vinove zele dezert 2. trieda titanic

Oslňujúce vínové želé z 2. triedy Titanicu

Autorka vo svojej knihe uvádza, že nevieme, aké ovocie obsahovalo vínové želé, ktoré bolo jedným z dezertov podávaných na večeru v 2. triede Titanicu. Vieme ale, že na parník naložili, okrem iného, 180 debničiek jabĺk, 180 debničiek pomarančov a okolo 450 kg hrozna. V súčasnosti nám to príde ako samozrejmosť, ale pochutnávať si pred viac ako 100 rokmi na jar a ešte k tomu uprostred severného Atlantiku na čerstvom ovocí bol mimoriadny luxus.

Ingrediencie na vínové želé (6 porcií):

 • 4 kávové lyžičky (20 g) neochuteného želatínového prášku (alebo 6 plátkov želatíny)
 • 1 šálku (250 ml) bieleho hroznového džúsu
 • 1 šálku (250 ml) ružového vína
 • 1/4 šálky (50 g) kryštálového cukru
 • 1 šálku (200 g) na tenké plátky nakrájaných nektáriniek alebo broskýň
 • 1/2 šálky (75 g) hrozna
 • pol šálky (75 g) malín
 • 1/2 šálky (75 g) pomarančových mesiačikov
 • 1/4 šálky (10 g) čerstvých mätových lístkov alebo jedlých kvetov
 • Zmrzlinu (voliteľné)

Vínové želé – výrobný postup:

 1. V malej miske nasypeme želatínu na približne 1/4 šálky hroznového džúsu a necháme stáť 1 minútu (v prípade plátkovej želatíny si na dno hrnca rozložíme plátky želatíny, ktoré pokvapkáme časťou hroznového džúsu a necháme stáť 10 minút). Medzitým si v malom hrnci zmiešame zvyšný džús, víno a cukor a ohrievame, kým sa cukor úplne nerozpustí. Pridáme želatínovú zmes a miešame, kým sa nerozpustí. Želatínu by sme už nemali variť. Ochladíme na izbovú teplotu.
 2. Na dno formy ozdobne poukladáme vrstvu ovocia a mäty. Jemne premiešame zvyšné ovocie a lyžicou ho premiestnime na ozdobnú vrstvu. Časťou želatínovej zmesi opatrne polejeme ovocie. Ponecháme si 1/2 šálky želatínovej zmesi. Zakryjeme celofánom, ktorý sa môže pokojne dotýkať povrchu želé. Na celofán položíme tanier, ktorý je o niečo menší ako dno formy. Zaťažíme malým predmetom. Dáme do chladničky na 2 hodiny alebo takmer do stuhnutia.
 3. Odstránime závažie, tanier a celofán. Na želé vylejeme zvyšnú želatínovú zmes. Prikryjeme a chladíme minimálne 3 hodiny alebo do stuhnutia.
 4. Pri podávaní opatrne vedieme nôž okolo okraja formy. Formu ponoríme na chvíľu do horúcej vody. Prevrátený servírovací tanier alebo misu položíme na formu. Prevrátime a jemne zatrasieme, aby sa želé uvoľnilo z formy.
 5. Podávame nakrájané na plátky. Môžeme servírovať napr. aj s americkou zmrzlinou v tvare knedličky. Na naberanie zmrzliny do tvaru knedličky ponoríme veľkú lyžicu do horúcej vody. Lyžicu potiahneme cez mierne zmäknutú zmrzlinu, až kým sa nezačne formovať kopček vajcovitého tvaru. Pomocou ďalšej lyžice opatrne stiahneme zmrzlinu na tanier.

Večerné menu zo 14. apríla 1912 v 2. triede na Titanicu:

Zdroj:

ARCHBOLD, R. – MCCAULEY, D. 1997. Last Dinner On the Titanic: Menus and Recipes from the Great Liner.

© Ing. Adam Vanečko