Ďalší návod na prežitie zo série článkov plný praktických informácií o doprave, infocentre, ubytovaní a stravovaní, tentoraz v meste Valencia.
Ako sa do mesta Valencia dostať?
Po ceste, po koľajniciach alebo vo vzduchu? Vyberte si spôsob dopravy podľa vášho želania.
Autobusom
Autobusová stanica (Estació d’autobusos) sa nachádza v mestskej štvrti Campanar (1,7 km/21 min. pešo severozápadne od starého mesta Valencie).
Vlakom
Severná železničná stanica (Estació del Nord) sa nachádza v mestskej časti L’Eixample (800 m/10 min. pešo južne od starého mesta Valencie). O severnej stanici som písal v článku Quatre Carreres a L’eixample. Len 900 m/11 min. pešo južne od severnej stanice je železničná stanica Valencia-Joaquín Sorolla (Estación de Valencia-Joaquín Sorolla). V ostatných mestských štvrtiach sú roztrúsené ďalšie železničné stanice.

Lietadlom
Do mesta Valencia som letel lietadlom z letiska Flughafen Wien – Vienna International Airport (VIE) vo Schwechate v Rakúsku na letisko Aeroport de València (VLC) v Manises v Španielsku. Na letisku by ste obyčajne mali byť 2 hodiny pred odletom, v prípade, že odovzdávate batožinu na check-in, resp. 1,5 h, ak idete len na bezpečnostnú kontrolu a potom už len na bránu. Brána sa zatvára 30 minút pred odletom lietadla. Let trval 2 h a 35 min.
Za spiatočnú letenku z Viedne do Valencie som zaplatil 349,96 eur. Cena zahŕňala zapísanú batožinu (20 kg), príručnú batožinu s rozmermi 40 x 25 x 20 cm a výber miesta v lietadle. Pred letom do Maroka som si na letisku dal buchtu a kávu. Za účet som zaplatil 4,80 eur. Pri spiatočnom lete do Viedne som sa na letisku „naobedoval“. Bageta s mozzarellou, paradajkou a bazalkou a minerálna voda stáli 7,30 eur.

Ako sa po meste Valencia pohybovať?
Na presuny v meste Valencia som využil metro. Pred stanicou metra si v automate kúpite kartu za 9 eur, ktorú využijete na 10 jázd. Dávajte si ale pozor a neurobte, prosím, takú chybu ako ja. Karta platí len v zónach A a B. Neplatí v zóne C, v ktorej je napr. letisko. Ja som si to pri poslednej ceste metrom neuvedomil a musel som tak doplácať ešte ďalších 4,80 eur. Kartu totiž označujete nielen pred nástupom do metra, ale aj pri výstupe z neho.
Kde v meste Valencia získať info?
Turistické informačné centrum (Oficina Turisme Ajuntament València) sa nachádza na prízemí radnice mesta Valencia (Ajuntament de València) na Radničnom námestí (Plaça de l’Ajuntament) v starom meste (Ciutat Vella). Pri cestovaní sa zvyknem zastaviť v turistických informačných centrách iných miest, aby som mohol porovnať úroveň služieb.
Aj keď niektoré informačky sídlia na mestských alebo obecných úradoch, obyčajne sa v nich necítite ako na úrade. To sa, žiaľ, nedalo povedať o infocentre Valencie. Po vstupe ste si museli zobrať číslo, potom čakať a nakoniec sa už len pýtať, čo vás zaujímalo. Neplánoval som sa nič opýtať a keďže v informačke toho veľa nevystavovali, odišiel som veľmi rýchlo preč.

Kde sa v meste Valencia ubytovať?
V meste Valencia som vyskúšal 2 ubytovacie zariadenia – Hotel Ibis Budget Valencia pri letisku a penzión Pensión Alicante v centre mesta.
Hotel Ibis Budget Valencia Aeropuerto
Ubytovacie zariadenie Hotel Ibis Budget Valencia Aeropuerto ťaží zo svojej výbornej polohy len 750 m/10 minút pešo severne od letiska Aeroport de València. Hotel som si zvolil práve kvôli skorému rannému odletu do Maroka o 2 dni neskôr. Kufor som si mohol v hoteli odložiť ešte pred ubytovaním. Anglicky hovoriaci personál na recepcii bol veľmi príjemný a ochotný zodpovedať každú otázku. Chyžná nehovorila po anglicky, takže sme sa asi trochu nepochopili, či mi izbu mala alebo nemala upratať. Nakoniec mi ju teda neupratala, ale vôbec mi to nevadilo, zas až taký bordelár nie som.
Raňajky boli síce skromnejšie (lebo veď budget hotel), zato ale veľmi chutné. Výhodou je, že raňajky podávajú už od 4.30 h. Izba bola priestranná, vybavená klimatizáciou. Nevýhodou bolo, že okno sa dalo otvoriť len na šírku dlane, ale tým sú tuším hotely tejto siete známe. Za ubytovanie v 2-lôžkovej izbe pre 1 osobu na 2 noci som zaplatil 161 eur. Cena zahŕňala ubytovanie, raňajky, poplatky a dane. V hoteli môžete platiť platobnou kartou. Aj napriek vyššej cene bol celkový dojem z hotela dobrý.

Pensión Alicante
O penzióne Pensión Alicante som napísal v článku Staré mesto Valencie.
Kde sa v meste Valencia najesť?
V meste Valencia som vyskúšal viaceré reštaurácie – španielsku Taberna El Moss, raňajkáreň La Rollerie Valencia, tapas reštauráciu Restaurante Kabanyal, hamburgerovú The Black Turtle – Cirilo Amorós, taliansku Raffaello Pasta e Pizza a reštauráciu s barom Bar.Restaurant El Convento.
Taberna El Moss
Rodinný podnik Taberna El Moss sa nachádza v mestskej štvrti Extramurs, ktorá susedí so starým mestom Valencie zo západu. Reštauráciu som si vybral na základe pozitívnych recenzií na internete. V reštaurácii obsluhuje otec rodiny, ktorý pravdepodobne ako jediný hovorí po anglicky, v kuchyni sa za pultom zvŕtala jeho pani manželka a nákup mali na starosti ich dve dcéry. Na internete som sa dopátral aj k menám. Reštauráciu prevádzkujú José Ramón a Doña Vicenta.
Keď človek v Španielsku neochutná Sangríu, akoby tam ani nebol. Ďalší náročný horúci deň vo Valencii si žiadal niečo osviežujúce. Ja viem, že Sangría by sa mala vychutnávať, ale bola taká dobrá a ja som bol taký rozhorúčený, že som ju skrátka musel do seba „kopnúť“. Na základe odporúčania som ochutnal Valencijský šalát (zeleninový šalát s tuniakom a vajíčkom natvrdo). Netušil som, že táto kombinácia pochádza práve z Valencie. Ako hlavný chod som ochutnal typické španielske jedlo Carrillada de cerdo, dusené bravčové líčka s hustou zeleninovou omáčkou. Mäso bolo také jemné, že som ho krájal len vidličkou.
Bol som trochu prekvapený, keď som počas celej večere sedel v reštaurácii sám, pretože recenzie sa naozaj nemýlili. Jedlo bolo fantastické a obsluha veľmi príjemná. Je mi trochu ľúto, že taká dobrá a kvalitná reštaurácia vo Valencii nemá toľko hostí, koľko by si podľa mňa zaslúžila. Zase je na druhej strane pravda, že v čase, keď som v reštaurácii večeral, chodia na večeru snáď len nemeckí seniori. Za večeru som zaplatil 14,90 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou. Do reštaurácie som sa chcel vrátiť na večeru aj po mojom návrate z Maroka, ale problémy so žalúdkom mi to už nedovolili.


La Rollerie Valencia
Prečítajte si o raňajkách v reštaurácii La Rollerie Valencia v článku Staré mesto Valencie.

Restaurante Kabanyal
O obede v tapas reštaurácii Restaurante Kabanyal som napísal v článku El Pla del Real, La Saïdia a Poblats Marítims – pláže a parky Valencie.

The Black Turtle – Cirilo Amorós
Prečítajte si o večeri v reštaurácii The Black Turtle – Cirilo Amorós v článku Kde València snúbi tradičné s moderným.

Raffaello Pasta e Pizza
O obede v talianskej reštaurácii Raffaello Pasta e Pizza som napísal v článku Quatre Carreres a L’eixample.

Bar.Restaurant El Convento
Prečítajte si o obede v reštaurácii Bar.Restaurant El Convento v článku Staré mesto Valencie.

Kam v meste Valencia zájsť na kávu?
V meste Valencia som navštívil kaviareň Café de Les Mones a kokteil bar Café de las Horas. Obidva podniky by som navštívil opäť.
Café de Les Mones
Prečítajte si o kaviarni Café de Les Mones v článku Staré mesto Valencie.

Café de las Horas
O kokteilovom bare Café de las Horas som napísal v článku Staré mesto Valencie.

Prečítajte si ďalšie články z Valencie:
- Quatre Carreres a L’eixample – kde València snúbi tradičné s moderným
- El Pla del Real, La Saïdia a Poblats Marítims – pláže a parky Valencie
- Staré mesto Valencie
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.
© Ing. Adam Vanečko