trajekt liverpool belfast

Trajektom z Liverpoolu do Belfastu a naspäť

Linky prevádzkuje spoločnosť Stena Line, jedna z najväčších trajektových spoločností v Európe. Jej lode kotvia v prístavoch v Dánsku, Fínsku, Francúzsku, Holandsku, Írsku, Lotyšsku, Nemecku, Poľsku, Spojenom kráľovstve a Švédsku. Do Belfastu som cestoval trajektom Stena EmblaLiverpoolu. Pri spiatočnej ceste z Belfastu do Liverpoolu som sa plavil trajektom Stena Edda. Tieto 2 nové trajekty sú najväčšie, najpriestrannejšie a najštýlovejšie, aké sa kedy plavili medzi Belfastom Liverpoolom.

On-line rezervovanie a nákup

Lístok som si rezervoval a kúpil on-line. Okrem samotnej cesty ešte budete mať na výber rôzne doplnkové služby. Priplatil som si ležadlový salónik Hygge. Očakával som polohovateľné kreslá a väčší pokoj a pohodlie ako v ostatných verejných priestoroch trajektu. Salónik som si objednal aj preto, že je v ňom vstup zakázaný osobám mladším ako 8 rokov. Na e-mail mi po uskutočnení platby prišlo potvrdenie o nákupe a rezervovanie. Aspoň 2 týždne pred vyplávaním si nezabudnite vyplniť zoznam pasažierov.

Check-in v prístave

Dve až tri hodiny pred vyplávaním musíte v prístave absolvovať vstupnú kontrolu. Myslím si, že 2 hodiny vám budú bohato stačiť. Check-in sa zatvára 60 minút pred vyplávaním. Na check-in-e nadiktujete svoje priezvisko. Nemusíte si tlačiť e-lístok, ale musíte si zapamätať číslo rezervovania, ktoré sa nachádza na e-lístku vpravo hore. Váš pas nesmie byť starší ako 10 rokov a musí byť platný minimálne 3 mesiace po dátume vašej spiatočnej cesty. Personál, v mojom prípade veľmi milé panie, mi vystavili palubný lístok, kód do ležadlového salónika a miestenku v salóniku. Zároveň ale dodali, že si môžem sadnúť kamkoľvek. Potom prejdete kvázi bezpečnostnou kontrolou.

A čo s batožinou?

Väčšiu batožinu môžete nechať na pohyblivom páse (v Belfaste) alebo v aute, ktoré na to určili (v Liverpoole) alebo si ju zobrať so sebou na palubu. Ak ju necháte na páse alebo v aute, uložia ju do batožinového priestoru a počas celej plavby k nej nebudete mať prístup. Všetky veci, ktoré som počas plavby potreboval, som si odložil do príručnej tašky. Aspoň som sa zbavil ruksaku a plavba bola pre mňa pohodlnejšia. Prístavy v Liverpoole i Belfaste vybavili salónikmi pre cestujúcich, toaletami, bezplatným Wi-Fi pripojením na internet, kaviarňou a predajnými automatmi (2,50 gbp/3,03 eur/0,5 l minerálka). Po všetkých kontrolách už len čakáte v prístave na autobus, ktorý vás zavezie na palubu trajektu. V prípade, že dostanete aj lístok s číslom autobusu, odložte si tento lístok na neskôr. Budete ho potrebovať po priplávaní do prístavu. Číslo autobusu pre peších cestujúcich budú potom hlásiť v lodnom rozhlase.

Tesne po vyplávaní

Po príchode na trajekt som si odložil svoje veci v salóniku a utekal sa pozrieť na vrchnú palubu na vyplávanie. Keď sa motory postupne zapínali a loď sa začala v prístave otáčať okolo svojej osi, vždy to bol pre mňa obrovský zážitok. Na palube som vydržal stáť ešte minimálne ďalšiu polhodinu. Pohľady na vysvietený nočný Liverpool či Belfast stáli naozaj za to. Prístavy postupne mizli a more sa otváralo. Počas plavby sa v diaľke vynáralo i Škótsko. Hlavne, aby vám vietor nevzal čapicu. Sentimentálnu chvíľu prekazí len zapnuté poplašné zariadenie na aute.

Počas plavby

Po vyplávaní som sa vrátil do ležadlového salónika. Usadil som sa v pohodlnom kresle, vedľa ktorého bol stolík s výrezom na nápoj a zástrčkou. Zvuk na televíznej obrazovke bol vypnutý a vy sledujete film s titulkami. Na stene sa premietali oblaky. V salóniku som si navyše mohol kedykoľvek pripraviť kávu a čaj. Na trajekte využite bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet, aby ste neplatili horibilné sumy, keď sa váš telefón pripojí na inú sieť. Aby ste sa počas plavby nenudili, na lodi bola k dispozícii reštaurácia, kaviareň, bar, bezcolný obchod, filmové salóniky, herná zóna, detské ihrisko a hygienické zariadenia.

Po priplávaní

Po priplávaní, či už do jedného alebo do druhého prístavu, počúvajte lodný rozhlas, ktorý vám oznámi, kedy je pripravený autobus pre peších návštevníkov. Vyzdvihnete si batožinu, prejdete pasovou kontrolou a potom si už len užívate mesto, do ktorého ste priplávali.

Dĺžka plavby a cena

Plavba dlhá 262 km trvala 8 hodín od 22.30 h večer do 6.30 h ráno. Za lístok z Liverpoolu do Belfastu a naspäť som zaplatil 114 gbp/135,35 eur/os. Cena zahŕňala turistickú triedu (2 x 33,50 gbp), hygge lounge (2 x 20 gbp), poplatky a odvody (2 x 1,50 gbp) a environmentálny poplatok pre dospelú osobu (2 x 2 gbp). 

Plavte sa na ďalších lodiach v týchto destináciách:

Užitočný link:

Stena Line

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného ku dňom úhrady.  

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko