engineer officers memorial southampton hampshire england great britain united kingdom

Southampton, mesto, z ktorého vyplával Titanic

Southampton sa do dejín už navždy zapíše ako mesto, z ktorého v stredu 10. apríla 1912 vyplávala kráľovská poštová loď Titanic na svoju prvú a zároveň poslednú plavbu do New Yorku.

Ako sa do mesta Southampton dostať?

Southampton sa nachádza v grófstve Hampshire v juhovýchodnom Anglicku.

Vlakom

Železničná stanica Southampton Central sa nachádza 1 km/14 min. pešo severozápadne od centra mesta. Do Southamptonu som cestoval vlakom z Portsmouthu. Cesta trvala 47 min., mala 5 zastávok a cestovný lístok stál 11 gbp/13,24 eur.

Autobusom

Väčšina autobusov zastavuje na zastávkach Havelock Road (650 m/9 min. pešo severne od centra mesta) alebo Commercial Road (900 m/13 min. pešo severne od centra mesta).

Lietadlom

Medzinárodné letisko Southampton (Southampton Airport) sa nachádza 6,4 km/12 min. autom severovýchodne od centra mesta. Z letiska sa momentálne (jún 2024) dostanete do 18 destinácií, z toho 7 v Spojenom kráľovstve a 11 v Európe.

Kde v meste Southampton získať info?

V meste ani na internete som sa nedopátral k tomu, kde sa nachádza turistické informačné centrum. Pre oficiálne turistické informácie kliknite na: https://visitsouthampton.co.uk/.

Čo v meste Southampton robiť, vidieť a navštíviť?

V Southamptone môžete navštíviť atraktivity, ktoré sa viažu predovšetkým na Titanic. Odporúčam vám tiež prehliadku Tudorovského domu so záhradou či prechádzku po mestských hradbách.

Múzeum SeaCity (SeaCity Museum)

Múzeum SeaCity (SeaCity Museum; 500 m/8 min. pešo východne od železničnej stanice Southampton Central) sa nachádza v budove mestského úradu. Vstup do múzea je zo západnej strany budovy. Nájdete ho vďaka historickej hodinovej veži. Budova pochádza z 30. rokoch 20. storočia. V minulosti sa v nej nachádzali 3 súdne siene, policajná stanica, kancelárie, cvičisko a cely. Múzeum otvorili 10. apríla 2012 pri príležitosti 100. výročia vyplávania Titanicu z prístavu v Southamptone.

Expozícia Príbeh Titanicu zo Southamptonu (Southampton’s Titanic Story)

Tragédia Titanicu snáď najviac zasiahla Southampton. V expozícii Príbeh Titanicu zo Southamptonu (Southampton’s Titanic Story) sa dozviete, aký vplyv malo potopenie lode na mesto. Expozícia vás prevedie od chvíle, keď loď narazila do ľadovca až po jej potopenie a záchranu cestujúcich.

Vedeli ste, že viac ako tri štvrtiny posádky Titanicu pochádzalo zo Southamptonu?

V múzeu nájdete viaceré interaktívne prvky. Môžete si napr. vyskúšať kormidlovanie Titanicu, pokúsiť sa udržať motor v chode či si precvičiť morzeovku. Expozícia síce nevystavuje mnoho predmetov z Titanicu, napriek tomu si nenechajte ujsť meč kapitána E. J. Smitha, raňajkové menu 1. triedy z 11. apríla 1912 či vreckové hodinky stewarda Sidneyho Sedunaryho. Zaujala ma tiež posledná miestnosť expozície, historická sála magistrátneho súdu, v ktorej si vypočujete výpovede svedkov v podaní hercov z divadla. Sála má steny z portlandského kameňa, mahagónové dvere a zdobený strop. Lepšiu kulisu pre túto časť expozície nevymyslíte.

Expozícia Brána do sveta (Getaway to the world)

Poloha Southamptonu predurčila mesto k jeho rozvoju. Už viac ako 200 000 rokov ľudia z celého sveta cez mesto prechádzali. Expozícia Brána do sveta (Getaway to the world) sa zameriava práve na príbehy cestovateľov, ktorí mali na mesto vplyv, ale aj na súčasníkov, ktorí z neho robia živé a multikultúrne mesto. Medzi vrcholy expozície patria model lode Queen Mary, skupina predmetov z hrobu saskej ženy, či poklad mincí z Millbrooku. Zaujala ma tiež interaktívna mapa Southamptonu, ktorá zobrazuje vývoj mesta od doby kamennej až po súčasnosť.

Vedeli ste, že v stredoveku sa Southampton stal jedným z hlavných prístavov Anglicka?

Expozícia Príbehy zo Southamptonu (Southampton stories)

Expozícia Príbehy zo Southamptonu (Southampton stories) vás prevedie bohatou a rozmanitou históriou Southamptonu. Od spustenia prvých veľkých zaoceánskych lodí na konci 19. storočia až po vzostup dnešných velikánskych výletných lodí bol Southampton vždy v popredí lodného priemyslu. Práve vďaka tomu získal prezývku „Brána do sveta“. Medzi to najlepšie z expozície patria obrovská pieskovcová guľa, ktorú vybagrovali v 80. rokoch 19. storočia, model oceánskeho terminálu z roku 1950, či Charta mesta z roku 1964. Najnovšia výstava sa zameriavala na prepojenie mesta s transatlantickým obchodom s otrokmi.

Praktické info o Múzeu SeaCity

Múzeum je otvorené denne od pondelka do nedele od 10.00-17.00 h. Vstupenka stála 11 gbp/13,24 eur a platí 1 rok od dátumu zakúpenia. Vstupenky si môžete kúpiť v pokladni múzea po príchode alebo on-line. V múzeu môžete platiť platobnou kartou.

Pamätník hudobníkov Titanicu (Titanic Musicians’ Memorial)

Pamätník hudobníkov Titanicu (Titanic Musicians’ Memorial) sa nachádza na rohu Cumberland Place a London Road. Toto je replika pôvodného pamätníka neďaleko miesta, ktoré bolo zničené počas 2. svetovej vojny. Zobrazuje smútiacu ženu a potápajúci sa Titanic s nápisom prvých pár taktov „Bližšie k tebe, Bože môj“. Na pamätníku sú vyryté mená všetkých hudobníkov na lodi, vrátane lídra kapely Wallacea Hartleyho. Žiaľ, tento pamätník sa mi pre uzáveru cesty nepodarilo odfotiť.

Pamätník inžinierskym dôstojníkom (Engineer Officers’ Memorial)

V East Parku na rohu Above Bar Street a Ring Road stojí Pamätník inžinierskym dôstojníkom (Engineer Officers’ Memorial). Pamätník s viac ako 2 m vysokým anjelom postavili z aberdeenskej žuly a odhalili v roku 1914. Pripomína inžinierskych dôstojníkov na Titanicu, ktorí zomreli. Medzi menovanými sú Thomas Andrews, hlavný dizajnér spoločnosti Harland & Wolff (stavitelia lode) a Archibald Frost a Robert Knight (obaja členovia garančnej skupiny, ktorých pridelili na panenskú plavbu Titanicu).

(Titanic Postal Workers’ Memorial) Pamätník poštových pracovníkov Titanicu

Pamätník poštových pracovníkov Titanicu (Titanic Postal Workers’ Memorial), ktorý sa pôvodne nachádzal na hlavnej pošte v Southamptone, premiestnili na 1. poschodie južného bloku Občianskeho centra (Civic Centre), napravo od dverí Rady. Tento pamätník pripomína 2 dôstojníkov britskej námornej pošty a ich 3 amerických kolegov, ktorí zomreli pri potopení lode. Plaketa je vyrobená z náhradnej vrtule darovanej spoločnosťou Harland & Wolff.

Na tomto mieste je možné vidieť aj knihu spomienok (Titanic Book of Remembrance), ktorá pripomína obete Titanicu zo Southamptonu. Knihu na mramorovom podstavci darovala spoločnosť mesta Southampton (City of Southampton Society). Budova je otvorená od pondelka do piatku od 9.00-17.00 h. Počas sviatkov je zatvorená. Keďže som mesto navštívil v nedeľu, do budovy som sa nedostal.

Pamätník posádky Titanicu (Titanic Crew Memorial)

Pamätník posádky Titanicu (Titanic Crew Memorial), pôvodne pitná fontána, odhalili v roku 1915. Vyrobili ho miestni kamenári Garret & Haysom z portlandského kameňa. Zložili sa naň priatelia a rodina posádky. Pripomína stewardov, námorníkov a kuričov, ktorí zahynuli pri katastrofe. Pamätník sa pôvodne nachádzal v parku Southampton Common. V roku 1972 ho presunuli na svoje súčasné miesto v kostole Holyrood na rohu High Street a Bernard Street. Nachádza sa hneď za dverami kostola, vpravo. Bránu kostola po súmraku zamykajú, ale pamätník môžete vidieť cez otvor na prízemí, hneď napravo od brány (pokiaľ ho samozrejme neopravujú a neobklopuje ho lešenie).

Pred kostolom sa nachádza ešte jedna zaujímavosť. Je ňou kotva z lode Queen Elizabeth 2. Kotvu mestu Southampton darovala spoločnosť Cunard v marci 2010 na pripomenutie si dlhého spojenia medzi mestom a touto ikonickou loďou. Loď opustila svoj domovský prístav Southampton na svojej panenskej plavbe v máji 1969 a prepravovala cestujúcich do New Yorku a mnohých ďalších miest. V roku 1982 slúžila vo vojne o Falklandy ako vojenská loď. Jej posledná cesta bola v novembri 2008, keď dostala obrovský a emotívny signál od obyvateľov Southamptonu.

Bývalý dom námorníkov (Former Sailors’ Home)

Túto budovu otvorili ako dom námorníkov (Sailors‘ Home) v roku 1909. Poskytovala dočasné ubytovanie námorníkom, keď boli v prístave. Niekoľko členov posádky Titanicu tu bolo ubytovaných pred plavbou a väčšina z nich zahynula. Budova sa nachádza na Oxford Street, v súčasnosti je centrom Armády spásy.

Železničná stanica Terminus (Terminus Railway Station)

V roku 1912 bola železničná stanica Terminus (Terminus Railway Station) najbližšie k dokom. Budovu hlavnej stanice navrhol pre londýnsku a southamptonskú železnicu Sir William Tite. Postavili ju v rokoch 1839-1840. Železnica urýchlila rozvoj moderného prístavu. V súčasnosti je kasínom. V zadnej časti budovy je krytý priestor, kde bývali nástupištia stanice. Nachádza sa na Terminus Terrace oproti vstupu na Oxford Street.

South Western House

V roku 1912 bola budova South Western House prvotriednym hotelom. Niektorí bohatší pasažieri Titanicu strávili v hoteli poslednú noc pred plavbou. Patrili medzi nich Thomas Andrews a J. Bruce Ismay, prezident White Star Line. Budovu neskôr prerobili na byty. Stojí na rohu Canute Road a Terminus Terrace.

Canute Chambers

V roku 1912 bola táto budova centrálou lodnej spoločnosti White Star Line v Southamptone. Spoločnosť vlastnila kráľovskú poštovú loď Titanic. Pamätná tabuľa označuje miesto, kam prišli po potopení Titanicu znepokojení príbuzní čakať na správy o svojich blízkych. Keď mená pozostalých poslali telegrafom do kancelárií, vyvesili ich na tabuliach, ktoré boli pripevnené k zábradliam. Budova sa nachádza na južnej strane ulice Canute Road a nie je prístupná verejnosti.

Pamätník v oceánskom doku a 4. brána doku (Ocean Dock and Dock Gate 4 memorial)

Titanic vyplával z Ocean Dock, vtedy sa nazýval White Star Dock, v stredu 10. apríla 1912. Malá pamätná tabuľa pripomína tých, ktorí zahynuli pri katastrofe. Mal by sa nachádzať vo vnútri bezpečnostnej brány pre 4. bránu doku (Dock Gate 4). Vzhľadom na polohu pamätníku som ho nemohol odfotiť, pretože vrátnik pri vstupe do doku mi zakázal prejsť za bránu.

Bývalá pobočka prístavnej pošty (Former Dock’s Branch Post Office)

Budovu bývalej pobočky prístavnej pošty (Former Dock’s Branch Post Office) postavili na prelome 19. a 20. storočia. V budove sídlila pošta a telegrafný úrad. Práve tu sa triedila pošta Titanicu pred naložením na loď. Budovu neskôr prestavali na byty. Verejnosti nie je prístupná. Stojí na rohu ulíc Platform Road a Central Road.

Gattiho pamätník (Gatti Memorial)

Gattiho pamätník (Gatti Memorial) sa nachádza v kostole svätého Jozefa (St. Joseph Church) na ulici Bugle Street. Pamätníkom je dubový stôl. Na stole je plaketa na pamiatku zamestnancov reštaurácie à la carte na palube lode, ktorí prišli o život. Medzi nimi bol i „Luigi“ Gatti, ktorý bol zodpovedný za chod reštaurácie. Kostol nie je stále otvorený pre verejnosť.

Tudorovský dom a záhrada (Tudor House & Garden)

Tudorovský dom a záhrada (Tudor House & Garden; 1,2 km/18 min. pešo juhovýchodne od železničnej stanice Southampton Central) sa nachádza v starom meste Southamptonu.

Stručná história Tudorovského domu

Southampton bol jedným z iba 8 prístavov v roku 1400, ktorým bol udelený vývozný štatút. Obchodovalo sa odtiaľ s vínom a vlnou, čo výrazne zvýšilo bohatstvo mesta. V roku 1491 sa Sir John Dawtrey, poslanec a šerif, oženil s ovdovenou Jane Williamovou. Jane bola bývalou manželkou Watkina Williama, majiteľa Tudorovského domu, ktorý v tom čase pozostával z 3 drevených chalúp. Dawtrey spojil 3 chalupy do jedného domu na prelome 15. a 16. storočia (1491-1518).

Sir Richard Lyster, jeden z najbohatších mužov v Southamptone a ďalší majiteľ, vyzdobil dom v roku 1518 extravagantnými tapisériami. V 18. storočí dom rozšírili. Ekonomický úpadok v rokoch 1750-1880 postihol aj tudorovský dom. Okolo domu vyrástli viaceré chudobné štvrte. Od 30. rokov 19. storočia dom obývali viaceré rodiny. Bohatý viktoriánsky filantrop William Francis Gummer Spranger kúpil dom v roku 1886 a začalo sa s jeho záchranou. V pondelok 29. júla 1912 dom sprístupnili návštevníkom ako múzeum.

Prehliadka Tudorovského domu

Prehliadka tudorovského domu začína v banketovej sieni obloženej dubom, ktorá slúžila, ako už názov napovedá, na bankety, ale zároveň ako kancelária majiteľa domu. Vo zvukovo-svetelnej šou vás privítajú duchovia domu, ktorí vás oboznámia s históriou stavby. Cez záhradu budete pokračovať do tudorovskej a viktoriánskej kuchyne, v ktorých ovoniate bylinky a koreniny.

Na poschodí ma zaujala Georgiánska izba s vysokými arkierovými oknami smerujúcimi do záhrady. Úžasné boli obrazy, ktoré sa pri pohľade z rôznych uhlov menili, aby ste videli, ako sa izby využívali v 2 rôznych historických obdobiach. Múzejná miestnosť pripomína dom, keď ho otvorili ako 1. verejné múzeum v meste v roku 1912. Protiletecký kryt v suteréne múzea je momentálne (jún 2024) uzavretý kvôli problémom s vlhkosťou.

Top predmety v expozícii

Kožený flakón na víno v tvare alžbetínskej dámy, pažby na verejné zadržiavanie väzňov, nosidlá na prepravu bohatých cestujúcich po meste, sklenené tabule, ktoré zdobia vtáky, bicykel Penny Farthing z veľkým predným a malým zadným kolesom, rytiny lodí z prelomu 16. a 17. storočia na stenách Obchodnej miestnosti na 1. poschodí, či dokonca horúca krížová buchta, ktorú už v múzeu majú minimálne 100 rokov.

Prehliadka Tudorovskej záhrady

Záhradu navrhla záhradná historička Dr. Sylvia Landsberg začiatkom 80. rokov 20. storočia na základe rukopisov a historických dokumentov. Tento typ záhrady sa stal v Anglicku populárnym v roku 1500 po ich zavedení v Taliansku. Obsahuje viac ako 100 rastlín a kvetov, cesty a nízke živé ploty. Záhrady mali tiež svoj praktický účel. Väčšina rastlín v záhrade sa používala v kuchyni alebo na liečenie. Záhrady však boli tiež znakom statusu. Dopĺňali architektúru domu.

Záhrada susedí s palácom kráľa Jána z roku 1080. Palác sa považuje za jeden z najkrajších zachovaných príkladov normanskej architektúry v krajine. V čase svojho vzniku bol na pobreží, kde lode nakladali a vykladali svoj tovar. Po francúzskom nájazde v roku 1338 sa palác stal súčasťou mestského obranného múru. Historici sa pôvodne mylne domnievali, že kráľ Ján sa v paláci zdržiaval začiatkom 14. storočia. Preto získala stavba svoje pomenovanie.

Praktické info o Tudorovskom dome a záhrade

Tudorovský dom je otvorený od pondelka do štvrtka od 10.00-15.00 h, soboty a nedele od 10.00-17.00 h. Vstupenka stála 7,50 gbp/9,03 eur/os. a platí 1 rok. Vstupenky si kúpite v pokladni múzea tesne pred prehliadkou alebo on-line. V múzeu môžete platiť platobnou kartou.

Brána Bargate

Bránu Bargate postavili ešte v normanských časoch (okolo roku 1180), kedy sa ňou vstupovalo do stredovekého Southamptonu. Považuje sa za jednu z najkrajších mestských brán Anglicka. Zvon z roku 1605 na ľavej strane ohlasoval poplach a zákaz vychádzania. Pred vstupom do starého mesta som si vypočul pouličných muzikantov hrajúcich ska a reggae.

Kde sa v meste Southampton najesť?

Reštaurácia Maritimo Lounge sa nachádza v štvrti Ocean Village východne od starého mesta. V štvrti sa nachádza prístav pre jachty, reštaurácie, ktoré ponúkajú francúzsku a medzinárodnú kuchyňu, rušné bary a to všetko s výhľadom na pobrežie. Ochutnal som Karibské kuracie karí, ktoré tvorili trhané kuracie prsia s hráškom a červenou paprikou v pikantnej kokosovo-ananásovej karí omáčke, s limetkovo-koriandrovou ryžou a nakladanou červenou cibuľou. Obed som snúbil s čapovaným veľkým pivom. Za obed som zaplatil 18,95 gbp/22,83 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Kam v meste Southampton zájsť na pivo?

Krčma The Grapes (The Grapes Public House) sa nachádza na Oxford Street. Datuje sa do 50. rokov 19. storočia. Obľubovali ju predovšetkým námorníci.

Ako to bolo s bratmi Sladeovcami …

Ráno 10. apríla 1912 bolo v oblasti okolo dokov v Southamptone rušno. Ľudia sa pripravovali na 1. plavbu najväčšej lode sveta. Pracovníci sa prihlasovali a cestujúci prichádzali. Na loď, ktorá stála v kotvisku 44 v doku White Star, nakladali obrovské množstvo tovaru. Zatiaľ, kým sa toto všetko dialo, kolegovia z lode popíjali v krčme The Grapes na Oxford Street. Lodní kuriči, traja bratia, Alfred, Tom a Bertram Sladeovci si pred odchodom na palubu Titanicu dopriali s kamarátmi Johnom Podestom a Williamom Nutbeanom posledný drink.

Muži spolu odišli z krčmy. Mali k dobru asi 10 minút a vzhľadom na blízkosť oxfordskej ulice k dokom to nemal byť problém. Keď sa muži ponáhľali do dokov, zbadali pred nimi vlak, ktorý sa chystal prejsť cez cestu. Kým sa vlak približoval, Podesta počul, ako jeden z bratov Sladeovcov hovorí: „Och, nechaj ten vlak prejsť“. Napriek tomu sa Podesta a Nutbean rozbehli cez koľaje, vďaka čomu sa dostali včas na Titanic. Bratia Sladeovci čakali, kým prejde vlak. Vlak prešiel a oni sa možno mierne opití tackali do doku White Star.

Stihli sa nalodiť?

Po príchode im dôstojník na lodnej lávke zamietol vstup. Už tam čakali náhradní muži, ktorí zúfalo hľadali prácu. Dôstojník prikázal spustiť lávku a tak bratia Sladeovci zostali v prístave. Môžeme len predpokladať, že sa museli cítiť neuveriteľne sklamaní z toho, že to zmeškali. Ktovie, či sledovali vyplávanie Titanicu, alebo sa vrátili do krčmy, aby zapili svoj žiaľ. Tak či onak, Titanic popoludní opustil Southampton a odplával k svojmu neslávnemu osudu.

John Podesta a William Nutbean prežili potopenie lode a obaja zostali v Southamptone až do svojej smrti v rokoch 1968 a 1947. Bratia Sladeovci si to možno v tej chvíli ešte neuvedomili, ale mali neskutočné šťastie. Ten vlak im dosť možno zachránil život. Zo 720 členov posádky, ktorí mali adresu v Southamptone, najmenej 549 zahynulo v ľadových vodách severného Atlantiku. Na mesto Southampton a jeho obyvateľov to malo tragický a skutočne hrozný dopad.

Síce som sa v krčme zastavil na pivo, svoj vlak naspäť do Portsmouthu som stihol. Za veľké pivo tu zaplatíte 5,50 gbp/6,62 eur. V bare môžete platiť platobnou kartou.

Navštívte ďalšie miesta, ktoré sa spájajú s Titanicom:

Vyskúšajte tieto recepty z poslednej večere Titanicu:

Pre všetky články o Titanicu kliknite na titanic

Ceny boli prepočítané podľa výmenného kurzu platného v deň platby.

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma, ak nie je uvedené inak.

© Ing. Adam Vanečko