slavonice ceska kanada jizni cechy cesko horni nam.

Slavonice – kúsok Talianska v južných Čechách

Zabudnuté mestečko na hranici Čiech, Moravy Rakúska. Aj to sa hovorí o meste Slavonice. O tom, že sú na hranici niet pochýb. Z historického hľadiska sú najzápadnejším mestom Moravy, dnes patria pod Juhočeský kraj a hranica s Rakúskom je len 1,5 km južne od centra mesta. Našťastie, sa na ne nezabudlo a navštíviť ich môžete i vy.

Ako sa do mesta Slavonice dostať?

Slavonice sa nachádzajú v turistickej oblasti Česká Kanada v turistickom regióne Južné Čechy; z administratívneho hľadiska v okrese Jindřichův HradecJuhočeskom kraji.

Autom

Mestom neprechádza žiadna diaľnica ani cesta I. triedy. Mestom prechádzajú viaceré cesty II. triedy.

Autobusom

Autobusová stanica (Slavonice, autobusové nádraží; 260 m/3 min. pešo severovýchodne od Nám. Míru) sa nachádza oproti miestnym potravinám. V mapách je uvedená ako ICOM zastávka.

Cesta autobusom z Jindřichovho Hradca do Slavoníc (53 km) trvala 1 h 35 minút vrátane prestoja na stanici v Dačiciach a cestovné lístky spolu stáli 70 czk/2,62 eur/os.

Vedeli ste, že v Dačiciach bol vyrobený v roku 1843 prvý kockový cukor na svete?

Cestou späť zo Slavoníc do Jindřichovho Hradca sme cestovali opäť s prestupom, tentoraz v Novej Bystřici (43 km). Cesta trvala 1 h 17 minút vrátane prestoja na autobusovej stanici a cestovné lístky spolu stáli 66 czk/2,47 eur/os.

Vlakom

Železničnú stanicu (Slavonice, vlakové nádraží; 650 m/8 min. pešo juhozápadne od centra mesta) nájdete na južnom okraji mesta.

Kde v meste Slavonice získať info?

Mestské informačné centrum Slavonice sa nachádza priamo na Nám. Míru v severnej časti zástavby vedľa uličky ústiacej na autobusovú stanicu. V informačke som si chcel nechať poradiť, kde sa môžeme v meste najlepšie najesť. Pani informátorka mi diplomaticky odpovedala, že všade varia rovnako dobre. V meštianskom dome tiež sídli Mestské múzeum.

Čo v meste Slavonice robiť, vidieť a navštíviť?

V mestečku Slavonice budete raz hore a raz dole. Nie, že by tam bolo tak zle. Najprv sme sa presunuli nielen v mieste do Slavonického podzemia, ale aj v čase do obdobia gotiky. Po obede som zasa vystúpil do Mestskej veže a užil si mesto z vtáčej perspektívy. A na záver to bola prechádzka mestečkom.

Slavonické podzemie

Slavonické podzemie sa rozkladá priamo pod Nám. Míru v centre mesta. Podzemie začalo vznikať pravdepodobne v 13. storočí v období gotiky, ale dokončili ho až o tri storočia neskôr v období renesancie. Vynaliezavý systém kanálov slúžil a stále slúži na odvod spodných vôd.

Na výber máte rovno z dvoch trás:

  • Krátka červená – je jednoduchšia a vedie smerom na západ. Dĺžka trasy je 130 m, prehliadka trvá asi 40 minút a vstupenka stojí 70 czk/2,62 eur/os.
  • Dlhá modrá – je náročnejšia a vedie smerom na východ popod faru a múzeum, potom sa vrátite po tej istej trase späť a napojíte sa na krátku červenú trasu. Dĺžka trasy je 400 m, prehliadka trvá 60 minút a vstupenka stojí 90 czk/3,36 eur/os.

Obidva prehliadkové okruhy začínajú v suteréne domu č. 480 a končia v dome č. 460.

Prehliadka podzemia nie je nič pre ľudí, ktorí sa boja tmy a stiesnených priestorov. Výška chodby je asi 1,5 m a šírka len 40-60 cm. Keď nám ale sprievodca povedal, že prehliadku zvládol dvojmetrový návštevník, ktorý vážil 120 kg, tak som si povedal, že to musím zvládnuť i ja. Pred prehliadkou vyfasujete gumáky, keďže podzemím stále preteká voda a pláštenku, aby ste sa nezašpinili, keď sa budete „predierať“ podzemnými priestormi.

Systém podzemných chodieb sekali ručne a dodnes ho celý neprebádali. 

V mázhause domu, ktorý je vstupom do podzemia, môžete obdivovať tzv. pivničnú klenbu, ktorej odliatok dokonca prezentoval Československo na svetovej výstave EXPO 58 v Bruseli.

Mestská veža

Veža farského kostola Nanebovzatia Panny Márie (170 m/2 min. pešo východne od nám. Míru) je neprehliadnuteľnou dominantou Slavoníc, nech do mesta prichádzate z ktorejkoľvek svetovej strany. Celková výška veže je 56,51 m, vyhliadková ochodza sa nachádza vo výške 33,59 m. Na ochodzu veže vedie 144 kamenných a 32 drevených schodov. Vstupenka stála 30 czk/1,12 eur/os.

Vedeli ste, že Slavonice sa vďaka svojim meštianskym domom v štýle neskorej gotiky, ale predovšetkým talianskej renesancie uchádzajú o zápis do svetového dedičstva UNESCO? 

Brány a fontány

Do mesta sa kedysi vstupovalo tromi bránami – Dačickou, Znojemskou (tiež Jemnická) a Rakúskou, ktorá sa ako jediná nezachovala. Zvyšky hradieb dodnes stoja na niekoľkých miestach v meste. Náměstí Míru krášli fontána so sochou Madony – Immaculaty. Predpokladá sa, že je z druhej polovice 16. storočia. Steny fontány zdobia päťlisté ruže pánov z Hradca. Uprostred fontány je stĺpik pravdepodobne zo stredovekého praniera. Na jeho vrchole je verná kópia sochy Madony. Jej originál nájdete v Mestskom múzeu.

Horní náměstí krášli fontána so sochou sv. Floriána. Florián je patrónom hasičov a fontána stojí pred domom, v ktorom vznikol v roku 1750 požiar, ktorý zničil viaceré domy vrátane mestskej veže. Obidve námestia lemujú vo svojom jadre gotické, ale zvonku prevažne renesančne prestavané meštianske domy. Západne od mestskej pamiatkovej rezervácie ešte môžete navštíviť Múzeum 20. storočia, ktoré sa zameriava na zaistenie štátnej hranice v rokoch 1935-1938 až do roku 1989.

Kde sa v meste Slavonice ubytovať?

Návšteva Slavoníc pre nás bola jednodňovým výletom z Jindřichovho Hradca, kde sme boli ubytovaní v Penzióne Eva.

Kde sa v meste Slavonice najesť?

Design Hotel Besídka (170 m/2 min. pešo východne od Nám. Míru) nájdete medzi Nám. MíruHorním nám. oproti kostolu Nanebovzatia Panny Márie. V letných mesiacoch sa pred hotelom rozkladá priestranná terasa. Objednal som si denné menu, ktoré pozostávalo z polievky a hlavného jedla. Hotelu dávam 100 bodov za komunikáciu s hosťom. Prečo? Keďže pán čašník na mňa akosi pozabudol s polievkou a priniesol mi len hlavné jedlo, dostal som za obed zľavu. Ako chutila polievka sa už nedozviem, ale Vyprážaný kurací rezeň so zemiakovou kašou bol perfektný. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 317 czk/11,85 eur. Môžete platiť platobnou kartou.

Kam zájsť v meste Slavonice na kávu?

Keďže jedna kaviareň, kde sme si chceli dať kávu, mala zatvorené a druhá praskala vo švíkoch, zašli sme na kávu a koláč opäť do Design Hotel Besídka. Pripravujú tu fantastický jablkový koláč. Za účet pre 2 osoby sme zaplatili 160 czk/5,98 eur.

Síce to nebolo v Slavoniciach, ale jednu rýchlu kávu som stihol vypiť ešte v Café Kostka v Dačiciach. Elegantná kaviareň s milou obsluhou a espressom, ktoré vás nakopne.

Tým, že sa v priebehu storočí na Slavonice trošku zabudlo, môžeme dnes považovať za príležitosť. Mestečko si uchovalo svoj stredoveký ráz, aký nájdete už len málokde. Trochu mi pripomína mestskú časť PopraduSpišskú Sobotu, či podobné mestečko Telč na Vysočine. Ak sa rozhodujete, ktoré z týchto mestečiek by ste mali navštíviť, odporúčam vám:

„Navštívte všetky!“

Užitočné linky:

Oficiálny turistický portál mesta Slavonice

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 17. 9. 2020 (1 eur = 26,747 czk).

© Ing. Adam Vanečko