titanic quarter belfast severne irsko spojene kralovstvo northern ireland united kingdom

Titanic Belfast a Námorná míľa

Múzeum Titanic Belfast bolo jedným z dôvodov, prečo som vôbec do Belfastu Spojeného kráľovstva cestoval. Múzeum vrelo odporúčam všetkým milovníkom a fanatikom Titanicu ako ja. Námorná história Belfastu ale nie je len o Titanicu. Ďalšie zaujímavé miesta spája pešia trasa Námorná míľa (Maritime Mile), ktorá vás oboznámi s pobrežím Belfastu a jeho námornou a priemyselnou minulosťou. Súčasťou trasy sú všetky nižšie uvedené atraktivity a mnohé ďalšie.

Múzeum Titanic Belfast

Múzeum Titanic Belfast (2,2 km/27 min. pešo severovýchodne od Visit Belfast) sa nachádza v štvrti Titanic Quarter. Štvrť je jedným z najväčších projektov obnovy mestských nábreží v Európe. Z centra mesta sa sem pohodlne dostanete klzákom (Glider) G2 zo zastávky Wellington Place na zastávku Titanic. Cesta trvala 9 minút, mala 4 zastávky a cestovný lístok stál 1,70 gbp/2,05 eur. Lístok si musíte kúpiť v automate na zastávke pred nástupom do klzáka. V automate môžete platiť platobnou kartou.

Vedeli ste, že v múzeu Titanic Belfast sa nachádza najdlhší voľný eskalátor na ostrove? Má 124 schodov a dĺžku viac ako 25 m.

Múzeum Titanic Belfast pozostáva z 10 galérií interaktívnych výstavných priestorov:

  1. Boomtown Belfast – vás prenesie do Belfastu na prelome 19. a 20. storočia. Uvidíte, ako mesto vyzeralo, aký priemysel v ňom prekvital a prečo Titanic postavili práve tu.
  2. Lodenica – preskúmate plány Titanicu a predstavíte si prácu na oceľovej konštrukcii. Preveziete sa vo vozíku, uvidíte a pocítite, ako to vyzeralo v lodenici a zároveň si vypočujete nitovačov pri práci. Síce som im nerozumel takmer ani slovo, jazda bola skvelým zážitkom.
  3. Spustenie – galéria sa nachádza v múzeu s výhľadom na sklz, z ktorého Titanic spustili na vodu. Uvidíte pôvodnú vstupenku na oficiálne spustenie lode v stredu 31. mája 1911.
  4. Vybavenie lode – preskúmate priestory jednotlivých tried, vyskúšate si materiály, ktoré použili na koberce, závesy alebo poťahy. Vypočujete si hudbu, ktorá hrala na lodi. Taktiež som obdivoval kvalitný porcelán, ktorý si môžete kúpiť ešte i dnes.
  5. Panenská plavba – dozviete sa, odkiaľ loď vyplávala, v ktorých prístavoch stála, koľko ľudí nastúpilo a vystúpilo v jednotlivých prístavoch, ako aj koľko tovaru kde naložili a vyložili. Pozrite si originál posledného obedového menu z 1. triedy.
  6. Potopenie – vás oboznámi s celým priebehom od nárazu do ľadovca až do momentu, kedy loď navždy zmizla z hladiny oceánu. Uvidíte jednu z iba 12 záchranných viest, ktoré sa zachovali. Na lodi sa ich nachádzalo viac ako 3 500.
  7. Nikdy viac – v tejto galérii vysvetľovali všetky udalosti, ktoré spôsobili potopenie lode a opatrenia, aby sa podobná tragédia už nikdy nezopakovala. Uvidíte chýbajúce kľúče k ďalekohľadom.
  8. Ballardovo pátranie – budete nasledovať pátranie Dr. Ballarda, ktorý objavil vrak Titanicu na dne Atlantiku po dlhých rokoch hľadania.
  9. Loď snov – sny ľudí, ktorí Titanic postavili, ktorí sa na ňom plavili a ktorí plánovali začať nový život v Amerike. 7,6 m dlhý model lode sa mení s každým snom. Po zostúpení schodiska uvidíte originálne artefakty Titanicu, napr. husle Wallacea Hartleyho, ležadlo (jedno zo 6, o ktorých vieme, že sa zachovali) či osobné predmety cestujúcich (z etických dôvodov v múzeu nevystavujú predmety z vraku Titanicu a z trosiek).
  10. Trvalý odkaz – ako ovplyvnil príbeh Titanicu film, divadlo a literatúru.  

Praktické info pred prehliadkou múzea Titanic Belfast

Múzeom sa sprevádzate sami. Múzeum je otvorené celoročne od pondelka do nedele. Na prehliadku si vyhraďte 1,5-2,5 hodiny. Ja sám som v ňom strávil 2,5 hodiny. Vstupenky si musíte rezervovať vopred on-line. Vyberte si dátum, čas (vstupy sú každých 10 minút), typ vstupenky, doplnkové služby, v prípade, že máte o nejakú záujem, osobné údaje, fakturačné údaje, zaplaťte, uložte si vstupenku do mobilu a už len navštívte múzeum. Vstupenka stojí 24,95 gbp. Zahŕňa vstup aj na parník Nomadic. Vstupenka je platná v ten istý deň.

Využite ponuku Early Riser (skorý vstávajúci) a začnite prehliadku múzea do 10.00 h tak ako ja. V tom prípade vstupenka stojí 19,95 gbp/24,13 eur.

Sklzy (Titanic & Olympic slipways)

Zo severu susedí múzeum len 100 m od sklzov, na ktorých Titanic Olympic skonštruovali a spustili na vodu. Do sklzov vložili obrysy oboch lodí v životnej veľkosti. Sklz, na ktorom postavili Titanic, je dnes vyložený bielym kameňom, ktorý znázorňuje paluby, polohu záchranných člnov či komínov, ako keby ste sa na loď pozerali zhora. Len lavičky sú skutočné a presne na miestach, na akých by boli aj na Titanicu.

Sklz, na ktorom zase postavili Olympic, upravili do podoby pamätnej záhrady Titanicu. Trávniky sa striedajú s drevenou podlahou, aby ilustrovali podiely preživších a obetí z každej triedy a členov posádky. 

Na východe stojí Titanic Hotel Belfast, ktorý sídli v priestoroch pôvodného riaditeľstva lodenice Harland & Wolff. Súčasťou hotela sú aj rysovne, v ktorých Titanic navrhli. Prečítajte si o historickej budove a coffee break-u v rysovni hotela v článku Belfast – návod na prežitie.

Na západe preteká kanál Victoria, z ktorého Titanic prvýkrát vyplával. Na juhu sa nachádza suchý dok Hamilton, v ktorom kotví parník Nomadic. Parník prevážal pasažierov Titanicu z prístavu v Cherbourgu na Titanic.

Na námestí pri múzeu ešte môžete sledovať trať Titanicu cez mestá, s ktorými sa spája. Lavičky okolo budovy rozmiestnili v poradí podľa tiesňovej správy v morzeovke, ktorú loď poslala po náraze do ľadovca.

Kde si v múzeu Titanic Belfast kúpiť suveníry?

Po prehliadke múzea ma to ako inak ťahalo do darčekového obchodu. Nájdete tu suveníry od výmyslu sveta – knihy, tričká, porcelán, remeselné výrobky, potraviny a mnohé ďalšie. Kde inde, ak nie tu, si kúpite odbornú literatúru o Titanicu. Za 3 knihy som zaplatil 27,98 gbp/33,85 eur. V múzeu môžete platiť platobnou kartou.

Kde sa v múzeu Titanic Belfast najesť a napiť?

Ak na vás príde hlad, zažeňte ho sendvičom alebo pečivom v The Galley Café či sezónnym jedlom v reštaurácii Pantry. Smäd uhasíte v hostinci Hickson’s Point.

The Discovery Tour

Ak si chcete vypočuť celý príbeh Titanicu a dozvedieť sa o skrytej symbolike v budove múzea, môžete si objednať sprievodcu v rámci prehliadky The Discovery Tour. Prehliadka len v angličtine sa koná v okolí múzea a trvá 60 min. Vstupenka stojí 15 gbp. Vstupenky si musíte rezervovať vopred on-line na oficiálnej stránke múzea. Vyberiete si dátum, čas, typ vstupenky, zaplatíte, vstupenku si uložíte do telefónu a zúčastnite sa prehliadky.

Parník Nomadic

Parník Nomadic (SS – steam ship Nomadic, len 150 m od múzea Titanicu; 2,1 km/26 min. pešo severovýchodne od Visit Belfast) kotví v suchom doku Hamilton (Hamilton dock) v štvrti Titanic Quarter. Dok postavili v rokoch 1864-1867. Je poslednou loďou spoločnosti White Star Line na svete. Nomadic prevážala pasažierov Titanicu z plytkého prístavu v Cherbourgu na Titanic. Titanic vzhľadom na svoju veľkosť mohol kotviť len v hlbšej vode.

Loď aktívne slúžila počas oboch svetových vojen, viac ako 50 rokov prepravovala cestujúcich na najväčšie transatlantické lode a takmer 30 rokov z nej bola reštaurácia a nočný klub na brehu Seiny pri Eiffelovej vežiParíži.

Známe osobnosti na parníku Nomadic

Z pasažierov Titanicu sa na palube Nomadicu plavili napr. Joseph Bruce Ismay, predseda a riaditeľ spoločnosti White Star Line, Benjamin Guggenheim, bohatý americký banský magnát, Margaret Brownová, bohatá americká prominentka, filantropka a aktivistka či Dorothy Gibsonová, americká speváčka a tanečnica, ktorá účinkovala v niekoľkých muzikáloch na Broadwayi v rokoch 1907-1911.

Na palube lode sa v roku 1921 plavila Marie Curie-Sklodowská, fyzička, chemička a 1. žena, ktorá získala Nobelovu cenu, v roku 1924 Johnny Weismuller, americký olympijský plavec a herec, ktorý sa preslávil rolou Tarzana, v roku 1952 Charlie Chaplin, anglický komik, skladateľ a filmový režisér, v roku 1964 Elizabeth Taylorová, britsko-americká herečka so svojím manželom Richardom Burtonom, britským hercom a v roku 2012 James Cameron, kanadský režisér, ktorý v roku 1997 režíroval Titanic Jonom Landauom, producentom filmu.

Prehliadka parníka Nomadic

Počas prehliadky sa dozviete nielen o histórii lode, ale uvidíte predovšetkým rozdiely medzi 1., 2., 3. triedou a priestormi pre posádku. Mnohé prvky použité pri vybavení Nomadicu použili aj pri úpravách Titanicu. Práve preto Nomadic prezývajú ako malý Titanic. Interaktívna expozícia je vhodná pre celú rodinu. Mostík a paluba boli v čase mojej návštevy dočasne neprístupné. Parník Nomadic je otvorený celoročne od pondelka do piatka. Na prehliadku si vyhraďte 0,5-1 hodinu. Pozdĺž prístaviska sa o histórii stavby lodí v Belfaste a doku Hamilton dozviete z informačných panelov.

Dok Hamilton (Hamilton dock)

Dok Hamilton (Hamilton dock) sa viac ako 120 rokov (1867-90. roky 20. stor.) používal na opravy, údržbu a vybavenie lodí. Predpokladá sa, že Nomadic v doku vybavili v roku 1911. Od 90. rokov do roku 2006 dok chátral, kým v ňom nezačali obnovovať Nomadic. Obnovenú loď a dok otvorili pre verejnosť v roku 2013.

Brána Keson (Caisson gate)

Spoločnosť Harland & Wolff postavila keson v roku 1867. Síce sa nazýva bránou, v skutočnosti je plavidlom. Je to dutá nádoba z dreva a ocele, ktorá sa v prípade zaplavenia vodou ponorila do kanálov, aby mohla vodu čerpať z doku pomocou čerpadiel v čerpacej stanici. Nazýva sa tiež potápačským zvonom. Keson sa považuje za najstaršie plavidlo spoločnosti Harland & Wolff na svete. V súčasnosti už svoju funkciu neplní. Nahradili ho novou bránou. Tú pôvodnú vystavili v doku Hamilton, kde sa aj celý život nachádzala.

HMS Caroline

Vojnová loď HMS (His Majesty’s ShipLoď Jeho Veličenstva) Caroline (3,1 km/38 min. pešo severovýchodne od Visit Belfast v štvrti Titanic Quarter) kotví v doku Alexandra (Alexandra dock).

Loď počas 1. svetovej vojny v roku 1916 zohrala úlohu v bitke o Jutský polostrov (dnes Dánsko). V časoch 2. svetovej vojny sa stala veliteľstvom námornej základne v Belfaste počas bitky o Atlantik a za čias studenej vojny školou mínovania. V roku 2011 ju nakoniec vyradili. Po lodi HMS Victory sa stala najdlhšie slúžiacou vojnovou loďou. 

Na prehliadke sa oboznámite so životom na mori počas 1. svetovej vojny. Prehliadka začína v telocvični, kde uvidíte filmovú dramatizáciu bitky o Jutsko.

Bitka o Jutský polostrov

Bitka trvala 36 hodín, 100 tisíc britských a nemeckých námorníkov spolu na 250 vojnových lodiach v nej bojovali o kontrolu nad Severným morom. Boj si vyžiadal smrť 8 500 mužov a zničených bolo 25 lodí. Bitka síce zastavila nemecký postup na mori, ale cena bola príliš vysoká.

Prehliadka HMS Caroline

Všetko pôsobí, akoby posádka loď nikdy neopustila. Porovnáte kapitánsku štvrť, ktorá pozostávala z jedálne, dennej miestnosti, kajuty na spanie a vlastnej kúpeľne s priestormi pre posádku, kde sa tlačilo 188 mužov. Strojovňu zachovali do podoby, keď bola loď v aktívnej službe. Nechýbal ani strašidelný rachot turbín. V strojovni by som teda pracovať nemohol.

V lodnej kuchyni stále počujete rinčanie nádob, v miestnosti s písacím strojom počujete ťukanie na klávesy, v salóniku hrá hudba a počuť klepanie príborov o tanier. Uvidíte, kde posádka žila, spala a vypočujete si ich príbehy. Interaktívne expozície Škola signálovŠkola torpéd, na ktorých môžete lúštiť kódy alebo sa naučíte vystreliť torpédo tak ako mladí kadeti kedysi, sú vhodné predovšetkým pre rodiny s deťmi.

Praktické info

Múzeum je otvorené od októbra do mája od stredy do nedele od 10.00-17.00 h a od júna do septembra od pondelka do nedele od 10.00-17.00 h. Vstupenky si môžete kúpiť on-line (9 gbp), ale kúpite si ich aj tesne pred prehliadkou (11 gbp/13,31 eur). V prípade rezervovania on-line tým pádom ušetríte 20 %. Vstupenka zahŕňa audio sprievodcu v anglickom, nemeckom, španielskom, talianskom, francúzskom a čínskom jazyku.

Dok Titanic a čerpacia stanica (Titanic’s dock and pump house)

Thompsonov suchý dok (Thompson’s graving dock) alebo tiež dok Titanic (Titanic’s dock, 3,2 km/40 min. pešo severovýchodne od Visit Belfast) je posledným suchým miestom, než sa Titanic vydal na šíre more. Dok otvorili v roku 1911 a pomenovali po Robertovi Thompsonovi, predsedovi komisie belfastského prístavu. Po spustení prázdneho trupu Titanicu 31. mája 1911 bol presunutý do doku na úpravu, lakovanie a inštaláciu skrutiek. Čerpacia stanica (Pump house) slúžila na odčerpávanie vody z doku.

Stanica je dnes domovom liehovaru Titanic (Titanic distillers). V liehovare sa vyrába whiskey. Počas prehliadky môžete zostúpiť až na dno doku a naplno si uvedomiť veľkosť Titanicu. Vstupenky si rezervujte on-line na stránke liehovaru. Vyberte si dátum, čas, typ vstupenky, vyplníte osobné údaje, zaplatíte a vstupenku si stiahnete do mobilu. Prehliadka so sprievodcom trvá 1 hodinu. Vstupenka stojí 10 gbp + 0,30 gbp poplatok za transakciu.

Veľké svetlo (The Great light)

Veľké svetlo (The Great light, 3 km/37 min. pešo severovýchodne od Visit Belfast) je jednou z najväčších optík svojho druhu, akú kedy postavili. Optika má výšku 7 m, váži 10 ton a má viac ako 130 rokov. Kedysi produkovala jeden z najsilnejších lúčov, ideálny pre majáky na pevnine. Veľké svetlo svieti každú noc a pri špeciálnych príležitostiach, napr. Valentín, MDŽ, Vianoce, …mení farbu. Je otvorené 24 hodín denne, 365 dní v roku. Vstup ku svetlu je bezplatný.

Socha Kit (Kit Sculpture)

Kit (Kit Sculpture, 1,9 km/23 min. pešo severovýchodne od Visit Belfast) je dramatická svetelná socha, ktorá má výšku 13,5 metra a odliali ju z bronzu. Umelecké dielo zobrazuje rozpoznateľné prvky Titanicu na vonkajšom ráme a celková socha naznačuje súpravy hračiek alebo modely air fix.

Hrádza na rieke Lagan (Lagan Weir)

Hrádzu na rieke Lagan (Lagan Weir, 1 km/12 min. pešo severovýchodne od Visit Belfast) dokončili v roku 1994. Pomohla zlepšiť kvalitu vody v rieke Lagan. Do rieky sa vrátili úhory, lososy a morské pstruhy. Ponad hrádzu vedie most, ktorý spája štvrť Titanic s opačným brehom.

Veľká ryba (Big fish)

Veľká ryba (Big fish, 850 m/11 min. pešo severovýchodne od Visit Belfast) je súčasťou verejného umenia mesta. Dokončili ju v roku 1999. Keramická socha lososa dlhá 10 m symbolizuje regeneráciu rieky. Jej šupiny z modrých dlaždíc zobrazujú históriu Belfastu.

Pamätné hodiny princa Alberta (Albert Memorial Clock)

Pamätné hodiny princa Alberta (Albert Memorial Clock, 700 m/9 min. pešo severovýchodne od Visit Belfast), šikmú vežu Belfastu, postavili v roku 1869. Veža sa nakláňa, pretože ju postavili na močaristej pôde. Vežu pomenovali po princovi Albertovi, manželovi kráľovnej Viktórie. Vo vnútri sa nachádza socha Alberta s levmi a anjelmi.

Colnica (Custom House)

Colnicu (Custom House, 900 m/11 min. pešo severovýchodne od Visit Belfast) postavili v rokoch 1856-1857. Obchodníci, ktorí prichádzali s tovarom do Belfastu, sa museli registrovať na colnici. Na nábrežnej strane nesie štít vytesané podoby Neptúna, Merkúra, Británie a okrídlené postavy, ktoré symbolizujú mier, obchod, výrobu a priemysel. Budova je pre verejnosť zatvorená. V súčasnosti slúži ako kancelárske priestory.

Veža Obel (Obel Tower)

Veža Obel (1 km/12 min. pešo severovýchodne od Visit Belfast) je najvyššou budovou Írska. Má 27 poschodí a vo vnútri sa nachádzajú luxusné apartmány. 

Komisári prístavu Belfast (Belfast Harbour Commissioners)

Orgán Komisári belfastského prístavu (Belfast Harbour Commissioners, 1,3 km/16 min. pešo severovýchodne od Visit Belfast) zodpovedal za prevádzku, údržbu a rozvoj prístavu Belfast. Už od roku 1847 je prístavný úrad sídlom komisárov. Prvú časť budovy otvorili v roku 1854. Do podoby talianskeho paláca ju rozšírili v roku 1895. V grandióznych miestnostiach vo viktoriánskom štýle s mramorovým interiérom na poschodí sa komisári stretávajú raz mesačne dodnes. Na rôznych miestach celej budovy uvidíte ľanový kvet, ktorý zdôrazňuje dôležitosť ľanového priemyslu pre Belfast a Belfastský prístav.

Hlavným cieľom komisárov a správnej rady je „zanechať po sebe niečo lepšie, ako zdedili“.

Izba dedičstva hostí stálu výstavu, ktorá oslavuje vyše 400-ročnú (už od roku 1613) námornú históriu mesta. Expozícia opisuje vznik Belfastu ako prístavného mesta, jeho rast a rozvoj ako významného priemyselného centra. Interaktívna expozícia obsahuje umeleckú zbierku a artefakty z minulosti. Higlight-om výstavy je 3,6 m vysoké vitrážové okno od Ann Smith, miestnej umelkyne, ktoré zobrazuje hlavné udalosti z minulosti prístavu.

Uvidíte stôl, ktorý sa mal nachádzať v kajute kapitána Titanicu. Stôl ale nestihli dokončiť do vyplávania lode. Nábytok musel teda počkať v sklade nasledujúci mesiac. Keď sa Titanic potopil, neporušený a zabudnutý stôl ostal ležať v sklade.

Vstupenky si musíte rezervovať on-line na oficiálnej stránke prístavu. Vyberiete si dátum, čas, počet osôb a vyplníte osobné údaje (meno a e-mail).

Doky Clarendon (Clarendon docks)

Prvý suchý dok Clarendon (Clarendon docks, 1,5 km/19 min. pešo severovýchodne od Visit Belfast) postavili v rokoch 1796-1800. Druhý dok dokončili v roku 1826. Sú tak najstaršími dokmi v Belfaste, ktoré sa zachovali. Viktoriánske doky sa už v súčasnosti nepoužívajú, ale ostávajú významným spojením s námornou históriou Belfastu.

Socha Dividers (The Dividers)

Socha Dividers (1,5 km/19 min. pešo severovýchodne od Visit Belfast) stojí ako oblúk alebo rám, keď sa divák pozerá dovnútra na meniace sa mesto alebo von na more. Rozdeľovače v spojovacích bodoch odkazujú na komunikáciu a navigáciu, ktorá je vlastná oblasti Clarendon Dock.

Pre ďalšie sochy kliknite na Verejné umenie v prístave Belfast.

Pešia trasa Sklo o tróny (Glass of Thrones walking trail)

Súbežne s námornou míľou vedie tiež pešia trasa s názvom Sklo o tróny (Glass of Thrones walking trail). Je určená pre všetkých milovníkov Hry o tróny. Trasa sa začína pri AC Hotel Belfast a končí pri HMS Caroline. Na trase uvidíte 6 vitrážových okien s motívmi z tohto populárneho seriálu.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného ku dňom úhrady.  

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko