spanielsko pavello mies van der rohe

Sants-Montjuïc

Vrch Montjuïc sa odjakživa spája s Barcelonou. Čo môžete robiť, vidieť a navštíviť priamo na vrchu a v jeho okolí sa dozviete v dnešnom článku.

Španielske námestie (Plaça d’Espanya)

Môj 1. kontakt s Barcelonou. Španielske námestie (Plaça d’Espanya) je významným dopravným uzlom Barcelony. Prestupoval som tu hneď po prílete zo shuttle busu z letiska na metro (Aerobús; 5,90 eur/os.). Priamo pod námestím sa križujú linky metra L1, L3 a L8.

Tak ako bol víťazný oblúk v mestskej štvrti La Ribera vstupnou bránou na Svetovú výstavu v roku 1888, tak bolo Španielske námestie vstupom na Medzinárodnú výstavu v roku 1929.

Vstup vymedzovali 2 vysoké Benátske veže (Torres venecianes), ktoré kopírujú zvonicu na Námestí sv. MarkaBenátkach. V diaľke sa vypína Národný palác Montjuïc (Palau Nacional de Montjuïc), v ktorom sídli Národné múzeum umenia Katalánska (Museu Nacional d’Art de Catalunya). Po ceste ku múzeu budete míňať magickú fontánu (Font Màgica de Montjuïc) so zvukovou a svetelnou šou. Žiaľ, v čase mojej návštevy (máj 2022) ešte nefungovali všetky mestské fontány a tak si na túto 15-minútovú parádu musím nájsť čas niekedy inokedy. Fontána vznikla takisto v roku 1929 pre potreby Medzinárodnej výstavy.

Vedeli ste, že vo fontáne používajú LED svetlá a recyklovanú vodu, aby sa ušetrila pitná voda?

Barcelonský pavilón (Pavelló Mies van der Rohe)

Ak pri magickej fontáne zabočíte doprava, prídete ku Barcelonskému pavilónu (Pavelló Mies van der Rohe). Keďže mám rád funkcionalizmus, prehliadku pavilónu som si nemohol nechať ujsť.

Barcelonský pavilón navrhli nemeckí architekti Ludwig Mies van der RoheLilly Reichová ako národný pavilón Nemecka pre Medzinárodnú výstavu v Barcelone v roku 1929. Postavili ho zo skla, ocele a 4 rôznych druhov kameňa (rímsky travertín, zelený alpský mramor, staroveký zelený mramor z Grécka a zlatý ónyx z pohoria Atlas). Po zatvorení výstavy pavilón v roku 1930 rozobrali. Vzhľadom na význam pavilónu pre architektúru 20. storočia sa uvažovalo o jeho rekonštrukcii. Práce sa začali v roku 1983 a nový pavilón otvorili na svojom pôvodnom mieste v roku 1986. Pri rekonštrukcii pavilónu použili ten istý materiál s rovnakými vlastnosťami a pôvodom ako architekti v roku 1929. Barcelonský pavilón je kultúrnym majetkom národného záujmu a Pamätníkom španielskeho historického dedičstva.

Kreslo Barcelona sa vyrába a predáva dodnes

Pri príležitosti Medzinárodnej výstavy 1929 vzniklo tiež slávne kreslo Barcelona. Kreslo z koženého čalúneného kovového profilu sa stalo ikonou moderného dizajnu. Vyrába a predáva sa dodnes. Priemerná cena kresla je okolo 6 500 eur/ks. Síce som si vo Vile Tugendhat v Brne do kresla sadnúť nemohol, v barcelonskom pavilóne to nezakazovali. Architekti spolupracovali na vile v rokoch 1928-1930. Priznám sa, že kreslo nie je práve najpohodlnejšie.

Bronzovú reprodukciu diela Úsvit od Georga Kolbeho dômyselne umiestnili na okraji malého jazierka. Socha sa tak odráža nielen na hladine vody, ale aj v skle a mramore, čím vytvára pocit, že je znásobená v priestore. Jej krivky zároveň kontrastujú s geometrickou čistotou budovy.

Vstupenka stála 8 eur/os. Zahŕňa vstup do pavilónu a audio sprievodcu, ktorého si určite stiahnite do svojho telefónu na začiatku prehliadky (v celom pavilóne je Wi-Fi pripojenie na internet). Audio sprievodca vás upozorní, na ktorých miestach pavilónu sa máte zastaviť a na čo sa máte zamerať. V pavilóne môžete platiť v hotovosti alebo platobnou kartou. Vstupenky si kúpite aj on-line.

Námestie vodopádov (Plaça de les Cascades)

Od magickej fontány smerom na juh ku národnému palácu budete prechádzať cez Námestie vodopádov (Plaça de les Cascades). Spoznáte ho vďaka nekonečným schodiskám do neba (vedú len k palácu). Pre všetkých pohodlných turistov a tých s obmedzenou schopnosťou pohybu sú k dispozícii aj eskalátory, ktoré vedú súbežne so schodiskami.

Po zdolaní posledných schodov sa nezabudnite otočiť naspäť a vychutnať si výhľad na Španielske námestie. Vyhliadka má svoje vlastné meno (Mirador del Palau Nacional).

Národné múzeum umenia Katalánska (Museu Nacional d’Art de Catalunya)

V Národnom múzeu umenia Katalánska uvidíte katalánske prevažne náboženské umenie, ktoré vytvorili v priebehu posledných 1 000 rokov (od 10. po 20. storočie). Umelecké zbierky múzea sa delia medzi 4 stále expozície:

  1. románske a gotické umenie
  2. renesančné a barokové umenie
  3. moderné umenie, fotografia, kresby, grafiky a plagáty
  4. katalánske numizmatické oddelenie.

Stále expozície dopĺňajú krátkodobé výstavy. Vstupenka stojí 12 eur/os. Zahŕňa vstup na stále expozície, krátkodobé výstavy a vyhliadku na streche.

Barcelonská vyhliadka (Mirador Barcelona)

V severovýchodnom cípe múzea je ďalšia vyhliadka, tentoraz barcelonská (Mirador Barcelona). Z nej sa vám naskytne výhľad najmä na štvrť L’Eixample s bazilikou Sagrada Família v pozadí.

Archeologické múzeum Katalánska (Museu d’Arqueologia de Catalunya MAC – Barcelona)

Neďaleko národného paláca sa nachádza Archeologické múzeum Katalánska (Museu d’Arqueologia de Catalunya MAC – Barcelona; 1,2 km/16 min. pešo juhovýchodne od Plaça d’Espanya).

Múzeum vystavuje archeologické zbierky od praveku po raný stredovek. Predmety pochádzajú z viacerých archeologických lokalít prevažne v Katalánsku. Medzi stále expozície patria:

  1. Pravek. Katalánsko pred Katalánskom
  2. Most cez modré more. Feničania a Gréci v Stredozemnom mori
  3. Sklo v priebehu času
  4. Mozaiky
  5. Impérium. V tieni Ríma (zbierka rímskych plastík a sôch)

Určite si všimnite 52 tisíc rokov starú ľudskú čeľusť. Príjemne ma prekvapilo, keď sa medzi vybranými pravekými hrobmi objavil aj jeden zo Slovenska, konkrétne z Nižnej Myšle. Ako to už väčšinou v takýchto múzeách býva, okrem mňa tam už bolo len plno katalánskych detí, ktoré múzeum navštívili namiesto vyučovania.

Okrem stálej expozície ma zaujala aj krátkodobá výstava. Centrum pre podvodnú archeológiu Katalánska (Centre d’Arqueologia Subaquàtica de Catalunya) oslavuje tohto roku (2022) 30. výročie od svojho založenia. Pri tejto príležitosti vystavuje predmety z niektorých vrakov, vysvetľuje metodológiu a problematiku podvodnej archeológie a mnohé ďalšie. Expozícia, ktorá pripomínala morské dno, obsahovala plno interaktívnych prvkov.

Väčšina vysvetliviek bola v katalánčine alebo španielčine, avšak na začiatku každej miestnosti boli pre návštevníkov k dispozícii aj anglické texty. V celom múzeu bolo Wi-Fi pripojenie na internet. Audio sprievodcu k stálej expozícii si môžete stiahnuť do svojho telefónu vďaka QR kódom. Vstupenka stála 6 eur/os. V múzeu môžete platiť v hotovosti a platobnou kartou.

Hrad Montjuïc (Castell de Montjuïc)

Hrad Montjuïc (Castell de Montjuïc; 3 km/43 min. pešo juhovýchodne od Plaça d’Espanya) ponúka zo svojej vyhliadkovej plošiny (Mirador de Montjuïc) 360o výhľad na celú Barcelonu. Najbližšia stanica metra je Paral.lel (linky L2 a L3; 2 km/30 min. pešo severne od hradu).

Ako sa dostať na hrad Montjuïc

Na hrad Montjuïc sa dostanete pešo, na bicykli, autom, pozemnou lanovkou a lanovkou. Pre potreby tohto článku uvediem ako sa na hrad dostanete lanovkami a pešo.

Pozemnou lanovkou a lanovkou na hrad Montjuïc

Zo stanice metra Paral.lel sa na hrad môžete vyviezť najprv pozemnou lanovkou a potom lanovkou. Pozemná lanovka (Funicular de Montjuïc; linka FM) spája stanicu metra Paral.lel so zastávkou Estació Parc de Montjuïc. Pozemná lanovka je súčasťou integrovaného cestovného systému a lístok je za rovnakú cenu ako cesta metrom alebo autobusom. Lanovka (Telefèric de Montjuïc; 12,78 eur/spiatočný lístok) spája 3 zastávky:

  1. Estació Parc de Montjuïc – dolná stanica lanovky na Avinguda Miramar
  2. zastávka Estació Castell – horná stanica lanovky pri pevnosti,
  3. Estació Mirador – stanica lanovky pri spiatočnej ceste, na námestí Plaça de la Sardana, pri parku Jardins del Mirador.

Pešo na hrad Montjuïc

Ak sa z dolnej stanice lanovky vyberiete na hrad pešo, po ceste budete prechádzať cez 3 parky:

  1. Jardins de Joan Brossa – v týchto miestach sa kedysi nachádzal zábavný park,
  2. park Jardins de Mossèn Cinto Verdaguer – nad dolnou stanicou lanovky,
  3. Jardins del Mirador – oproti strednej stanici lanovky, vyhliadka Mirador de l’Alcalde s výhľadom na Barcelonu, prístav a more.

Stále expozície hradu Montjuïc

Návštevnícke centrum hradu Montjuïc ponúka v 4 miestnostiach pevnosti 4 tematické výstavy:

  1. Montjuïc, vrch v Barcelone – história a archeológia vrchu vo vzťahu k Barcelone,
  2. Maják, pevnosť a hrad – architektonický vývoj budovy od obrannej vyhliadkovej veže cez pevnosť motivovanú povstaním v Katalánsku (1640-1652) až po úpravu pevnosti v roku 1751, ktorá dala hradu jeho súčasnú podobu,
  3. Montjuïc, obrana a represia – skúma 2 základné aspekty použitia hradu, obranný najmä počas vojen v 17. a 18. storočí a ako miesto represií, po roku 1714, keď pevnosť slúžila na kontrolu obyvateľstva a od 19. storočia ako vojenské väzenie. Stred miestnosti zaberá vitrína s rôznymi druhmi zbraní,
  4. Väzenie a pamäť – posledná expozícia sa zameriava na väznenia, procesy a popravy od konca 19. do 20. storočia.

Krátkodobé výstavy hradu Montjuïc

Stále expozície návštevníckeho centra dopĺňajú krátkodobé výstavy. Jednou z nich bola výstava Pozemná lanovka Montjuïc. Dobytie hory. o histórii lanovej dráhy. Jej výstavba sa plánovala s ohľadom na Medzinárodnú výstavu v Barcelone v roku 1929. V roku 1991 lanovka prešla komplexnou rekonštrukciou, aby sa stala hlavným dopravným prostriedkom počas Letných olympijských hier v Barcelone v roku 1992.

Druhá krátkodobá výstava Montjuïc. Zábavný park. sa zameriavala na symbol Barcelony, ktorý bol v prevádzke 30 rokov (polovica 60. rokov až do roku 1998).  

Na oficiálnej internetovej stránke nájdete skutočne obšírnu históriu pevnosti aj opis jej jednotlivých priestorov. Vstupenka stála 5 eur/os. Za príplatok 3 eur/os. dostanete audio sprievodcu. Prehliadka so sprievodcom v katalánčine, španielčine, francúzštine alebo angličtine trvá 1 hodinu a stojí 13 eur/os. Vstupenky si môžete kúpiť aj on-line. Na hrade môžete platiť v hotovosti alebo platobnou kartou. V pevnosti je tiež kaviareň, v ktorej som za kávu a croissant zaplatil 3,30 eur.

Prečítajte si ďalšie články z Barcelony:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko