ludove muzeum ulsteru ulster folk museum cultra belfast severne irsko northern ireland spojene kralovstvo united kingdom

Ľudové múzeum Ulsteru a Múzeum dopravy Ulsteru

Ľudové múzeum UlsteruMúzeum dopravy Ulsteru sa nachádzajú v meste Holywood, ktoré susedí s Belfastom zo severovýchodu. Cultra (11,3 km/16 min. autom severovýchodne od centra Belfastu) je najbližšou vlakovou zastávkou k múzeám. Z centra Belfastu (Great Victoria Street, Belfast Lanyon Place) sa sem dostanete vlakom č. 1. Spiatočný cestovný lístok stál 6,40 gbp/7,75 eur.

Ľudové múzeum Ulsteru (Ulster Folk Museum)

Ľudové múzeum Ulsteru (Ulster Folk Museum; 12,3 km/16 min. autom severovýchodne od centra Belfastu) sa nachádza v severoírskom Holywoode. V múzeu sa nachádza okolo 50 objektov, ktoré sú súčasťou 3 prehliadkových trás – mestská trasa, vidiecka trasa a trasa cez vrch. Na prehliadku múzea, ktoré sa nachádza prevažne v exteriéri, mi nemohol vyjsť lepší deň.

Ľudové múzeum Ulsteru – prehliadka

Výšivka s textom „Pokoj tomuto domu“ a tikajúce hodiny v dome krajčíra ma okamžite preniesli do republiky Gileád v Príbehu služobníčky. V mieste stretnutia presbyteriánov som stretol len jednu (asi presbyteriánku), ktorá práve vysávala. Pravdepodobne vytušila môj fotoaparát a s vysávačom sa radšej stiahla do vedľajšej miestnosti. Okrem domu obuvníka či opravára bicyklov uvidíte napr. aj banku, súd, školu, kostol alebo čitáreň. Najviac ma ale zaujal tzv. „Dom pohyblivých obrázkov“ alebo po našom kino. Tak som sa zapozeral do filmov s Charliem Chaplinom, že som aj zabudol na prehliadku skanzenu.

O tom, že Ľudové múzeum Ulsteru je živým múzeom, niet pochýb. Vybrané remeslá vám tu ukážu už  počas prehliadky. Môžete vidieť prácu kníhtlačiara, košikára, tkáča, súkenníka, lekára a kováča. Košikára som síce nestretol, ale prasa z prútia by som si pokojne zobral domov. V iných domoch uvidíte historické postavy. Všetkých sa môžete opýtať na ich prácu a život a oni vám to ochotne vysvetlia. V budove starej fary som sa napr. dozvedel, že na ohni pripravovali kysnuté cesto. Škoda, že moja angličtina nie je na takej dobrej úrovni. Pokojne by som sa s nimi porozprával dlhšie. Do domu mimochodom vojdete cez záhradu, ktorú akoby vystrihli zo starých anglických románov.

Jediný, kto mi rozumel, alebo si to aspoň myslím, boli sliepky, ovečky, prasiatka, husi, kravy a kone, ktoré v skanzene stretnete. Tak som sa porozprával aspoň s nimi. Prehliadku múzea vám spríjemnia čajovňa, obchod so suvenírmi, obchod so sladkosťami, či zóna na piknik. Keby som vedel, že hostinec v Cultre, v ktorom som mal pivo, bude taký drahý, radšej by som sa občerstvil v čajovni.

Praktické info

Ľudové múzeum Ulsteru je otvorené od marca do septembra od utorka do nedele od 10.00-17.00 h a od októbra do februára od utorka do piatka od 10.00-16.00 h a v soboty a nedele od 11.00-16.00 h. Na prehliadku múzea vám odporúčam asi 2 hodiny. Vstupenka stála 11,50 gbp/13,94 eur/os. Ku vstupenke dostanete plán skanzenu a múzeum si prechádzate sami. V skanzene môžete platiť platobnou kartou. Vstupenku si môžete rezervovať a kúpiť aj on-line. Nemusíte si ju potom vytlačiť, stačí ju ukázať v mobile.

Múzeum dopravy Ulsteru (Ulster Transport Museum)

Múzeum dopravy Ulsteru (Ulster Transport Museum; 12 km/15 min. autom severovýchodne od centra Belfastu) sa nachádza v Holywood, časti Cultra.

Prehliadka Múzea dopravy Ulsteru

Múzeum dopravy Ulsteru vystavuje svoje zbierky v dvoch budovách – galériádh A a galériách B. Galérie A sa zameriavajú na železničnú a cestnú dopravu, galérie B na dopravu na zemi, na mori a na nebi. Zároveň zahŕňajú Múzeum inovácie.

Galérie A

Prehliadku som začal v galériách A. Tie na 3 podlažiach ponúkajú železničnú galériu, expozíciu Titanica, galériu cestnej dopravy a galériu áut. V „Železničnej galérii“ uvidíte zbierku 40 írskych historických železničných vozidiel. Niektoré vozne si pozriete aj zvnútra. Moje kroky ale smerovali do „Expozície Titanica“.

Expozícia nevystavuje predmety len z Titanicu, ale aj z jej sesterských lodí Olympicu Britannicu. Postupne vás prevedie od navrhovania, cez stavbu, príbehy ľudí spojených s loďou, sesterské lode Olympic Britannic až po jej odkaz vo filme, hudbe a všetkých druhoch spomienkových predmetov. Uvidíte pôvodnú pozvánku na spustenie Titanicu, ktoré sa uskutočnilo 31. mája 1911 v Belfaste, predmety, ktoré zachránili z vraku alebo predmety zo sesterských lodí. Dominantou expozície je potápajúci sa model lode, v ktorého rohoch uvidíte pomery preživších a tých, ktorí katastrofu neprežili pre jednotlivé triedy a členov posádky.

„Expozícia cestnej dopravy“ alebo tiež galéria električiek ponúka prehľad dopravy, ktorá kedysi brázdila ulice Belfastu od električiek ťahaných koňmi po elektrické električky, od trolejbusov po naftové autobusy. Ďalej uvidíte záchranné a úžitkové vozidlá, či električku Obrovho chodníka, 1. hydroelektrickú električku na svete.

„Galéria áut“ alebo tiež cestná galéria predstavuje najpopulárnejší spôsob cestovania súčasnosti. Nenechajte si ujsť Ford Model T z roku 1911.

Galérie B

Medzi Galérie B patria expozície „Na kopyto“, „Na jazdu“, „Hnaní“, „Keltská vlna“ a Múzeum inovácie. Expozícia „Na kopyto“ vás vráti do čias, keď najdôležitejším motorom voza bol kôň. Na ňu nadväzuje expozícia, ktorá vás „Vezme na jazdu“ do neskorých viktoriánskych čias a ukáže jemnú remeselnú prácu na elegantných kočoch. Expozícia „Hnaní“ (k úspechu) predstaví Rexa McCandlessa, jedného z najznámejších novátorov Severného ÍrskaStanleyho Woodsa, jedného z najúspešnejších motocyklových pretekárov.

„Keltská vlna“ skúma korene surfovania ako športu v Írsku od 60. rokov 20. storočia do súčasnosti. Múzeum inovácie predstavuje najinovatívnejšie predmety zo zbierok a skúma, ako vynálezcovia prispeli k dedičstvu inovácií Severného Írska. Uvidíte 1. prenosný defibrilátor alebo neslávne známe auto DeLorean DMC-12, ktoré poznáte z Návratu do budúcnosti, Simpsonovcov či Ready Player One a mnohé ďalšie.   

Po prehliadke galérií B si ešte zájdite za múzeum, kde uvidíte škuner „Výsledok“, poslednú loď tohto typu postavenú v Ulsteri. Plachetnica zohrala významnú úlohu pri obchodovaní okolo pobreží Írska a Veľkej Británie.

Hovorí sa, že dizajnéri kráčali po nábreží a rozprávali sa o dizajne plavidla. Jeden z nich údajne povedal: „Čo keby sme postavili loď a uvidíme, aký bude výsledok!“ A tak prišiel škuner ku svojmu menu.

Múzeum dopravy Ulsteru – praktické info

Múzeum dopravy Ulsteru je otvorené od marca do septembra od utorka do nedele od 10.00-17.00 h a od októbra do februára od pondelka do piatka od 10.00-16.00 h a v soboty a v nedele od 11.00-16.00 h. Na prehliadku múzea si vyhraďte aspoň 2 hodiny. Vstupenka stála 11,50 gbp/13,94 eur/os. Uplatnil som si novinársky preukaz, takže som platil 9 gbp/10,90 eur/os. V múzeu môžete platiť platobnou kartou. Ku vstupenke dostanete plán múzea. Múzeum si prechádzate sami. Vstupenku si môžete kúpiť aj on-line. Nemusíte si ju vytlačiť, stačí ju ukázať vo vašom chytrom telefóne.

Navštívte aj tieto skanzeny:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného ku dňom úhrady.  

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko