zapadoslovenske muzeum trnava trnavsky kraj dolne povazie slovensko

1 deň v meste Trnava

Trnava, Tirnavia, Tyrnavia. Mesto som v minulosti navštívil už viackrát. Najčastejšie snáď vtedy, keď som musel písať diplomovku. Naposledy sme sa v meste zastavili na začiatku jesene, keď listy pomaly začínali žltnúť, vzduch bol ale ešte stále teplý a vôňa burčiaku sa niesla historickými ulicami mesta.

Ako sa do mesta Trnava dostať?

Trnava sa nachádza v Dolnopovažskom regióne cestovného ruchu na západnom Slovensku. Z administratívneho hľadiska je mesto sídlom rovnomenného okresu aj kraja.

Autom

Mestom Trnava prechádzajú viaceré významné cesty:

  • európska cesta č. 58 (E58) – začína vo Viedni v Rakúsku, na trase Bratislava – Trnava kopíruje diaľnicu D1, na trase Trnava – Nitra kopíruje rýchlostnú cestu R1, ďalej vedie cez Zvolen – Košice – Užhorod v Ukrajine – Baia Mare, Suceava, Jasy v Rumunsku – Kišiňov v Moldavsku – Odesu v Ukrajine až do Rostov nad Donom v Rusku.
  • európska cesta č. 75 (E75) vedie z Vardø v Nórsku cez Helsinki vo Fínsku – Gdansk v Poľsku – Český Těšín v Česku – Žilinu, Trenčín, Trnavu, Bratislavu na SlovenskuBudapešťMaďarsku – Belehrad v Srbsku – Skopje v Severnom Macedónsku – Atény, Iraklio na Kréte do Sitie v Grécku.
  • európska cesta č. 571 (E571) je súbežná s E58,
  • diaľnica D1 bude po svojom dokončení viesť na trase Bratislava – Trnava – Trenčín – Žilina – PopradPrešov – Košice do Záhoru,
  • rýchlostná cesta R1 bude po svojom dokončení viesť z Bratislavy cez Trnavu – Nitru – Banskú Bystricu do Ružomberka,
  • cesta 1. triedy č. 51 (I/51) spája Holíč na Záhorí s Hronskou Breznicou na Pohroní. Trasa Trnava – Nitra je súčasťou rýchlostnej cesty R1,
  • cesta 1. triedy č. 61 (I/61) vedie na trase Bratislava – Trnava – Trenčín – Žilina.

Autobusom

Autobusová stanica Trnava sa nachádza 1,1 km/13 min. pešo južne od Mestskej veže.

Vlakom

Mestom Trnava prechádzajú 3 železničné trate:

  • č. 116 – Kúty – Trnava
  • železničná trať č. 120 – Bratislava – Trnava – Trenčín – Žilina
  • č. 133 – Trnava – Sereď

Železničná stanica Trnava sa nachádza 1 km/13 min. pešo južne od Mestskej veže. Cesta vlakom z Popradu dlhá 296 km trvala 3 h 9 min. a cestovný lístok stál 19 eur/os.

Kde v meste Trnava získať info?

Turistické informačné centrum – Región Trnava sídli na prízemí Mestskej veže. Ak vežu plánujete navštíviť, v infocentre vám veľmi ochotne uschovajú batožinu (bezplatne 🙂 ). Suveníry sme síce nekupovali žiadne, slečna informátorka nám však bez váhania zodpovedala každú našu otázku.

Čo v meste Trnava robiť, vidieť a navštíviť?

V meste Trnava sme navštívili Mestskú vežu a Západoslovenské múzeum.

Mestská veža

Mestskú vežu postavili v 16. storočí, keď mestu hrozil po bitke pri Moháči v roku 1526 útok od Turkov. Veža vtedy plnila strážnu a pozorovaciu funkciu. Po požiari v roku 1683 vežu zrekonštruovali. Začala slúžiť hasičom a obyvateľov mesta odvtedy informuje o čase. Zaujímavosťou je, že posledných 100 rokov sa o hodinový stroj stará jediná rodina. Veža vyrástla do výšky 57 m a na vyhliadkovú ochodzu vedie 143 schodov. Z ochodze uvidíte na celé historické jadro mesta i širšie centrum, pri peknom počasí až na Malé Karpaty. Je otvorená celoročne. Vstupenka stojí 3 eur/os.

Vedeli ste, že vo veži chovali barana, prasa a hydinu?

Západoslovenské múzeum

Západoslovenské múzeum (800 m/10 min. pešo juhovýchodne od Mestskej veže) sídli v bývalom kláštore klarisiek z 13. storočia (1239). Prehliadka múzea začína na 1. poschodí, kde sme si pozreli prírodovednú expozíciu. Zaujala ma geologická zbierka z Maroka a Rumunska. Veľmi sa nám páčila etnografická expozícia. Spracovali ju populárnou formou a návštevník sa pri prehliadke expozície rovno učil aj angličtinu. Názvy vystavených predmetov totiž uviedli na paneloch dvojjazyčne. Pri výstave hračiek sme si zaspomínali na detské časy. Raritou je zbierka kostolných zvonov, pričom najstarší pochádza z konca 15. storočia (1491).

Na 2. poschodí múzea uvidíte rozsiahlu archeologickú, historickú expozíciu a bohatú zbierku Štefana Cyrila Parráka (1887 – 1969), trnavského pekára, cukrára a zberateľa. Z historických priestorov ma najviac zaujalo oratórium (oddelená modlitebňa pre klarisky). Stále expozície múzea dopĺňajú krátkodobé výstavy. Výstavu Rodina v tradičnej ľudovej kultúre Záhoria poňali od kolísky až po hrob, my sme si ju samozrejme nechtiac pozreli naopak od smrti po narodenie. Na poschodí sa nachádzali ďalšie výstavy – Architektonické návrhy novej expozície Dejiny Trnavy alebo SNP 1944. Videli sme výstavu obrazov a úletov od maliara Petra Šoltóa, ktorá nás ale vôbec nezaujala. Múzeum je otvorené od utorka do nedele. Vstupenka stojí 4,00 eur/os. V múzeu som si uplatnil novinársky preukaz.

Kde sa v meste Trnava najesť?

Piváreň a reštaurácia Bokovka (700 m/8 min. pešo juhovýchodne od Mestskej veže) sa nachádza pri futbalovom štadióne Antona Malatinského. Keby som žil v Trnave, viem si predstaviť, že by sme sa s kamarátmi dohodli a v piatok večer „vybehli“ do Bokovky. Ochutnali sme špecialitu reštaurácie Budějovický guláš so zemiakovými plackami a domácou parenou knedľou. Poctivý hovädzí guláš sme zapili pivom mojej obľúbenej českej značky. Na odporúčanie slečny servírky sme ochutnali lokálny ovocný destilát, ktorý náš žalúdok príjemne naštartoval na obed. Za obed sme zaplatili 33,20 eur.

Kam v meste Trnava zájsť na kávu?

Pri výbere kaviarne v meste Trnava mi bolo okamžite jasné, kam pôjdeme. Našou jednoznačnou voľbou boli kaviarne Thalmeiner Synagóga Café.

Thalmeiner

Prvorepubliková kaviareň Thalmeiner sa nachádza len na skok od Mestskej veže (50 m/1 min. pešo východne). Hostia si v kaviarni Othon, ktorú neskôr premenovali na Európa, podávali kľučku už v 30. rokoch 20. storočia. Ochutnali sme famózny veterník s karamelom, espresso macchiato z výberovej kávy a pohár bieleho nefiltrovaného vína. Všetko bolo veľmi chutné, škoda len, že sme mali na celé posedenie v kaviarni asi 15-20 minút, lebo sme sa museli ponáhľať na vlak. Návštevu kaviarne sme si ale nemohli nechať ujsť. Pokojne by sme si tu posedeli aj pol dňa. Za účet sme zaplatili rovných 20 eur.

Synagóga Café

Keď som prvýkrát čítal o kaviarni Synagóga Café (550 m/7 min. pešo východne od Mestskej veže), vedel som, že ju raz určite navštívim. Po obede a návšteve Mestskej veže bola našou jasnou voľbou. Kaviareň sídli v dnes už odsvätenej ortodoxnej synagóge z konca 19. storočia (1891). Napriek tomu, akú má kaviareň veľkú kapacitu, ledva sme našli voľný stôl. Ochutnali sme vynikajúci krémeš, espresso macchiato a ristretto z výberovej kávy, Aperol SpritzPink Drink. Kontaktná obsluha. Za účet sme zaplatili 22 eur.

Trnava toho samozrejme ponúka omnoho viac. Nielen o cirkevnej a univerzitnej histórii mesta svedčí bazilika, katedrála, kostoly, súsošia, paláce, univerzitné semináre (internátny cirkevný ústav) a konvikty (internáty) či historické technické pamiatky. Mestské opevnenie patrí k najzachovalejším na Slovensku. Nabudúce mestu venujeme viac času.

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko