Pivo v Českých Budějoviciach bolo odjakživa. Prvé pivo uvarili údajne už v 13. storočí. Ktovie, možno to bolo ešte skôr, len to nikto nezapísal. Svetoznámy pivovar založili v roku 1895. V priebehu storočí vznikali a vznikajú v meste viaceré minipivovary, ktoré sú dôkazom, že pivo sa tu varí dodnes. V dnešnom článku vám predstavím tri reštaurácie, o ktorých si myslím, že pri vašej návšteve mesta by ste ich nemali určite vynechať. Všetky tri reštaurácie sa nachádzajú v historickom jadre mesta neďaleko od seba. Dovolím si nazvať túto časť mesta pivovarskou štvrťou. Kam teda na pivo v Českých Budějoviciach?
Masné krámy
Reštaurácia Masné krámy (150 m/2 min. pešo severne od Nám. Přemysla Otakara II.) bola našou prvou zastávkou po príchode do mesta a ubytovaní sa v hoteli. Ako nám už názov napovedá, legendárna reštaurácia najprv slúžila ako tržnica na predaj mäsa. Základy tejto budovy pochádzajú z 2. polovice 16. storočia a reštaurácia tu funguje už od roku 1954. Ochutnal som „klasiku“ českej kuchyne Sviečkovú na smotane so žemľovou knedľou a brusnicami. Priznám sa, že čaro sviečkovej som objavil len pred pár mesiacmi. Dovtedy som hovädzie mäso veľmi nevyhľadával. Tí, ktorí čítate môj blog už trochu dlhšie, viete, že mám rád hamburgery a to bolo viac-menej jediné jedlo, kde mi hovädzina neprekážala. Ale naspäť k sviečkovej.
Kto nenavštívil Masné krámy, v Českých Budějoviciach ani nebol …
Za tých posledných pár mesiacov som ju ochutnal hneď niekoľkokrát v Česku a na Slovensku. A teraz nech mi to prepáčia všetci Slováci, ale bratia Česi ju jednoducho vedia pripraviť lepšie. Výnimkou nebola ani reštaurácia Masné krámy, v ktorej ju robia naozaj famóznu. No a ak si k tomu pridáte prostredie modernej pivovarskej reštaurácie, veľmi milú slečnu obsluhujúcu a svetlý kvasnicový ležiak Budvar Kroužek z tanku, viete, že v tejto reštaurácii ste nejedli naposledy. Za obed pre dve osoby sme zaplatili 600 czk/22,17 eur.
Krajinská 27
Minipivovar Krajinská 27 (240 m/3 min. pešo severne od Nám. Přemysla Otakara II.) sme navštívili hneď prvý večer. Ochutnal som Knedle plnené údeným bravčovým stehnom na kyslej kapuste s restovanou cibuľkou. Toto je ďalším z jedál, ktoré veľmi nevyhľadávam, (keďže údené mäso veľmi nemusím), ale o to radšej si ho objednám v pivovarskej reštaurácii v Česku. Keď sú knedle zdobené restovanou cibuľkou, pri objednávke neváham ani minútu.
Dodnes si viem vybaviť chuť tej restovanej cibuľky … 🙂
Pokiaľ sa v pivovarskej reštaurácii neviete rozhodnúť, ktoré pivo máte ochutnať, spýtajte sa obsluhy na pivnú degustačku. Krajinská 27 ju samozrejme ponúka. Preto som večeru doplnil ochutnávkou piatich rôznych druhov pív z vlastného minipivovaru. Moderné prostredie a milá obsluha. A ak vám pivo zachutilo tak, že by ste si ho najradšej odniesli všetko domov, aj na to majú v reštaurácii riešenie. So všetkým sa asi neodnesiete, ale tie najobľúbenejšie si môžete so sebou zobrať v PET fľašiach. Za večeru pre 2 osoby a pivo so sebou sme zaplatili 750 czk/27,71 eur.
Solnice
Reštauráciu Solnice (300 m/4 min. pešo severozápadne od Nám. Přemysla Otakara II.) nájdete v priestoroch bývalého skladu soli z roku 1531. Budova tiež fungovala ako mestská sýpka a neskôr ako sklad zbraní. Neďaleko reštaurácie vyrábajú a čapujú vlastné pivo rovnomenného názvu, ktoré do nej privádzajú špeciálnym podzemným „pivovodom“ pod Piaristickým námestím.
Stôl si radšej rezervujte
Keďže sa v ten deň, keď sme reštauráciu plánovali navštíviť, konalo v meste podujatie a predpokladali sme, že v centre bude plno návštevníkov, radšej sme si rezervovali stôl vopred. Cez jednoduchú aplikáciu si stôl rezervujete za pár sekúnd. Potom už len čakáte na jej schválenie, resp. zamietnutie. Na to, že sme si stôl rezervovali na poslednú chvíľu, veľmi oceňujem, že obsluha pre nás našla miesto. Teda našla, ako našla.
Na prízemí si nás najprv odchytila prvá slečna, ktorá nás poslala na poschodie a tam druhá slečna zistila, že náš stôl je už obsadený. Požiadala nás, aby sme si na chvíľu sadli na bar a počkali pár minút. Už o chvíľu prišla, že má pre nás pripravený nový stôl, ktorý mal dokonca ešte lepšiu polohu ako ten, pri ktorom sme mali sedieť. Keby ste videli, koľko ľudí bolo vtedy v meste a koľko ich bolo v Solnici. Sám som robil niekoľko rokov čašníka, ale poviem vám, ten večer by som obsluhovať nechcel.
Klobúk dolu pre obsluhu, ako promptne a profesionálne riešila nielen naše požiadavky.
Ochutnal som môj tak obľúbený a vyhľadávaný Hovädzí burger s opečenou slaninkou, cibuľovým chutney, kyslou uhorkou, šalátom a paradajkou. Burger servírovali so zemiakovými čipsami a majonézou z pečených paprík. Málokedy sa mi v reštaurácii stáva, že sa prejem. Zo Solnice zaručene budete odchádzať sýti. Unikátne historické prostredie s moderným dizajnom, rýchla a profesionálna obsluha, perfektná večera a predajňa piva. Za večeru pre 2 osoby a pivo so sebou sme zaplatili 840 czk/31,04 eur.
Záverom …
Pivo bolo a bude. Už teraz sa teším na ďalšie pivo v Českých Budějoviciach a obzvlášť na návštevu mestských reštaurácií. A keďže sa neviem rozhodnúť, ktorá z nich je tá naj, určite ich navštívim veľmi rád opäť všetky.
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 7. 10. 2020 (1 eur = 27,064 czk).
© Ing. Adam Vanečko