socha leziciho kone teplice krusne hory severozapadni cechy cesko

Teplice – Paríž, Kabát a Prasátko

Teplice, alebo tiež Malý Paríž, vznikli v roku 1057. Termálne pramene ale vraj objavili už v roku 762. Teplým prameňom mesto tiež vďačí za svoj názov. Kúpele sú údajne najstaršie v Česku a jedny z najstarších v Európe. V meste sa schádzali panovníci, spisovatelia, hudobní skladatelia z celej monarchie, ale aj cudziny. Z mesta tiež pochádza hudobná skupina Kabát.

Ako sa do mesta Teplice dostať?

Teplice sa nachádzajú v turistickej oblasti Krušné hory na severozápade Čiech, 90 km/1 h autom severozápadne od Prahy. Z administratívneho hľadiska sú centrom rovnomenného okresu v Ústeckom kraji.

Autobusom

Autobusová stanica (Autobusové nádraží Teplice) sa nachádza 950 m/13 min. pešo severovýchodne od centra mesta. Regionálne autobusy zastavujú na viacerých zastávkach v meste, napr. Pražská, Benešovo náměstí, Hlavní nádraží, …

Do mesta som cestoval zo stanice Praha, Nádraží Holašovice na zastávku Teplice, Benešovo náměstí. Cesta dlhá 88 km trvala 1 h a 6 min. a cestovný lístok stál 130 czk/5,19 eur/os. V autobuse môžete platiť platobnou kartou.

Vlakom

Železničná stanica Teplice, hlavní nádraží sa nachádza 750 m/10 min. pešo severovýchodne od centra mesta. Z mesta Teplice som naspäť do Prahy cestoval vlakom. Cesta dlhá 123 km trvala 1 h a 34 min. a cestovný lístok stál 169 czk/6,75 eur/os.

Kde v meste Teplice získať info?

Turistické informačné centrum VisitTeplice sa nachádza v severovýchodnej časti zástavby Náměstí Svobody.

Čo v meste Teplice robiť, vidieť a navštíviť?

Pri prechádzke mestom nevynechajte Zámocký park, námestia, uličky historického jadra mesta, sady a hrad Doubravka, ktorý sa vypína nad mestom.

Zámocký park

Veľkú časť Zámockého parku zaberajú Horný a Zámocký rybník. Na brehu Horného rybníka sa môžete zastaviť v tzv. Labuťom domčeku (800 m/11 min. pešo južne od infocentra). Aj keď sme žiadne labute nestretli, domček tu stále stojí.

V roku 1812 sa v meste Teplice stretli nemecký básnik a dramatik Johann Wolfgang von Goethe a hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven (650 m/9 min. pešo južne od infocentra). Ich priateľstvo ale netrvalo dlho. Keď sa umelci spolu prechádzali po zámockej záhrade, z diaľky prichádzala cisárska rodina so sprievodom. Kým Goethe si z hlavy sňal klobúk a hlboko sa uklonil, Beethoven prešiel stredom sprievodu so založenými rukami. Arcivojvoda tak musel prvý zložiť klobúk a cisárovná musela prvá pozdraviť. Neskôr sa Beethoven vyjadril, že je významnejší ako nejaká cisárovná.

V lete 1829 mesto navštívil i poľský hudobný skladateľ Fryderyk Chopin. Prijal pozvanie šľachtickej rodiny Clary-Aldringenových a na zámku odohral malý koncert. Údajne ide o 1. vystúpenie skladateľa na území Česka.

Pražriedlo Prasiatko (Pravřídlo Prasátko)

Zboku kúpeľnej budovy Pravřídlo (550 m/7 min. pešo juhovýchodne od infocentra) na Lázeňskom náměstí je výklenok s keramickým reliéfom prasačej hlavy. Z hlavy vyviera najstarší prameň mesta Teplice. Podľa legendy prameň objavili prasiatka, ktoré sa v ňom obarili počas pastvy.

Sady Československej armády

Po ceste na hrad Doubravka z centra mesta budete prechádzať cez Sady Československej armády. Sady lemujú historické budovy Kamenných, Vojenských, či Hadích kúpeľov. Sadom dominuje kostol sv. Alžbety Uhorskej, pred ktorým zaujme nezvyčajná socha ležiaceho koňa (1 km/15 min. pešo východne od infocentra).

Hrad Doubravka

Hrad Doubravka (3,3 km/55 min. pešo východne od infocentra; stúpanie 183 m; klesanie 22 m) nechal postaviť Jan z Vřesovic na základe povolenia českého a uhorského kráľa Vladislava II. Jagellonského v roku 1483. V 17. storočí vzniklo bastiónové opevnenie, ktoré našlo svoje uplatnenie počas 30-ročnej vojny. Švédom sa hrad nakoniec aj podarilo dobyť. Opevnenie krátko na to strhli. Ponechali len kazematy, ktoré si koncom 18. storočia panský strážca upravil na obydlie. V priebehu 19. storočia hrad slúžil ako cieľ romantických vychádzok. Novogotická prístavba pochádza z konca 19. storočia.

Po ceste na hrad, ale aj z vrcholu uvidíte horu Milešovku, vežový vodojem, ktorý pôsobí ako z inej planéty, či samotné mesto Teplice. V areáli hradu sa nachádza občerstvenie. Za pivo a grog som zaplatil 100 czk/3,99 eur.

Zámocké náměstí

Dominantou Zámockého námestia je Morový stĺp, alebo tiež stĺp Najsvätejšej Trojice (400 m/5 min. pešo južne od infocentra). Morová epidémia sa mestu vyhla v roku 1713. Stĺp navrhol sochár Matyáš Bernard Braun. Je jeho najvyšším dielom. Do súčasnosti sa tiež zachovala veľmi podrobná zmluva medzi sochárom a grófom.

Kam v meste Teplice zájsť na pivo?

Prvá písomná zmienka o pivovarníctve v meste pochádza z 15. storočia. Pivo sa ale s najväčšou pravdepodobnosťou v meste varilo a pilo už dávno predtým. Kým v minulosti v meste fungovali 2 pivovary, dnes sa pivo varí už len v pivovare Monopol. Pivovar sídli v secesnom dome z roku 1850, ktorý slúžil ako Varieté U Labute. V pivovare sme sa zastavili na ochutnávku piva. Set obsahoval 5 rôznych pív, svetlý ležiak Monopol 12o, polotmavý ležiak Karlík 11o, polotmavý ležiak Višeň 11o, Ale 14o a Viedenský špeciál. Za ochutnávku a 2 pivá som zaplatil 250 czk/9,99 eur. V pivovare môžete platiť platobnou kartou.

Kde sa v meste Teplice najesť?

Reštaurácia Restaurace U Soudu (950 m/14 min. pešo juhozápadne od infocentra) bude určite tým pravým miestom pre nasatie miestnej atmosféry. Menej vyhľadávaná návštevníkmi, viac preferovaná miestnymi. V reštaurácii sme sa zastavili na nejedno pivo a vyprážaný syr s vyprážanými zemiakovými hranolčekmi a tatárskou omáčkou. V reštaurácii môžete platiť len v hotovosti.

Navštívte pivovary aj v týchto mestách:

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 16. 12. 2024 (1 eur = 25,036 czk).

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma, ak nie je uvedené inak.

© Ing. Adam Vanečko