mikulov mikulovsko palava lednicko valticky areal juzna morava cesko

Mikulov, kde víno tečie potokom

Mikulov na Južnej Morave je ďalším z miest, pri ktorom mi na základe jednej fotografie v propagačnom materiáli bolo jasné, že toto miesto musím navštíviť. September 2021 sa mi to konečne podarilo.

Ako sa do mesta Mikulov dostať?

Mikulov sa rozkladá pri česko-rakúskej hranici v turistickej oblasti Pálava a Lednicko-valtický areál v turistickom regióne Južná Morava. Z administratívneho hľadiska patrí mesto do okresu Břeclav v Juhomoravskom kraji. Nezameňte si ho s Mikulovom v okrese Teplice v Ústeckom kraji (Krušné hory a Podkrušnohorie v severozápadných Čechách).

Autom

Mestom prechádzajú páry ciest 1. a 2. triedy (II/414 a II/421):

  • Cesta 1. triedy č. 40 (I/40) spája Mikulov s okresným mestom Břeclav,
  • Cesta 1. triedy č. 52 (I/52) spája Mikulov s krajským mestom Brno.

Autobusom

Mikulov nemá vlastnú autobusovú stanicu. V meste sa ale nachádza plno autobusových zastávok, na ktorých zastavujú regionálne i diaľkové autobusy. Uvediem 3 zastávky, ktoré sú najbližšie k centru:

  • Mikulov, 22. dubna – 600 m/8 min. pešo západne od centra,
  • autobusová zastávka Mikulov, u parku – medzi centrom a železničnou stanicou (900 m/6 min. pešo južne od centra),
  • Mikulov, žel. st. – pri železničnej stanici (1,3 km/19 min. pešo juhozápadne od centra mesta).

Vlakom

Ak budete do Mikulova cestovať vlakom, vlaková zastávka sa volá Mikulov na Moravě a železničná stanica sa nachádza 1,4 km/19 min. pešo juhozápadne od centra mesta. Cesta vlakom z Valtíc do Mikulova (13 km) trvala 10 minút a cestovný lístok stál 20 czk/0,79 eur/os.

Kde v meste Mikulov získať info?

Turistické informačné centrum Mikulov nájdete priamo na Námestí v severnej časti zástavby v budove radnice. Moderné infocentrum ponúka info o Mikulove, turistickej destinácii Mikulovsko i Pálava a Lednicko-valtický areál. V infocentre tiež organizujú prehliadky so sprievodcom do Hrobky Dietrichsteinovcov (70 czk/2,75 eur/os.).

Čo v meste Mikulov robiť, vidieť a navštíviť?

Mikulov má niekoľko dominánt, ktoré vás lákajú, aby ste ich navštívili. Prvou z nich je jednoznačne zámok. Tou ďalšou je trochu menší, ale predsa, Kozí hrádek. Dôvodom vašej návštevy tiež môže byť vinárske podujatie Pálavské vinobranie. A nakoniec je to výpočet atraktivít a atrakcií, ktoré môžete v meste navštíviť a vyskúšať.

Zámok Mikulov

Neprehliadnuteľnou dominantou mesta Mikulov je zámok. Pôvodný hrad už v roku 1249 udelil ako léno Lichtenštajnovcom panovník Přemysl Otakar II. Tí ho vlastnili až do 16. storočia, kedy ich vystriedali Dietrichsteinovci, ktorí mali zámok vo vlastníctve do konca 2. svetovej vojny. V roku 1945 zámok vyhorel, ale v 50. rokoch 20. storočia ho nákladne zrekonštruovali. Zámok je v súčasnosti sídlom Regionálneho múzea v Mikulove a ponúka niekoľko expozícií, ktoré môžete navštíviť so sprievodcom alebo bez neho:

  • Prehliadky so sprievodcom:
    • Od gotiky po empír, Galéria Dietrichsteinovcov a Túžba a dôstojnosť – história zámku od gotiky po pobyt Napoleona Bonaparte na začiatku 19. storočia, galéria a expozícia zberateľských predmetov pôvodných majiteľov zámku. Prehliadka trvá 90 minút a vstupenka stojí 180 czk/7,07 eur/os.
    • Túžba a dôstojnosť – expozícia zberateľských predmetov Dietrichsteinovcov. Prehliadka trvá 30 minút a vstupenka stojí 90 czk/3,54 eur/os.
    • Zámocká knižnica – knižnica našťastie unikla požiaru v roku 1945. Uchováva okolo 11 tisíc zväzkov v niekoľkých jazykoch. Prehliadka trvá 30 minút a vstupenka stojí 90 czk/3,54 eur/os.
    • Podzemie s obrím sudom – Tradičné vinárstvo na Morave, obrí sud, galéria historických vretenovitých lisov. Prehliadka trvá 30 minút a vstupenka stojí 90 czk/3,54 eur/os.
  • V týchto expozíciách sprievodcu nepotrebujete:
    • Rimania a Germáni v kraji pod Pálavou – expozícia na základe archeologických zbierok ukazuje život na Morave v prvých storočiach nášho letopočtu. Vstupenka stojí 90 czk/3,54 eur/os.
    • Víno naprieč storočiami – história a vývoj vinárstva a vinohradníctva v kontexte európskych dejín. Vstupenka stojí 90 czk/3,54 eur/os.
    • Zámocká kaplnka – vstup do kaplnky je zadarmo
    • Aktuálna výstava – vstupenka stojí 100 czk/3,93 eur.

Na zámku môžete platiť platobnou kartou.

Kozí hrádek

Kozí hrádek (400 m/6 min. pešo severne od Námestia) je ďalšou dominantou mesta po Mikulovskom zámku. Ku hrádku sa z centra dostanete príjemnou prechádzkou. Hrádek pôvodne slúžil ako 2-poschodová delostrelecká veža s ochodzou. Na vrchole Kozieho hrádku sa dodnes nachádza vyhliadková plošina, ktorá nám ponúka z propagačných materiálov tak známy výhľad na historické jadro Mikulova, Svatý kopeček, ale aj okolitú prírodu. Návštevu hrádku nám „spríjemnili“ podobné lietajúce mravce, aké nás otravovali na Spišskom hrade. Vstupenka stojí 30 czk/1,18 eur/os. Na Kozom hrádku môžete platiť len v hotovosti.

Pálavské vinobranie 2021

Mikulov sme navštívili počas vinárskeho podujatia Pálavské vinobranie 2021. Tradícia podujatia siaha až do roku 1947. Druhý septembrový víkend ožije na 3 dni celé mesto. Kvôli podujatiu uzatvoria celé historické jadro mesta so zámkom a areál amfiteátra na sever od centra. Ak som to správne napočítal, podujatie sa konalo na 22 rôznych miestach mesta. Bol pripravený taký bohatý program, že som nemal šancu všetko stihnúť, ani keby som ako veľmi chcel. Oboznámili sme sa s tradičným spracovaním hrozna, vypočuli cimbalovú muziku, pozreli si slávnostný sprievod na čele s gréckym bohom vína Dionýzom a potom už len ochutnávali a ochutnávali.

Na Vianoce som dostal permanentku s ochutnávkou, ku ktorej som okrem vstupu do areálu dostal aj darček v podobe fľaše vína, degustačného pohára, degustačných bločkov na Národnú výstavu vín mikulovskej vinárskej podoblasti a katalóg vín výstavy. V zámockej sále mali návštevníci na výber okolo 650 druhov vín. Aj keď je najrozšírenejšou odrodou podoblasti Rizling vlašský, rozhodol som sa, že budem za degustačné bločky piť moju obľúbenú odrodu Tramín červený. Permanentka s ochutnávkou sa určite oplatila. Toľko druhov a ročníkov Tramínu som neochutnal snáď ešte nikde.

Pálavské vinobranie bolo masovou akciou. Vy sa ale nemusíte báť. Aj v čase pandémie mali všetky hygienické opatrenia riadne zabezpečené.

Ďalšie atraktivity

Severovýchodnú stranu Námestia uzatváral kostol sv. Anny, ktorý v roku 1784 zničil požiar. Kostol v polovici 19. storočia prestavali na Hrobku Dietrichsteinovcov, ktorá je návštevníkom prístupná od apríla do októbra (70 czk/2,75 eur/os.) Širšie okolie mesta sa rozkladá v Chránenej krajinnej oblasti Pálava, ktorú v roku 1986 zapísali na Zoznam biosférických rezervácií UNESCO. Jej súčasťou sú napr. aj prírodné rezervácie Svatý kopeček alebo Turold. „Povinnou jazdou“ pri návšteve mesta Mikulov je pešia prechádzka krížovou cestou na Svatý kopeček ku kaplnke sv. Šebestiána, zvonici a Božiemu hrobu.

Na severnom okraji mesta môžete od apríla do novembra navštíviť jaskyňu Turold v rovnomennej prírodnej rezervácii (120 czk/4,71 eur/os.). S mestom a jeho okolím sa oboznámite na viacerých náučných chodníkoch. Rovinatý terén Južnej Moravy a hustá sieť cykloturistických trás umožňujú aktívnym návštevníkom nenáročné spoznávanie regiónu zo sedla bicykla. Počas letnej turistickej sezóny si potom priamo v meste môžete oddýchnuť na letnom kúpalisku. V meste žila pred 2. svetovou vojnou početná židovská komunita. Židovskou štvrťou so synagógou, rituálnym kúpeľom a cintorínom vedie náučný chodník.

Kde sa v meste Mikulov ubytovať?

Mikulov sme navštívili počas podujatia Pálavské vinobranie 2021. Keď sme začali hľadať ubytovanie v meste, všetky ubytovacie zariadenia už hlásili „plno„. Preto sme sa ubytovali vo Valticiach.

Kde sa v meste Mikulov najesť a kam zájsť na kávu?

V meste Mikulov sme vyskúšali 2 kaviarne, pekáreň a 2 reštaurácie.

(Ne)vinná kavárna

(Ne)vinná kavárna sa nachádza v juhovýchodnom cípe Námestia. Po takmer celodennom spoznávaní Lednice a Lednicko-valtického areálu som potreboval doplniť moju pravidelnú dávku kofeínu. Samozrejme, len pri káve to neostalo. Nie som veľký zástanca cheesecake-ov, ale Citrónový cheesecake (Ne)vinnej kaviarne ma absolútne dostal. Espresso mojej obľúbenej značky kávy a džbán plný vody s pomarančom a limetkou dokonale osviežili. Za účet som zaplatil 223 czk/8,76 eur. V kaviarni akceptujú platobnú kartu. Sedením na terase s výhľadom na zámok v prvý podvečer podujatia sme úplne nasali atmosféru mesta.

Vedeli ste, že v dome, kde sídli kaviareň, pobudol i svetoznámy maliar Alfons Mucha?

Bistro Kafé Jako Doma

Bistro Kafé Jako Doma sa nachádza len 170 m/2 min. pešo severne od Námestia. Pri čítaní ponukového lístka ma zaujalo, že ho celý napísali ručne. Našťastie, ten, kto ho písal, píše krajšie ako ja, lebo po mne by to asi nikto neprečítal. Ochutnali sme vynikajúceho „Sachera„, bezlepkový mandľový koláč a espresso. Ako grátis sme od obsluhy dostali džbán vody s mätou a citrónom, ktorý po toľkom víne padol určite vhod. Za účet pre 2 osoby sme zaplatili 150 czk/5,89 eur. Môžete platiť len v hotovosti. V bistre tiež pripravujú raňajky, takže viem, kam budú moje prvé kroky smerovať pri ďalšej návšteve Mikulova.

Pekařství a bistro Křižákovi, s. r. o.

Pekařství a bistro Křižákovi, s. r. o. sa nachádza v juhovýchodnom cípe Námestia. V bistre sme si dali raňajky na začiatku nášho celodenného výletu v Mikulove. Pri širokom sortimente slaného a sladkého pečiva som nevedel, kam skôr s očami. Nakoniec u mňa zvíťazili sladké raňajky, dal som si jablkové a marhuľové pečivo a slivkové hodové koláčiky s espressom. Buchty ma výdatne zasýtili na doobedné spoznávanie mesta Mikulov. Za raňajky som zaplatil 88,50 czk/3,48 eur. V pekárni akceptujú platobnú kartu.

Pivnice U devatero řemesel

Pivnice U devatero řemesel sa nachádza neďaleko historického jadra mesta (450 m/5 min. pešo juhozápadne od Námestia). V pivnici sme sa zastavili na pivo. Pivnica nedisponuje kuchyňou, ale v čase našej návštevy (leto) pripravovali jedlá z grilu. Ochutnal som grilovaný Kurací steak v domácej marináde so zeleninovým šalátom a chlebom. Za večeru pre 2 osoby sme zaplatili 416 czk/16,34 eur. V pivnici môžete platiť platobnou kartou. Príjemným posedením v pivnici sme nestihli vlak naspäť do Valtíc. Ďalší nám išiel až o pár hodín a tak sme oslovili obsluhu, či by nám mohla odporučiť nejakú taxi službu. Pohotová obsluha nám ju dokonca aj ochotne zavolala (12,5 km/300 czk/11,78 eur).

BurgerLand Mikulov

BurgerLand Mikulov sa nachádza priamo na Námestí v západnej časti zástavby. V meste bolo počas podujatia Pálavské vinobranie 2021 toľko návštevníkov, že pokiaľ ste nemali v nejakej reštaurácii rezervovanie, mali ste len veľmi malú šancu, že sa vám niekde podarí najesť. Celé historické jadro mesta sme obišli asi 3x, kým sa nám nakoniec podarilo nájsť voľné miesto pri stole. A to sme netušili, že sa nám to podarí v samom centre mesta. Ochutnal som burger Burgerland original (hovädzie mäso, chorizo, cheddarová omáčka, jablkové chutney, ochutená majonéza, šalát) s hranolčekmi a šalátom coleslaw. Ku burgru vám odporúčam malinovú limonádu, ktorá výborne osviežila. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 620 czk/24,35 eur. V reštaurácii môžete platiť len v hotovosti.

Vedeli ste, že v dome žil slávny džezový hudobník Karel Krautgartner?

Mikulov sa na trhu cestovného ruchu prezentuje ako Mesto s vôňou juhu. Na základe tohtoročnej osobnej skúsenosti to môžem len potvrdiť.

Prečítajte si ďalšie články o víne:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 6. 10. 2021 (1 eur = 25,415 czk).

© Ing. Adam Vanečko