História, umenie a tradícia. Týmito 3 slovami by sa dal opísať náš posledný poznávací deň v meste Český Krumlov.
História – Regionálne múzeum
Začali sme ho prehliadkou Regionálneho múzea (Český Krumlov Card). Stála expozícia predstavuje historický obraz mesta a regiónu od praveku do konca 19. storočia. Súčasťou expozície je tiež ukážka barokovej jezuitskej lekárne alebo keramický model Českého Krumlova, podobný aký môžete vidieť v kláštoroch. Tento model však zachytáva väčšiu oblasť historického jadra, vrát. vnútorného mesta. Expozícia poskytuje skutočne vyčerpávajúce informácie o histórii mesta (viac ako 34 000 exponátov). Pred múzeom sa nachádza terasa, z ktorej sa vám naskytne krásny výhľad na Latrán s hradom a kláštormi.
Umenie – Egon Schiele Art Centrum
Na obed sme ochutnali pizzu v útulnej pizzerii, skrytej v jednej z uličiek neďaleko kláštorov (450 czk/17,76 eur/2 os.). Na destinačnej karte Český Krumlov Card nám ostávala posledná nevyužitá prehliadka – Egon Schiele Art Centrum. Galéria, ateliéry, obchod a kaviareň sa nachádzajú v komplexe budov bývalého renesančného meštianskeho pivovaru. Okrem stálej expozície, ktorá sa venuje osobnosti Egona Schieleho, ponúka galéria svoje priestory aj prechodným výstavám známych umelcov 20. a 21. stor.
Kto bol Egon Schiele?
Egon Schiele bol významným európskym expresionistom. Jeho bohémsky život a erotické námety kresieb často vyvolávali pohoršenie a pobúrenie u mestských obyvateľov. Egon Schiele zomrel už vo svojich 28 rokoch (Klub 28, aha nie, to bol Klub 27) na epidémiu španielskej chrípky len tri dni potom, čo tejto epidémii podľahla aj jeho tehotná žena.
Tradícia – Voroplavba
Z Českého Krumlova nemôžete odísť bez prehliadky mesta z tradičnej drevenej plte, ktorá sa tu nazýva „vor“ (350 czk/13,81 eur/os.). Vltava, ktorá romanticky meandruje historickým centrom, priam navádza na to, aby ste mesto spoznávali aj z jej hladiny.
Voroplavbu som objednal vopred vyplnením rezervačného formulára na stránke spoločnosti. Tá vám potom spätne potvrdí vaše rezervovanie. Plavbu vám spríjemňuje vtipný výklad sprievodcu. Súčasťou lodného lístka je aj nápoj podľa vlastného výberu. V studenom aprílovom veľkonočnom počasí sme sa zahriali „svařákom“ (varené víno), podobne ako naši českí spolupasažieri. Naša objednávka prebiehala nejako takto:
- Česi: „Dali bychom si svařák.“
- My: „My si dáme tiež svažák.“
- Barman: „V pořádku.“
- My: „Prepáčte, len tak pre istotu, svažák je varené víno?“
- Česi: „Jo. A jak se řekne varené víno po slovensky?“
- My: „Varené víno.“ (Smiech)
- Česi: (Smiech)
- (A viac sa už s nami nerozprávali. Ktovie prečo? Neviem vysloviť „ř“, preto som tam uviedol „ž“.)
Rozlúčka s mestom Český Krumlov
Nie všetko, čo sme v Českom Krumlove plánovali navštíviť, sa nám aj podarilo. Vybrali sme sa tam počas veľkonočných sviatkov (apríl 2017). Mrzela nás neuskutočnená prehliadka pivovaru Eggenberg z dôvodu rekonštrukcie.
Počas prehliadky pivovaru Eggenberg máte možnosť vidieť výrobu tohto osviežujúceho nápoja, ktorej tradícia tu siaha až do roku 1560. Záver prehliadky sa nezaobíde bez degustácie nepasterizovaného piva. My sme si tu aspoň zašli na večeru do reštaurácie, ktorá je súčasťou pivovaru. Dali sme si tradičné české špeciality a ku nim samozrejme pivo vlastnej výroby (375 czk/14,80 eur/2 os.).
Posledný večer sme sa ešte naposledy chceli prejsť Krumlovom a „nasať“ jeho atmosféru. Do penziónu sme sa preto vybrali cez hrad a zámok. Odporúčam to úplne všetkým, ktorým tak trochu „lezú na nervy“ davy turistov, ktoré tu sú počas dňa. Večer tu natrafíte možno na 2-5 ľudí, ktorí si vychutnávali prázdne nádvoria a plášťový most tak ako my.
Návrat do mesta Český Krumlov?
V Českom Krumlove by ste mohli pokojne stráviť ešte ďalšie 3 dni a stále by ste tam mali čo navštíviť. Alebo aspoň o čom čítať, keby som sa tam zdržal aj ja. Určite sa tam chcem vrátiť už len kvôli návšteve II. prehliadkovej trasy hradu a zámku (tento okruh som navštívil v roku 2020, môžete si o ňom prečítať TU), či zámockému barokovému divadlu. Ako milovník umenia a architektúry by som tiež chcel navštíviť Múzeum stavebných dejín a remesiel, ktoré sa venuje detailom okeníc, dverí a kovaní. Zážitkom a menším dobrodružstvom nielen pre rodiny s deťmi je určite aj návšteva Grafitovej bane, ktorú absolvujete ako skutočný baník v baníckom oblečení s prilbou a „čelovkou“ z baníckeho vláčika až 70 m pod povrchom.
Cesta domov Český Krumlov – Praha – Poprad
Cesta späť sa podobala ceste tam. Najprv autobusom takmer 3 hodiny z Českého Krumlova do Prahy, Na knížecí (7 eur/os.). V prípade, že ste cestovali tak ako ja, vlakom z Prahy do Popradu, môžem vám odporučiť električku č. 5 zo zastávky Na knížecí na Hlavní nádraží (24,00 czk/0,95 eur/os.). Ak cestujete ďalej autobusom, tak opäť metrom, linkou B zo zastávky Anděl na Florenc. Cesta vlakom z Prahy do Popradu potom trvá takmer 7 h a stojí 13,50 eur/os.
Pri porovnávaní cien v Českom Krumlove a napr. v Maďarsku alebo Rumunsku sa môže javiť táto destinácia ako finančne trochu náročnejšia. Český Krumlov za to ale skutočne stojí a ja verím, že sa tu ešte niekedy v budúcnosti určite vrátim. A Krumlov zas nestratí nič na svojej kráse.
Prečítajte si tiež:
Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 9. 4. 2018 (1 eur = 25,339 czk).
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko