titanic hotel belfast severne irsko spojene kralovstvo

Belfast – návod na prežitie

Belfast – návod na prežitie je ďalší zo série článkov plný praktických info o doprave, mestskej hromadnej doprave, infocentre, ubytovaní či stravovaní, kaviarňach a baroch v cieľovom mieste.

Ako sa do mesta Belfast dostať?

Do mesta Belfast sa dostanete snáď všetkými druhmi dopravy – autom, autobusom, vlakom, lietadlom a dokonca aj loďou.

Autom

Belfast sa nachádza 171 km/2 h a 2 min. autom severne od Dublinu.

Autobusom

Autobusová stanica Europa Buscentre sa nachádza 550 m/7 min. pešo juhozápadne od Visit Belfast.

Vlakom

Železničná stanica Great Victoria Street sa nachádza 600 m/8 min. pešo juhozápadne od Visit Belfast. Železničná stanica Lanyon Place (alebo tiež Belfast Central Station) sa nachádza 1,2 km/15 min. pešo juhovýchodne od Visit Belfast

Ak plánujete navštíviť Ľudové múzeum Ulsteru a Múzeum dopravy Ulsteru, najpohodlnejšie sa tam dostanete vlakom. Vlak vychádzal zo stanice Great Victoria Street na zastávku Cultra (smer Bangor). Trasa mala 8 zastávok a trvala 26 minút. Spiatočný cestovný lístok stál 6,40 gbp/7,75 eur.

Dávajte si pozor, pretože nie všetky vlaky zastavujú na zastávke Cultra. Je to zvláštne, pretože, keď som si kupoval lístok na vlak, predávajúci vedel, na ktorú stanicu cestujem, ale neupozornil ma na to, že vlak tam nezastavuje. Taktiež ma na to neupozornil ani pán na peróne, ktorého som sa pýtal na vlak, pretože došlo ku zmene nástupištia. Tak som sa odviezol až na okraj Bangoru, z ktorého som si potom zobral vlak naspäť do Cultry.

Lietadlom

Medzinárodné letisko Belfast (Belfast International Airport, BFS) sa nachádza 30 km/26 min. autom severozápadne od centra mesta. V meste sa nachádza ešte jedno menšie letisko. Mestské letisko Belfast George Best (George Best Belfast City Airport, BHD) sa nachádza 5 km/7 min. autom severovýchodne od centra mesta.

Loďou

Osobný prístav Victoria Terminal 2 pre plavby na linkách Belfast Birkenhead (Liverpool, Anglicko) a Belfast Douglas (Ostrov Man) sa nachádza 6,3 km/9 min. autom severovýchodne od centra mesta.

Osobný prístav Victoria Terminal 4 pre plavby na linke Belfast Cairnryan (Škótsko) sa nachádza 8 km/12 min. autom severovýchodne od centra mesta.

Prečítajte si ako prebiehala plavba trajektom od kúpy lístka až po vylodenie v prístavoch v článku Trajektom z Liverpoolu do Belfastu a naspäť.

Ako sa po meste Belfast pohybovať?

Mestskú hromadnú dopravu v meste Belfast zabezpečuje spoločnosť Translink. Za cestovný lístok z prístavu do centra mesta sa dostanete autobusom č. 96. Autobus má 19 zastávok, trasa trvá 14 min. a cestovný lístok stojí 2,20 gbp/2,65 eur. Lístok si kupujete priamo u šoféra. V autobuse môžete platiť platobnou kartou.

Do Múzea Titanicu som sa z centra mesta odviezol tzv. klzákom (Glider G2) zo zastávky Wellington Place na zastávku Titanic. Cesta trvala 9 minút, klzák mal 4 zastávky a cestovný lístok stál 1,70 gbp/2,05 eur. Lístok si musíte kúpiť v automate na zastávke. V automate môžete platiť platobnou kartou.

Kde v meste Belfast získať info?

Turistické informačné centrum Visit Belfast sa nachádza v centre mesta oproti radnici cez cestu. Infocentrum otvorili už 5 minút skôr pred plánovaným otvorením, takže som všetko stihol vybaviť ešte rýchlejšie a ostalo mi tak viac času na Múzeum Titanicu. Kým ľavá polovica infocentra je plná dotykových obrazoviek a propagačných materiálov, v pravej polovici sa poličky prelamovali pod váhou suvenírov.

Okrem informátorov si v infocentre môžete kúpiť turistickú kartu a lístky na hromadnú dopravu. Po príprave itinerára som zistil, že nebudem potrebovať turistickú kartu a lístky na vlaky a autobusy som si kupoval tesne pred cestou. Mestskou hromadnou dopravou som necestoval tak často, takže by sa mi kúpa turistickej karty nevyplatila.

Zaujímal som sa o 1-denný výlet autobusom ku Obriemu chodníku. Slečna mi odporučila 3 spoločnosti, ktoré takéto výlety organizujú. A že mi odporučila veľmi dobre. Ponuku jednej spoločnosti som aj využil a výletu venujem samostatný článok.

V infocentre si tiež môžete uschovať batožinu, ale len v prípade, že si ju stihnete do 17.00 h vyzdvihnúť. Pohľadnicu som nakoniec nekupoval a neposlal, pretože som sa spoliehal, že sa do infocentra ešte neskôr vrátim. Pri mojom nabitom programe sa mi to už ale nepodarilo.   

Kde sa v meste Belfast ubytovať?

ETAP Hotel Belfast sa nachádza 700 m/9 min. pešo južne od Visit Belfast. Hotel patrí do siete ibis Budget. Presne v takomto istom type hotela som bol ubytovaný aj v španielskej Valencii. Aj keď hotel zvonku nepôsobí možno práve vábnym dojmom, vo vnútri prešiel rekonštrukciou.

Bol som ubytovaný v izbe Standard s manželskou posteľou a lôžkom na poschodovej posteli, spolu pre 3 dospelé osoby s výhľadom do ulice so súkromnou kúpeľňou so vstavaným sprchovacím kútom. V izbe som mal TV s plochou obrazovkou s káblovými a satelitnými kanálmi. Umývadlo sa nachádzalo priamo v izbe. V sprche som mal k dispozícii bezplatné toaletné potreby. Aj keď som bol ubytovaný sám, na izbe mi nechali uteráky a osušky pre 3 osoby. Táto hotelová sieť je známa tým, že okno si v izbe môžete otvoriť maximálne na šírku dlane.

Jedáleň sa nachádza na prízemí hotela pri recepcii. Raňajky podávali formou bufetových stolov. Z ponuky si vyberie určite každý. Počas celého dňa som si navyše mohol pripraviť kávu alebo čaj. Na recepcii s nepretržitou prevádzkou pracoval veľmi milý personál. Po check-out-e som si v hoteli odložil ruksak. Úschovňa batožiny stála 2 gbp/2,43 eur.

Tento hotel neponúka žiadne parkovisko. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet je v celom hoteli. Za ubytovanie som zaplatil 399 gbp/473,72 eur. Cena zahŕňala ubytovanie v 3-lôžkovej izbe pre jednu osobu na 3 noci, raňajky a daň z pridanej hodnoty. Môže sa javiť ako vyššia, ale bola to bežná cena v takomto type hotela v danom období. V hoteli môžete platiť len platobnou kartou.

Kde sa v meste Belfast najesť?

Tipy na reštaurácie, pizzerie, kaviarne a rýchle občerstvenie, keď na vás príde hlad v ktorúkoľvek denú hodinu.

Raňajky

Kaviareň Bob & Berts Fountain Street (110 m/1 min. pešo západne od Visit Belfast) sa nachádza v centre mesta. V kaviarni som sa zastavil prvý deň na raňajky ešte pred ubytovaním v hoteli. Ochutnal som Smashed Avocado & Poached Eggs. Opečené kysnuté cesto s rozdrveným avokádom, slaným feta syrom, šťavnatými cherry paradajkami, výraznou červenou cibuľou, čili vločkami, jarnou pažítkou a majonézou sriracha. Celú porciu preliali hladkou holandskou omáčkou. Na pitie som si objednal espresso a pomarančový džús. Za raňajky som zaplatil 12,90 gbp/15,60 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou. Nemusíte si rezervovať stôl vopred.

Obed

Jedna je kaviareň, druhá fastfood, ale v oboch sa najete dosýta.

Maggie Mays Belfast Cafe Malone road

Rodinná kaviareň Maggie Mays Belfast Cafe Malone Road (1,7 km/22 min. pešo južne od Visit Belfast, v štvrti Queens Quarter) ponúka írsku kuchyňu už od roku 1995. V reštaurácii som sa zastavil na obed po prehliadke botanickej záhrady a múzea Ulsteru. V čase obeda to v kaviarni opäť praskalo vo švíkoch a ja som si opäť nerezervoval stôl. Mal som ale výhodu, že som bol sám, takže som predbehol skupinku čakajúcich hostí. Kým som čakal na jedlo, obdivoval som obrovskú maľbu Titanicu na stene. Ochutnal som kuracie a zeleninové karí s domácimi hranolčekmi a ryžou. Ku obedu som si objednal kolu. Za obed som zaplatil 12,50 gbp/15,18 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou.

Subway Titanic Quarter

Sieť predajní Subway (1,9 km/23 min. pešo severovýchodne od Visit Belfast v štvrti Titanic Quarter), v ktorých si môžete vyskladať svoj vlastný sendvič vám asi predstavovať nemusím. Objednať si sendvič, keď máte problém rozumieť miestnym a oni majú problém rozumieť vám, bola naozaj výzva. Preto som uprednostnil sendvič z novej série so všetkým, čo k nemu patrí. Ochutnal som Big Bombay. Základom sendviča bola korenená kuracia tikka, dvojitý syr, ktorý pripravili na americký spôsob, aromatická červená cibuľa, svieži šalát, šťavnatá paprika, sladká cibuľová omáčka a cesnakovo-bylinková omáčka. Sendvič som si vychutnal na lavičke ako pravý Belfastčan. Za obed som zaplatil 4,49 gbp/5,43 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Večera

Za kvalitu si priplatíte.

Fratelli

Talianska reštaurácia, pizzeria a bar Fratelli (600 m/8 min. pešo juhozápadne od Visit Belfast) v sebe snúbi tradičný taliansky šarm s moderným nádychom. Odporúčam vám vopred si rezervovať miesto pri stole. Kým som čakal na stôl, dostal som zatiaľ nápojový lístok. Hneď po usadení sa vás opýtajú, akú minerálnu vodu si želáte. Keby som vedel, že si dám neskôr pivo, vodu by som si pravdepodobne neobjednal. Ešte pred večerou som dostal grissini s tuniakovou nátierkou.

Bol som veľmi šťastný, že som konečne rozumel srdečnej obsluhe a tá rozumela zase mne. Nakoniec som zistil, že slečna bola z Poľska.

Ochutnal som Lasagne al forno (Lasagne z pece). Mleté hovädzie mäso, mozzarella a parmezán. Porcia bola horúca ako z pece a taká veľká, že som ju nevládal dojesť. Lasagne boli ale také dobré, že som ich tam jednoducho nemohol nechať. Podávali ich s kapustovým šalátom. Večeru som zapil írskym pivom Clonmel 1650. Pivo uvarili zo 100 % svetlého sladu, ktorý vyvážili nemeckým chmeľom. Za večeru som zaplatil 32 gbp/38,87 eur. Bola to asi najdrahšia večera, akú som v Spojenom kráľovstve mal, zároveň bola najlepšia, akú som mal v Belfaste.  

The Bridge House – JD Wetherspoon

Hostinec The Bridge House – JD Wetherspoon (550 m/7 min. pešo južne od Visit Belfast) je asi vhodnejší skôr na pivo ako na večeru. Napriek tomu som sa v ňom aj najedol. Jedlo i nápoj si objednávate pri bare, kde za ne rovno zaplatíte. Pred objednávkou si zapamätajte číslo vášho stola. Obsluha sa na to bude pýtať. Využil som akciu burger a pivo k tomu. Ochutnal som Americký burger s červenou cibuľou, kyslou uhorkou, kečupom a horčicou. Burger som zapil miestnym remeselným pivom. Kapacita hostinca je taká veľká, že si nemusíte rezervovať miesto vopred. Za večeru som zaplatil 7,52 gbp/9,09 eur. V hostinci môžete platiť platobnou kartou.

Bella Vita

Pizzeria Bella Vita (650 m/8 min. pešo južne od Visit Belfast) sa nachádza na rušnej Dublin Road plnej barov a hostincov. V pizzerii sú pravdepodobne viac zvyknutí na donášku a pizzu so sebou ako na hostí, ktorí jedia priamo tam. Pizziar mal síce plné ruky práce s prípravou pizze, ale počas celej večere som v zariadení sedel sám. V pizzerii neponúkajú pivo, ale môžete si so sebou priniesť svoje vlastné. Ochutnal som pizzu Kaelan. Paradajkový základ, pečiarky, šťavnatá žltá, zelená a červená paprika, červená cibuľa, slané olivy, trhaný špenát, pretlačený cesnak a pomaly pečené paradajky. Pizzu som zapil poriadnym pohárom koly. Za večeru som zaplatil 20 gbp/24,22 eur.

Kam v meste Belfast zájsť na kávu?

Niet pochýb, keď nad sieťovými kaviarňami zvíťazí jedinečné prostredie.

Titanic Hotel Belfast

Kaviareň hotela Titanic Belfast (2,3 km/28 min. pešo severovýchodne od Visit Belfast v štvrti Titanic Quarter) bola mojou povinnou zastávkou. Hotel sídli v bývalom sídle spoločnosti Harland & Wolff a jej rysovniach. Lodenica postavila okrem Titanicu viac ako 1 700 ďalších plavidiel. Dve viktoriánske rysovne z 80. rokov 19. storočia s 3-poschodovými valenými klenbami sú jediným príkladom tohto typu architektúry lodeníc na svete.

Obrovské okná a svetlíky mali zachytiť čo najviac prirodzeného severného svetla. Práve v Rysovni č. 2 sa nachádza rovnomenná kaviareň (Drawing Office Two). V týchto priestoroch Titanic pred vyše storočím navrhli. Všimnite si autentické interiérové ​​prvky, akými sú dlaždice Villeroy & Boch, ktoré obklopujú hlavný bar. Rovnaký vzor použili pri bazéne a kúpeľniach 1. triedy na TitanicuOlympicu. Jemné omietky vytvorili tí istí remeselníci, ktorí pracovali na veľkolepých parníkoch.

Ochutnal som Pannacottu s lesným ovocím, silné espresso a v Írsku ako inak írske pivo tmavý Guiness. Pri mojom stole sa vystriedali asi 3 čašníci, ale všetci boli veľmi milí. Za účet som zaplatil 16,80 gbp/20,32 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou. Nemusíte si rezervovať miesto v kaviarni. Platí tu pravidlo, „kto skôr príde, ten skôr melie“.  

Maggie Mays Belfast Cafe Castle street

Ani som to neplánoval a podvečer pred plavbou som sa opäť ocitol v Maggie Mays Belfast Cafe. Tentoraz ale na Castle street (350 m/4 min. pešo severozápadne od Visit Belfast) v centre mesta. Sieť kaviarní tvoria spolu 4 kaviarne. Prostredie a obsluha iná, ale ponuka tá istá. Ochutnal som čokoládový brownie s čokoládovou omáčkou a so slaným karamelom, ktorý podávali ohriaty a samostatne. Ku koláču som si objednal klasické espresso a minerálku. V kaviarni si nemusíte rezervovať miesto vopred. Za účet som zaplatil 10,00 gbp/12,15 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou.

Caffé Nero Lanyon Place

Po ceste späť z Cultry som vystupoval na stanici Lanyon Place. Najbližšou kaviarňou bola Caffé Nero, jedna zo siete kaviarní po celom Spojenom kráľovstve. Ochutnal som belgickú čokoládovo-karamelovú tortu (3,30 gbp/3,99 eur) a espresso (2,05 gbp/2,48 eur). Torta pozostávala z bohatej čokoládovej piškóty plnenej a zdobenej čokoládovo-karamelovou polevou. Espresso pripravili zo svojej vlastnej zmesi Classico. Preto poznám sumy každej položky, lebo servírka mi pripravila kávu a celkom zabudla, že som si objednal aj koláč. Ideálna zastávka na rýchly coffee break. Nemusíte si rezervovať miesto pri stole. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou.

Kam v meste Belfast zájsť na pivo?

Ochutnajte pivo na mieste, kde ho čapujú už takmer 150 rokov.

The Crown Liquor Saloon

The Crown Liquor Saloon (550 m/7 min. pešo juhozápadne od Visit Belfast v centre mesta) je povinnou zastávkou pre všetkých milovníkov tradičných írskych hostincov. Hostinec sídli v pamiatkovo chránenej budove z 80. rokov 19. storočia. Kým v súčasnosti je jednou z najznámejších krčiem Belfastu, v minulosti to bol ikonický viktoriánsky ginový palác. Ten tu ochutnáte dodnes. Vašej pozornosti by nemal uniknúť dlhý bar z červenej žuly, obrovské sudy, leštené mosadzné kohútiky, mozaiková dlažba, dekoratívne vyrezávaný strop či víly, klauni, ananásy a heraldické ľalie na vitrážach. V hostinci ponechali aj tradičné plynové osvetlenie.  

Ochutnajte ich vlastný Nicholson’s Pale Ale, alebo ktorékoľvek iné pivo, na ktoré máte práve chuť. Vo vnútri to praskalo vo švíkoch. Najprv som sa sem prišiel len pozrieť, ale tá atmosféra ma okamžite vtiahla. Postavil som sa do radu na pivo, objednal si, zaplatil, požiadal, nech ma odfotia, postavil sa ku jedinému voľnému stolíku, zastavil sa a naplno si užíval ten ruch a zhon, ktoré okolo mňa panovali. Ak sa tu plánujete zdržať dlhšie, bez predošlého rezervovania to asi nepôjde. Za pivo som zaplatil 6,40 gbp/7,75 eur. V hostinci môžete platiť platobnou kartou.

Cultra Inn

Medzi prehliadkami Ľudového múzea Ulsteru a Dopravného múzea Ulsteru som zistil, že táto oblasť neponúka veľa možností na stravovanie. Tak som sa rozhodol pre írsky hostinec Cultra Inn (11,5 km/15 min. autom severovýchodne od Visit Belfast v štvrti Cultra). Nevšimol som si však, že jedálny lístok uvedený na webe je 3 roky starý. Medzitým stihli ceny tak trochu zvýšiť. Keď som videl nové ceny v jedálnom lístku, akosi ma prešla chuť na obed. Tiež som si nevšimol, že hostinec patrí ku 5-hviezdičkovému rezortu. Jediné, čo som si mohol dovoliť bolo pivo, za ktoré som zaplatil 6,30 gbp/7,63 eur. V hostinci môžete platiť platobnou kartou. Okolo mňa sedeli samí anglicky hovoriaci seniori, ktorí si užívali pohodlie terasy írskeho hostinca vedľa luxusného 5-hviezdičkového hotela. Na terase som si nerezervoval miesto na sedenie vopred.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného ku dňom úhrady.  

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko