chefchaouen tangier tetouan al hoceima morocco

Chefchaouen – 50 odtieňov modrej

Ešte predtým ako som pricestoval do Maroka, som si „preklepol“ jednotlivé mestá, ktoré sme podľa programu mali navštíviť. Na Chefchaouen som sa na základe fotografií a článkov na internete obzvlášť tešil.

Ako sa do mesta Chefchaouen dostať?

Chefchaouen sa nachádza (112 km/2 h 11 min. autom juhovýchodne od Tangeru, ktorý bol naším východiskovým bodom) v severnom Maroku.

Čo v meste Chefchaouen robiť, vidieť a navštíviť?

Chefchaouen je známy vďaka modrým fasádam jeho domov, ktoré čupia pod zalesnenými kopcami pohoria Rif. Okrem prechádzky v starom meste (medine), toho mesto veľa neponúka.

Brána Bab El Mahrouk

Prehliadku sme začali severne od mediny, odkiaľ sme si mohli odfotiť časť mesta. Žiaľ, nebola to tá typická vyhliadka, z ktorej máte modré mesto v púšti ako na dlani. Tú známejšiu spomínam na konci článku. Do mediny sme vstúpili bránou (Bab El Mahrouk; 550 m/11 min. pešo severne od Place Outa El Hamam). Okamžite po vstupe sme pochopili, prečo má Chefchaouen prívlastok modré mesto. (Takmer) všetky fasády domov namaľovali na modro. Napriek tomu, aké je mesto medzi návštevníkmi obľúbené, i tu sa mi sem-tam podarilo nájsť prázdnu uličku.

Chefchaouen sa nenachádza pri mori ako ostatné mestá, ktoré sme navštívili. Preto aj poobede tu vládli vysoké teploty. Úzke uličky poskytovali úkryt pred páliacim slnkom a vzduch v nich prúdil rýchlejšie.

Brána Bab El Onsar a park Ral Elma

Zo severovýchodu sa do mediny dostanete ďalšou bránou (Bab El Onsar; 500 m/7 min. pešo severovýchodne od Place Outa El Hamam). Aj túto bránu postavili v 16. storočí. V okolí brány bolo naozaj rušno. Niektorí si skúšali marocké kroje, v ktorých ich potom odfotili, umelci tu predávali svoje diela, návštevníci sa hrnuli z každej strany. Od tejto brány je to zároveň najbližšie ku fotogenickému parku Ras Elma (650 m/9 min. pešo severovýchodne od Place Outa El Hamam). Vodopád tu totiž vyviera akoby spod budovy, ktorá nad ním stojí.

Miestni tu už neboli takí ochotní pózovať ako v iných marockých mestách. Niektorí si za fotografiu pýtali aj drobné.

Voda potoka Fouara postupne steká úzkou dolinou nižšie, kým neprechádza cez tzv. miestnu práčovňu, miesto, na ktorom domáci už odjakživa perú, čistia a umývajú oblečenie či koberce. Na každom kroku stáli stánky so suvenírmi a ďalšie, v ktorých vám pripravili čerstvú pomarančovú šťavu. Modré mesto v kopci je skutočne také fotogenické, že návštevníci sa chcú odfotiť v každej jeho uličke na každom jednom schode. Občas to môže pôsobiť mierne obťažujúco, keď sa presúvate z jedného miesta na ďalšie.

Námestie Place Outa El Hamam

Centrom mediny je námestie Place Outa El Hamam. V strede námestia žblnká fontána s menším jazierkom. Dominantami južnej časti zástavby sú pevnosť (Kasbah), v ktorej sídli Etnografické múzeum (Musée Ethnographique de Chefchaouen) a Veľká mešita (Grand Mosquée), z ktorej sa modlitba niesla celým námestím. Na námestí sme tiež ukončili prehliadku mesta pri pohári horúceho mätového čaju.

Kasbah a Veľká mešita

Pevnosť z 15. storočia fungovala ako väznica, dnes hostí malú galériu umenia. Vystúpte na vyhliadkovú ochodzu Portugalskej veže, z ktorej uvidíte medinu a priľahlé kopce. Vysvetlivky vo veži sú v arabčine, francúzštine a španielčine. Vstupenka stojí 60 mad/6 eur/os. Veľká mešita je podobne ako ostatné mešity pre nemoslimov zatvorená.

Námestie La Plaza de sidi Belhassen

Ak vojdete do uličky medzi mešitou a pevnosťou, ocitnete sa na námestí La Plaza de sidi Belhassen. Námestie preslávil trh s vlnou. Až do konca 60. rokov 20. storočia bol každoročným trhom na obetovanie zvierat.

Námestie Place El Haouta

Len 300 m/5 min. pešo severozápadne od námestia Place Outa El Hamam sa rozkladá ďalšie menšie námestie Place El Haouta. Na námestí síce nenájdete žiadnu významnú atraktivitu, podľa fotografií na internete však vyzerá veľmi malebne.

Brány Bab El Sor a Bab El Ain

Pri východe z mediny sme prechádzali ešte cez 2 brány Bab El Sor (120 m/1 min. pešo západne od Place Outa El Hamam) a Bab El Ain (280 m/3 min. pešo západne od Place Outa El Hamam). Pri druhej bráne sa zastavte na výbornú zmrzlinu.

Španielska mešita

Mešitu (1,3 km/21 min. pešo juhovýchodne od Place Outa El Hamam) postavili Španieli v 20. rokoch 20. storočia. Síce nikdy neslúžila svojmu pôvodnému účelu, ponúka jeden z najlepších výhľadov na Chefchaouen. Všetky tie ilustračné fotografie mesta, ktoré nájdete na internetoch, pochádzajú práve z tejto lokality.

Záverom …

Mrzí ma, že sme v meste Chefchaouen nenavštívili viaceré zaujímavé lokality. Sprievodca nás viac-menej „vláčil“ hore-dole po uličkách, akoby sám nevedel, kam sa chce dostať.

Oproti verejným toaletám stojí obchod jedného Maročana. Neveril som vlastným očiam, ako nenútene a prirodzene nám povedal o námestí, ktoré susedí s jeho predajňou, o jeho histórii a budovách, ktoré na ňom stoja. V duchu som si len pomyslel: „Škoda, že nás práve tento pán nesprevádzal mestom.“ To by potom tá prehliadka vyzerala úplne inak.

Navštívte hradby aj v týchto mestách:

Článok vznikol v spolupráci s FIJET a FIJET Slovakia.

© Ing. Adam Vanečko