gracia barcelona katalansko spanielsko

Gràcia & Park Güell

Mestská štvrť Gràcia sa stala dočasným domovom počas môjho pobytu v Barcelone. UNESCO lokality Park Güell a Casa Vicens sú odtiaľto len na skok. Štvrť je známa viacerými námestiami, ideálnymi na večerné posedenie pri pohári vína a tapas.

Námestia

Uvediem 5 najznámejších námestí štvrte:

Plaça de la Vila de Gràcia

Námestie Plaça de la Vila de Gràcia, jedno z najrušnejších námestí štvrte, je známe svojou hodinovou vežou z roku 1862. Vzdialenosti jednotlivých atraktivít v tejto mestskej štvrti budem počítať práve z námestia Plaça de la Vila de Gràcia.

Plaça de la Virreina

Dominantou námestia Plaça de la Virreina (700 m/9 min. pešo severne od Plaça de la Vila de Gràcia) je kostol Església de Sant Joan, ktorý postavili v 17. storočí a prebudovali v 80. rokoch 19. storočia. Kaplnka kostola je údajne dielom samotného Gaudího, ale zatiaľ to nikto nepotvrdil.

Plaça del Sol

Námestie Plaça del Sol (220 m/3 min. pešo severne od Plaça de la Vila de Gràcia) lemujú bary, kaviarne a reštaurácie, takže vás priam láka, aby ste sa pri prehliadke mesta na chvíľu zastavili a dali si pohár vína, prípadne niečo malé pod zub. Vyskúšali sme podnik Marcelino 1968. Ochutnali sme bravas (zemiaky, ktoré sa osmažia na oleji, okorenia a podávajú s pikantnou omáčkou), croqueta magret a croqueta de pollo (krokety s kačacím a kuracím mäsom). Jedlo a víno bolo výborné, ale tá obsluha to nevynahradila. Napriek tomu, že v bare ste nenašli žiadne voľné miesto, boli sme jediný stôl, ktorý si neustále objednával. Aj tak nás upozornili, že už je po záverečnej a vystavili nám účet, za ktorý sme zaplatili 37,20 eur.

Plaça de la Revolució de Setembre de 1868

Námestie Plaça de la Revolució de Setembre de 1868 (350 m/4 min. pešo severne od Plaça de la Vila de Gràcia) pripomína zosadenie kráľovnej Izabely II. z trónu.

Plaça de la Llibertat

Ak hľadáte čerstvé potraviny, námestie Plaça de la Llibertat (450 m/6 min. pešo západne od Plaça de la Vila de Gràcia) je tým pravým miestom. Nájdete tu totiž rušnú tržnicu Mercat de la Llibertat, ktorú otvorili koncom 19. storočia.

Park Güell

Park Güell sa síce nenachádza v mestskej štvrti Gràcia, za to je len na skok od nej (1,8 km/27 min. pešo severne od Plaça de la Vila de Gràcia). Najbližšie zastávky metra sú Lesseps (linka L3) alebo Vallcarca (linka L3).

Trochu z histórie parku Güell

Eusebi Güell (1846-1918), katalánsky priemyselník, chcel vytvoriť súkromný obytný komplex. Vedením projektu poveril Antoniho Gaudího a stavebné práce na parku Güell sa začali v októbri 1900. Ročenka Asociácie architektov z roku 1903 uvádza, že už stáli 2 vstupné pavilóny, hlavné schodisko, prístrešok na čakanie a vonkajšie oplotenie, viadukty a veľká časť promenády spolu s vodným systémom. V roku 1907 sa už na veľkom námestí konali podujatia, na základe ktorých vieme, že hypostylovú sieň už celú zastrešili. Známu dláždenú lavicu okolo nej dokončili napokon v roku 1914.

Zložité podmienky predaja pozemkov, absencia vhodného dopravného systému a vysoko exkluzívny charakter zástavby spôsobili, že sa v roku 1914 zastavili práce. Z predpokladaných 60 domov boli postavené len 2 (Gaudího dom bol jeden z nich). Park Güell sa síce stal súkromnou záhradou, ktorá sa ale používala na verejné podujatia a postupne sa začal objavovať v bedekroch. Po smrti Eusebiho Güella v roku 1918 ponúkli park jeho dediči mestskej rade, ktorá ho na svojom plenárnom stretnutí v roku 1922 kúpila. Ako mestský park ho otvorili v roku 1926.

Gaudího dom otvorili pre verejnosť ako Múzeum Gaudího domu v roku 1963. Španielsko uznalo historickú, architektonickú a umeleckú jedinečnosť parku Güell v roku 1969, keď ho vyhlásili za kultúrnu pamiatku. V roku 1984 sa stal súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Prehliadky Parku Güell

Na výber máte momentálne (jún 2022) z 2 typov vstupeniek, pretože súkromné prehliadky pre 2-6 osôb momentálne nie sú možné:

  • všeobecné vstupné – zahŕňa prehliadku parku. Vstupenka stojí 10 eur/os.
  • prehliadka so sprievodcom – v katalánčine, španielčine, francúzštine a angličtine pre max. 25 osôb v skupine, prehliadka trvá asi 60 min. Vstupenka stojí 22 eur/os.

Aby ste si zaistili svoj vstup dovnútra, odporúčam vám kúpiť si vstupenku vopred. Vstupenku si môžete vytlačiť, ukázať v mobile alebo na tablete. Dovnútra môžete vstúpiť najneskôr do 30 minút od času uvedeného na vstupenke. V parku už ale potom ostanete tak dlho, ako len budete chcieť.

Park som chcel veľmi navštíviť, ale akosi nám naň nevyšiel čas. Prechádzali sme okolo viacerých jeho vchodov a keď som videl tie masy návštevníkov, ktoré sa tlačili dovnútra, sám neviem, či by som si tú prehliadku užil. Horná časť parku, ktorá pripomína viac les ako park, je voľne prístupná a stretnete tu viac domácich ako zahraničných návštevníkov. Domáci si tu chodia zabehať, vyvenčiť psa alebo sa len tak prejsť. Zabehať a vyvenčiť sa sme tu boli aj my.

Ak vám náhodou nevyjde prehliadka parku tak ako mne, stále ho môžete navštíviť aspoň virtuálne.

Múzeum Gaudího domu

Múzeum Gaudího domu (Gaudí House Museum alebo Casa Museu Gaudí) je súčasťou parku Güell a teda takisto sa nenachádza v mestskej štvrti Gràcia, ale susedí s ňou (2,2 km/32 min. pešo severne od Plaça de la Vila de Gràcia). Najbližšie zastávky metra sú Lesseps (linka L3) alebo Vallcarca (linka L3).

Dom, v ktorom žil Antoni Gaudí, pôvodne postavili ako vzorový dom na prilákanie potenciálnych kupcov. Architekt v dome žil v rokoch 1906-1925. Najprv so svojím otcom a neterou, po ich smrti už sám. Dom bol po architektovej smrti v súkromnom vlastníctve talianskeho obchodníka menom Chiappo. V roku 1963 dom otvorili pre verejnosť ako Múzeum Gaudího domu. Múzeum zariadili tak, ako keby Gaudí dom opustil len pred pár minútami. V expozícii sa snažia ukázať osobnejšiu stránku Gaudího, nielen ako architekta. V dome tiež uvidíte nábytok, ktorý architekt navrhol alebo ktorý vznikol v jeho dielni. Aj Múzeum Gaudího domu môžete navštíviť virtuálne.

Casa Vicens

Casa Vicens sa nachádza 950 m/12 min. pešo severozápadne od Plaça de la Vila de Gràcia. Najbližšie zastávky metra sú Fontana (linka L3) a Lesseps (linka L3).

Trochu z histórie Casa Vicens

Casa Vicens bol 1. dielom Antoniho Gaudího. Dom vznikol koncom 19. storočia v rokoch 1883-1885 (architekt mal vtedy 30 rokov). Objednávateľom stavby bol burzový maklér Manuel Vicens i Montaner. Dom je v takzvanom mudéjarskom štýle (zdobenie a dekorácie, ktoré sa používali v iberských kresťanských kráľovstvách v 13.-16. storočí). V roku 2005 sa lokalita stala súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Rekonštrukcia a reštaurovanie domu do jeho pôvodnej podoby začali v roku 2014. Pre verejnosť dom sprístupnili v roku 2017. Okrem stálej expozície Casa Vicens ponúka dočasné výstavy, keramické a architektonické tvorivé dielne pre školy a rodiny.

Vrcholom zbierky je reprodukcia Reusovho rukopisu. Je to jeden z mála textov, v ktorom Gaudí vyjadril svoje myšlienky a pridal ilustrácie o koncepte jeho prvého domu. Casa Vicens sa stala jedným z prvých príkladov novej vlny estetiky v umení a architektúre, ktorá sa prehnala Európou na konci 19. storočia. Dom v sebe zahŕňa všetky prvky modernizmu, napr. využívanie materiálov v ich pôvodnom stave, odmietanie zaužívaných vzorcov alebo inšpiráciu prírodou.

Prehliadkové okruhy v Casa Vicens

Na výber máte zo 6 prehliadkových okruhov:

  1. Prehliadka Casa Vicens (Casa Vicens Visit)- dom si pozeráte vlastným tempom. Vstupenka stojí 18 eur/os.
  2. Otvorený dátum (Open date) – kúpte si vstupenku a dátum a čas si zvolíte do 6 mesiacov od jej kúpy. Vstupenka stojí 20 eur/os.
  3. Jarný Vicens (Spring Vicens) – okruh zahŕňa stálu expozíciu, dočasné výstavy a jablkovo-škoricovú roládu alebo malinovo-jogurtovú tortu ochutenú ružovým čajom. Vstupenka stojí 21 eur/os.
  4. Prehliadka so sprievodcom (Guided tour) – prehliadky so sprievodcom v katalánčine, španielčine a angličtine trvajú približne 75-90 minút. Vstupenka stojí 21 eur/os.
  5. Virtuálna prehliadka so sprievodcom – architektom (Virtual guided tour) – po kúpe dostanete odkaz, na ktorom môžete dom navštíviť max. 3x. Prehliadka v angličtine s anglickými titulkami trvá 30 minút. Vstupenka stojí 4,99 eur/os.
  6. Prémiová návšteva Casa Vicens (Casa Vicens premium visit) – exkluzívnu zmyslovú prehliadku vytvoril parfumér a umelec Ernest Ventós/Nasevo s cieľom autenticky zažiť toto majstrovské dielo. Prehliadkový okruh je momentálne (jún 2022) nedostupný.

Odporúčam vám kúpiť si vstupenky vopred na konkrétny dátum a čas on-line. Môžete si ich rezervovať aj telefonicky alebo priamo na pokladni (za príplatok 2 eur/os.). On-line vstupenku nemusíte tlačiť, stačí ju ukázať na mobile alebo tablete. Na prehliadku domu vám stačí prísť nie viac ako 10 minút pred časom, ktorý sa uvádza na vstupenke. Vstupenka zahŕňa audio sprievodcu v 13 jazykoch (prineste si vlastné slúchadlá alebo si ich kúpte v múzejnom obchode).

Prečítajte si ďalšie články z Barcelony:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko