sergiov obluk slavoluk sergijevaca pula istria chorvatsko

Pula – od antiky po súčasnosť

Pula je najväčším mestom polostrova Istria. Obdivujte atraktivity od antiky po súčasnosť, zablúďte do jednej z rušných uličiek starého mesta, ovoňajte mesto na tržnici a ochutnajte ho v niektorej z mnohých reštaurácií.

Ako sa do mesta Pula dostať?

Pula sa nachádza v regióne Istria na severozápade Chorvátska, 269 km/3 h 8 min. autom juhozápadne od Záhrebu, hlavného mesta Chorvátska.

Autobusom

Autobusová stanica (Autobusni kolodvor) sa nachádza 1,5 km/20 min. pešo severovýchodne od námestia Trg Forum.

Vlakom

Železničná stanica stojí 1,5 km/20 min. pešo severovýchodne od námestia Trg Forum.

Lietadlom

Medzinárodné letisko Pula (Zračna luka Pula, kód podľa IATA: PUY) sa nachádza 8 km/12 min. autom severovýchodne od námestia Trg Forum.

Kde v meste Pula získať info?

Turistické združenie mesta Pula (Turistička zajednica grada Pule) nájdete vo východnej časti zástavby námestia Trg Forum.

Čo v meste Pula robiť, vidieť a navštíviť?

V meste Pula vám určite odporúčam prehliadku pevnosti a podzemných krytov pod ňou. Autentickou prehliadkou chutí a vôní bude návšteva mestskej tržnice. Počas prechádzky starým mestom nevynechajte pamiatky z rímskych čias – Augustov chrám, Sergiov oblúk či Arénu.

Pevnosť (Pulski Kaštel)

Benátska pevnosť zo 17. storočia (Pulski Kaštel; 600 m/9 min. pešo východne od námestia Trg Forum) sa vypína na strmom kopci vysoko nad strechami starého mesta. Pevnosť kedysi slúžila ako kasárne, pozorovateľňa a sklad. Vybudovaním Arsenalu na konci 19. storočia sa Pula stala domovským prístavom rakúsko-uhorského námorníctva. Presťahovalo sa sem obyvateľstvo zo všetkých kútov monarchie. V priebehu nasledujúcich rokov sa rozvinula na najväčšie mesto regiónu Istria.

Stále expozície múzea

Stále expozície Historického a námorného múzea Istrie (Povijesni i pomorski muzej Istre) sa zameriavajú na rakúsko-uhorskú armádu a históriu farmácie. Keďže pevnosť slúžila ako kasárne, samostatná expozícia sa venuje službe a voľnému času rakúsko-uhorskej armády. V expozícii histórie farmácie uvidíte pôvodný mahagónový nábytok v historizujúcom štýle z 2. polovice 19. storočia. Ďalej uvidíte lekárnické fľaštičky plnené bylinkami, mažiare, váhy a mnohé ďalšie. Po prehliadke expozícií vám odporúčam prejsť sa po hradbách pevnosti, z ktorých sa vám naskytnú výhľady na celé mesto a prístav.

Tunely pod pevnosťou

Podzemné kryty sa rozprestierajú na 2 úrovniach. Tunely, 2 chodby v tvare písmena „L“, pod pevnosťou postavili v rokoch 1913-1915. Chodby sú dlhé asi 140 metrov, široké 1,5-2 m a vysoké asi 3 m. Tunely slúžili ako úkryt pre obyvateľov mesta, sklad munície, ale tiež väzenie pre nepriateľských vojakov. Vo väzení zadržiavali členov posádky zo zničenej talianskej vzducholode Città di Jesi a potopenej francúzskej ponorky Curie. Vstupy umiestnili tak, aby umožnili konštantné prúdenie vzduchu. V lete sa v tuneloch príjemne schladíte, pretože teplota sa pohybuje okolo 14-18 oC.

Zerostrasse

Podzemný systém tunelov Zerostrasse vybudovali v medzivojnovom období. Systém má 4 vchody z rôznych strán úpätia kopca, cez ktoré vedú podzemné chodby smerom k jedinečnému priestoru uprostred. Aj tu vchody rozmiestnili tak, aby umožnili správnu cirkuláciu vzduchu. Chodby majú dĺžku približne 700 m, šírku 3 až 6 m a výšku približne 2,5 m. Slúžili ako sklady munície a koridory na ukrytie ľudí v prípade leteckých útokov na mesto.

Vedeli ste, že do protiatómových krytov sa zmestí až 6 000 osôb?

Praktické info o múzeu

Múzeum je otvorené denne od októbra do apríla medzi 9.00-17.00 h a od mája do septembra medzi 9.00-21.00 h. Vstupenka stojí 7 eur/os. Zahŕňa celú pevnosť vrátane tunelov. V múzeu môžete platiť platobnou kartou. Medzi ďalšie expozície múzea patria Dom fresiek v Dragući a Návštevnícke centrum Hermana Potočnika Noordung. V múzeu mi uznali novinársky preukaz.

Mestská tržnica (Zgrada tržnice)

Tú správnu atmosféru mesta nasajete v mestskej tržnici (Zgrada tržnice; 750 m/11 min. pešo juhovýchodne od námestia Trg Forum). Výrazná aróma rýb a morských plodov na prízemí krytej budovy vám prezradí, že sa blížite k rybiemu trhu. Na opačnej strane zase nakúpite mäso v niekoľkých mäsiarstvach, ale v ponuke nájdete aj mliečne výrobky, či zákusky. Poschodie zaberajú predovšetkým kaviarne a reštaurácie. Na krytej terase kaviarne (Buffet Kantun) som si sadol medzi miestnych, ktorí si čítali dennú tlač a klebetili so známymi nad šálkou kávy. Svoju šálku horúceho espressa som si tu vychutnal aj ja. Za účet som zaplatil neuveriteľných 0,93 eur. V kaviarni som platil v hotovosti.

Na otvorenom trhu hneď vedľa kúpite všetko od výmyslu sveta, od ovocia a zeleniny, cez sadenice, oleje, vína, džemy, medy, hľuzovky až po vajíčka a pálenky. Zastavili sme sa v stánku včelárstva Dubravac Mariana. Neskutočne milá a veľmi dobre po anglicky hovoriaca pani predavačka z Bosny nám ako správna obchodníčka dala najprv ochutnať svoje produkty, aby nám ich neskôr aj výhodne (pre obe strany) predala. Môj cieľ bol jasný – figový džem (7 eur). Ale zo stánku som odchádzal aj s fľašou špeciálnej brandy s príchuťou alojzie citrónovej (22 eur/1 l). Pani mi ju predala s takmer tretinovou zľavou.

Augustov chrám (Augustov hram)

Augustov chrám (Augustov hram) stojí v severozápadnej časti námestia Trg Forum. Postavili ho pravdepodobne medzi rokmi 2 pred n. l. a 14 n. l. S príchodom kresťanstva sa zmenil na kostol a neskôr na sklad obilia. Na začiatku 19. storočia už v chráme vystavovali kamenné pamätníky. V súčasnosti v chráme uvidíte zbierku antických sôch. Obzvlášť vyniká zbierka cisárskych sôch z mramoru.

Sergiov oblúk (Slavoluk Sergijevaca)

Víťazný Sergiov oblúk a mestskú zlatú bránu (Slavoluk Sergijevaca – Zlatna vrata; 450 m/7 min. pešo juhovýchodne od námestia Trg Forum) postavili v roku 29-27 pred n. l. Bránu a múr zbúrali začiatkom 19. storočia v dôsledku rozširovania mesta mimo mestských hradieb. Oblúk postavili v korintskom štýle s helenistickými a maloázijskými vplyvmi. Oblúkom vojdete do nákupnej ulice, takže sa pripravte na masy návštevníkov.

Aréna (Arena)

Pulské koloseum (Arena Pula; 750 m/10 min. pešo severovýchodne od námestia Trg Forum) je snáď najfotografovanejšou atraktivitou mesta. Amfiteáter v toskánskom štýle sa objavuje na takmer každej fotke, ktorá sa viaže k mestu Pula. Predpokladá sa, že chrám postavili za vlády cisára Augusta medzi rokmi 27 pred n. l. a 14 n. l. Dve centrálne osi merajú 132 m a 105 m. Chrám má vo svojom najvyššom mieste výšku takmer 33 m. Údajne sa do arény zmestilo 23 000 divákov. Oválny tvar bojiska bol ideálny pre procesie, formácie, rozvoj bojovej stratégie, postup a ústup ozbrojených skupín. 

Priestor pod arénou, ktorý je tiež prístupný, slúžil na držanie zvierat v klietkach. Dnes v ňom uvidíte niekoľko antických váz a amfor. Od svojho veľkého brata v Ríme sa amfiteáter líši predovšetkým 4 obdĺžnikovými vežami, ktoré postavili do vonkajšieho plášťa steny. V amfiteátri sa konali zápasy gladiátorov. Vstup na tieto zápasy bol zdarma. Počas prehliadky sa prejdete po amfiteátri, resp. po tom, čo z neho ostalo. To isté ale uvidíte aj spoza plota, ktorý obklopuje amfiteáter. Vstupenka stála 10 eur/os. V amfiteátri môžete platiť platobnou kartou.

Kde sa v meste Pula najesť?

Reštaurácia Restoran da Piero II (110 m/2 min. pešo južne od námestia Trg Forum) ponúka predovšetkým jedlá z grilu a pizzu. Ochutnal som Čevapčiči s vyprážanými zemiakovými hranolčekmi, ryžou s paradajkami, ajvarom a smotanovým syrom. Obed som zapil čapovaným ležiakom. Neviem, či miestny likér na účet podniku dávali po obede všetkým hosťom, alebo len nám. Každopádne potešil a splnil psychologickú úroveň produktu reštaurácie. 😀 Milá, čiastočne po anglicky hovoriaca obsluha. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 43 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Prečítajte si tiež o týchto pevnostiach:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma, ak nie je uvedené inak.

© Ing. Adam Vanečko