zahreb zagreb chorvatsko

Záhreb – návod na prežitie

S týmto návodom váš pobyt v meste Záhreb nielen prežijete, ale si ho aj užijete. Plný praktických informácií o tom, ako sa do mesta dostať, ako sa po meste pohybovať, kde získať ďalšie informácie, kde sa ubytovať, kde sa dobre najesť, kam zájsť na kávu či na drink.

Ako sa do mesta Záhreb dostať?

Záhreb je hlavným a najväčším mestom stredného Chorvátska.

Autom

Záhreb sa nachádza 393 km/4 h 24 min. autom južne od Bratislavy. Spoplatnená trasa vedie cez Maďarsko.

Autobusom

Autobusová stanica Záhreb (Autobusni kolodvor Zagreb) sa nachádza 1,8 km/25 min. pešo juhovýchodne od centra mesta (Trg Bána Jelačića).

Vlakom

Železničná stanica Záhreb (Zagreb Glavni Kolodvor) sa nachádza 900 m/12 min. pešo južne od centra mesta. Železničné stanice a prvý kontakt s mestom nezanechajú vo väčšine európskych miest pozitívny dojem. Záhreb je však v tomto smere svetlou výnimkou. Po vyjdení zo železničnej stanice sa pred vami objaví park Zrinjevac s pamätníkom kráľa Tomislava, fontánou a umeleckým pavilónom.

Lietadlom

Letisko Záhreb (Zračna luka Franjo Tuđman Zagreb) sa nachádza 15,8 km/24 min. autom juhovýchodne od centra mesta. Kód letiska podľa Medzinárodného združenia leteckých dopravcov je ZAG.

Pri čakaní na odlet som si na letisku dal raňajky v kaviarni Café Nero, ktorú som si pamätal zo Spojeného kráľovstva. Vyskúšal som sendvič s kozím syrom, maslový croissant a espresso. Musel som obsluhu požiadať, aby mi sendvič dala na gril, pretože sama sa neponúkla. Za raňajky som zaplatil 13,30 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou.  

Na bratislavskom letisku sme prešli cez bezpečnostnú kontrolu aj bránu bez komplikácií. Na letisku v Záhrebe však s našou batožinou mali problémy. Arogantnej slečne na bráne sa nepozdávala výška môjho ruksaku a okamžite odo mňa pýtala poplatok za nadrozmernú batožinu. Ako dôvod uviedla, že s nami v lietadle bude cestovať zástupca leteckej spoločnosti a ona si len robí svoju prácu. Nebola ale jediná, ktorej správanie viac pripomínalo buzerovanie ako upozornenie. Ako keby tí ľudia čakali, na čom vás môžu prichytiť. Výhodou ruksaku je, že ho môžete pokojne stlačiť. A tak som nepríjemnú slečnu na bráne presvedčil, že ruksak rozmery spĺňa. Mimochodom, s ruksakom nemali problém v Španielsku, Spojenom kráľovstve ani v Rumunsku. A to som všade letel s tou istou leteckou spoločnosťou.

Do Záhrebu sme leteli lietadlom z Bratislavy. Let trval 55 min. Za spiatočnú letenku som zaplatil 35,35 eur/os. Cena zahŕňala 1 príručnú batožinu s rozmermi 40x25x20 cm. Pred odletom som urobil on-line check-in.

Ako sa po meste Záhreb pohybovať?

Dopravné služby v Záhrebe zabezpečuje spoločnosť záhrebských električiek ZET (Zagrebački električni tramvaj). Lístky na mestskú hromadnú dopravu si kúpite vo viacerých predajniach spoločnosti alebo v novinových stánkoch Tisak Kiosk. V predajniach aj stánkoch môžete platiť platobnou kartou.

Z letiska (Zračna luka) sa do centra mesta (Kvaternikov trg) dostanete autobusom č. 290. Cesta autobusom trvá 28 minút, autobus má 15 zastávok a cestovný lístok stojí 0,53 eur/30 min.

Hodinový cestovný lístok stál 0,93 eur. 3-dňová dopravná karta stála 9,29 eur + manipulačný poplatok, ak to tak môžem nazvať, vo výške 1,33 eur, spolu 10,62 eur/1 karta. Na letisku a v infocentre ju ale nekúpite. Kúpite ju len v predajniach záhrebských električiek ZET. Pani pri okienku nehovorí po anglicky, takže ak vy nehovoríte po chorvátsky, dohovoríte sa s ňou len rukami-nohami.

Zľava pre seniorov neexistuje, alebo nám pani nerozumela alebo nám rozumieť nechcela. Opýta sa vás, odkedy chcete kartu používať. My sme ju samozrejme chceli používať odo dňa, kedy sme si ju kupovali. Vypočítali sme si 72 h od prvého pípnutia v električke. A presne tu sme urobili chybu. Karta nám začala platiť v prvý deň, ale je úplne jedno, či si ju kúpite ráno o ôsmej alebo poobede o štvrtej. Berie sa to ako 1 deň. Takže potom vám už bude platiť len nasledujúce 2 dni do polnoci. Tým pádom sme ju posledný deň v meste už nemohli využívať a na autobus na letisko sme si už museli kúpiť nový lístok. Neviem, kto vymyslel tento systém, ale vôbec sa mi nepáči.

Kde v meste Záhreb získať informácie?

Turistické informačné centrum Záhreb (Turistički informativni centar Zagreb) sa nachádza priamo na Nám. bána Josipa Jelačića vo východnej časti zástavby. Infocentrum je verné svojmu názvu a poskytuje naozaj len informačné služby. Nenájdete v ňom predajňu suvenírov, nekúpite si v ňom dopravnú kartu, dokonca si v ňom ani neodložíte batožinu. Slečna mi nevedela poradiť spoľahlivú taxi službu, nevedela ani, koľko bude priemerne stáť taxi z centra mesta na hrad Medvednica. Keďže som si vopred naplánoval, čo budeme chcieť v Záhrebe navštíviť, viac informácií som už nepotreboval.

Batožinu si odložíte v požičovni bicyklov v južnej časti zástavby. Pýtajú v nej 1 eur/ks batožiny/1 hodina. Keď sme si vypočítali, že by sme museli za naše ruksaky zaplatiť 20 eur, radšej sme si ich so sebou nosili celý deň.

Kde sa v meste Záhreb ubytovať?

Duplex Apartment Kvaternik Square sa nachádza 2,1 km/29 min. pešo severovýchodne od centra, 2,1 km/31 min. pešo severovýchodne od autobusovej stanice a 2,8 km/39 min. pešo severovýchodne od železničnej stanice.

Ubytovali nás v apartmáne, ktorý pozostával z 2 2-lôžkových izieb so súkromnými kúpeľňami a kuchyne s balkónom s výhľadom do záhrady domu. Okno v našej izbe sa otváralo trochu ťažšie, ale na okne aj balkónových dverách boli vonkajšie rolety, ktoré chránili pred slnkom a čiastočne aj hlukom z ulice. V kúpeľni so sprchovacím kútom sme mali k dispozícii bezplatné toaletné potreby a sušič vlasov. Kuchyňa disponovala chladničkou, mikrovlnnou rúrou, rýchlovarnou kanvicou a kuchynským riadom. Neviem, ako by sa v kuchyni súčasne najedli 4 osoby, keď riad bol sotva pre 2 osoby.

Ešte pred ubytovaním mi prišiel e-mail, aby som, keď budem stáť pred vchodovými dverami, zavolal na uvedené čísla. Prvé číslo bolo bosniacke a to druhé pre istotu vôbec nefungovalo. Nebolo mi všetko jedno, keď som za ubytovanie už dávno zaplatil a ubytovateľ disponoval všetkými našimi osobnými údajmi, vrát. kópií dokladov. Situácia sa, našťastie, vyriešila, keď som ubytovateľovi napísal priamo cez booking. Obratom mi prišiel číselný kód na vstupné dvere aj do skriniek s kľúčmi od izieb.

Rezervujte si vopred miesto na súkromnom parkovisku, ktoré je k dispozícii na mieste. Poplatok je 7 eur/deň. Bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet bolo v celom objekte. Za 2 2-lôžkové izby pre 3 osoby na 3 noci som zaplatil 363,30 eur. Cena zahŕňala apartmán, 13 % daň z pridanej hodnoty a mestskú daň vo výške 1 eur za osobu a noc. Cena nezahŕňala žiadne stravovanie.

Kde sa v meste Záhreb najesť?

Prinášam vám 3 tipy v každej kategórii, či už na raňajky, obed, kávu alebo večeru.

Raňajky

Na raňajky sme vyskúšali raňajkovú reštauráciu, kaviareň a pekáreň.

Kavkaz

Kazašská kaviareň Kavkaz (800 m/11 min. pešo juhozápadne od centra) susedí s Chorvátskym národným divadlom. Milá servírka. Zvolil som klasické raňajky, ktoré pozostávali z 2 volských ôk, slaniny nakrájanej na plátky, čerstvého bagelu a sezónneho šalátu. Espresso ma poriadne nakoplo. Pred prehliadkou botanickej záhrady nám zvýšil čas, tak som si objednal čierny raňajkový čaj. Za raňajky som zaplatil 16,50 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou.

Eggspress

Raňajková reštaurácia Eggspress (1 km/13 min. pešo východne od centra) sa ukrýva v nádvorí starého domu. Teplé septembrové ráno nám dovolilo sedieť na terase. Ochutnal som Vajcia Benedikt. Domáca šunka opečená na grile, k tomu 3 vajíčka uvarené namäkko preliate holandskou omáčkou podávané na 2 opečených krajcoch chleba. Dovolenku sme začali tak, ako sa patrí. Na raňajky sme si objednali Mimózu (čerstvá pomarančová šťava so sektom). Espresso nesmelo chýbať. Veľmi milá po anglicky hovoriaca obsluha. Za raňajky som zaplatil 18 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Mlinar

V Záhrebe sa mi neskutočne páčil ten nesmierny výber pekární, ktoré sa tlačili jedna vedľa druhej. V meste bol taký veľký výber, že ste sa nevedeli rozhodnúť, do ktorej máte skôr vojsť. Keď sme sa konečne rozhodli pre Mlinar (vybrali sme si tú pri Britskom námestí; 1 km/14 min. pešo západne od centra), najväčšiu pekárenskú skupinu v regióne Adria s tradíciou už od roku 1903, objavila sa predo mnou ďalšia dilema.

Zo širokého výberu pečiva som si naozaj nevedel vybrať. A tak som ochutnal vegánsky malinový croissant, maslový croissant s marhuľovou náplňou a jablkový závin. Pečivo bolo fantastické. Tak v takejto pekárni by som sa pokojne zastavil každý deň pred prácou. Ku sladkému pečivu sa najlepšie hodilo espresso. Za raňajky som zaplatil 4,51 eur. V pekárni môžete platiť platobnou kartou.

Obed

3 reštaurácie. 2 dobré skúsenosti. 1 sklamanie.

Pizzeria Duksa

Pizzeria Duksa bola nielen najlepšiou pizzeriou, ale aj najlepšou reštauráciou, v akej sme v Záhrebe jedli. V meste nájdete 3 pobočky, my sme jedli v tej pri parku Maksimir. Obed sme začali aperitívom Biska. Biska je chorvátsky likér na brandy základe s medom a imelom. Milujem syrový základ na pizzi. Preto som si vybral Šalviovú pizzu s pečenými cherry paradajkami (Kadulja s napaljenim cherryćima). Pizzu tvorili 2 vrstvy mozzarelly, extra panenský olivový olej, pečené cherry paradajky, šalvia, cesnak a čerstvá bazalka. Pizzu som zapil mojím obľúbeným pšeničným pivom z Nemecka. Veľmi milá a profesionálna obsluha. Za obed som zaplatil 13,65 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.  

Bistro Fotić

Bistro Fotić (450 m/6 min. pešo južne od centra) nás presvedčilo, že aj v Záhrebe existuje obsluha, ktorá sa dokáže pri svojej práci usmievať. Takýto čašník vám okamžite spríjemní deň a vy odchádzate s dobrým pocitom a viete, že na toto miesto sa ešte niekedy vrátite. Ochutnal som grilovaného morského vlka s pečenou zeleninou (Brancin na žaru s povrćem). Obed som snúbil s chorvátskym pivom. Za obed som zaplatil 18,70 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Konoba Didov san

Chorvátska reštaurácia Konoba Didov san (800 m/13 min. pešo severozápadne od centra) ponúka kuchyňu dalmátskeho Záhoria. Región sa nachádza na juhu krajiny na hraniciach s Bosnou a Hercegovinou. Reštaurácia bola jedným z najväčších sklamaní, aké sme v Záhrebe zažili. Predtým, než sme jedli v tejto reštaurácii som nekontroloval účtenky, či nám obsluha všetko správne nablokovala. Po tom, čo sme zistili, že v reštaurácii nám naúčtovali aj chlieb, ktorý sme vôbec nemali, začali sme si na čašníkov dávať väčší pozor.

S takýmito praktikami sa stretnete aj v Taliansku a celkom som si od nich odvykol. Bez toho, aby sme si to všimli, sme obsluhe s úsmevom na tvári nechali aj prepitné. Tá sa po zúčtovaní s nami ani neunúvala, aby sa nám ešte pri odchode pozdravila. Ochutnal som tzv. Plnené vešiaky s pečenými zemiakmi a grilovanou zeleninou (Punjene Vješalice – povrće na žaru i peč. krumpir). Neviem prečo vešiaky predstavovalo Bravčové karé plnené syrom a obalené v slaninke. Za obed som zaplatil 17,60 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Večera

Či chorvátska alebo srbská kuchyňa, všade sme sa dosýta najedli.

Budweiser

Pivnica Budweiser (1,8 km/25 min. východne od centra) sa zameriava na ponuku grilovaných špecialít, ktoré sú typické pre srbské mesto Leskovac. Prostredie reštaurácie na vás dýcha históriou českého pivovaru na každom kroku. Reštauráciu pravdepodobne vyhľadávajú futbaloví fanúšikovia, pretože na každej obrazovke prebiehal iný zápas. Po anglicky hovoriaca obsluha. Objednal som si Kurací burger a chorvátske pivo. Nebudem snáď piť český Budvar, keď na Slovensku nie je problém ho pozháňať. Za večeru som zaplatil 13,53 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Kvatrić

Rustikálna reštaurácia Kvatrić (1,7 km/23 min. pešo východne od centra) stojí neďaleko námestia Kvaternikov trg. Masívne drevené stoly a stoličky, kamenná dlažba, profesionálna, po anglicky hovoriaca obsluha. Ochutnal som Morčacie rolky s mozzarellou v omáčke z ovčieho syra a pršuta s domácimi haluškami (Pureća rolica s mozzarellom u umaku od ovčjeg sira i pršuta uz domaće njoke). Večera ma zasýtila až do nasledujúceho rána. Za večeru som zaplatil 20,50 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Gostionica Purger

Hostinec a reštaurácia Gostionica-restoran Purger (450 m/6 min. pešo juhovýchodne od centra) funguje už od roku 1932. Podnik sa zameriava na tradičnú chorvátsku kuchyňu. Ochutnal som domácu Sarmu so zemiakovou kašou a dusenou zeleninou. Sarma je pomenovanie pre rolované listy kyslej kapusty, ktoré plnia mletým mäsom. Jedlo podávajú na misách a v terinách, z ktorých si ich prekladáte na tanier. Za večeru som zaplatil 13,80 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Kam v meste Záhreb zájsť na kávu?

V meste Záhreb natrafíte na kaviareň takmer na každom kroku. V niektorých sme sa cítili príjemne, v iných menej.

Amélie

Kaviareň Amélie (230 m/3 min. pešo severne od centra) južne od katedrály bola najlepšou kaviarňou, akú sme v Záhrebe navštívili. V meste nájdete ešte ďalšie 2 kaviarne, ktoré patria do tejto siete. Ponúkajú široký výber dezertov a múčnikov, skvelé espresso Aperol Spritz za bezkonkurenčnú cenu v centre mesta. Zo širokého výberu dezertov som si nevedel vybrať. Nakoniec som ochutnal Jablkový koláč s lieskovcami, mandľami a karamelom. Za účet som zaplatil 9,40 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou.

La Štruk

Chorvátska reštaurácia La Štruk (260 m/4 min. pešo severne od centra) sa zameriava na ponuku tradičných záhorských závinov (Zagorski štrukli). Závin z cesta a rôznych druhov plnky sa varí a/alebo zapeká. O tom, že tento tradičný múčnik obľubujú nielen obyvatelia, ale aj návštevníci, niet pochýb. Jediné 2 záviny, na ktoré som mal v ten deň chuť, prvý s vlašskými orechmi s medom a druhý s jablkami so škoricou, už vypredali. Tak som si objednal len espresso, za ktoré som zaplatil 1,50 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

Mimice

Kaviareň a bar Maksimir – Mimice (3,3 km/45 min. pešo severovýchodne od centra), ako už názov napovedá, susedí s parkom Maksimir. Neochotná obsluha, pri ktorej máte pocit, že ich obťažujete svojou prítomnosťou. Viac bar ako kaviareň neponúka ku káve žiadne koláče. Tak som si medzi prehliadkou zoologickej záhrady a túlaním sa v parku Maksimir objednal aspoň espresso. Nech som si objednal v Záhrebe kávu kdekoľvek, vždy som k nej dostal pohár vody. Za kávu som zaplatil 1,80 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou.

Kam v meste Záhreb zájsť na miešaný nápoj?

Bar & Bistro Dežman (700 m/10 min. pešo západne od centra) bol pre mňa jasnou voľbou, pretože ponúka môj milovaný koktail Negroni. Napriek tomu, že bar sa nachádza v uličke vedľa rušnej ulice, ľahko v ňom uniknete pred masami ľudí. Bar získal trikrát titul „Najlepší koktailový bar Chorvátska.“ V bare môžete platiť platobnou kartou.

Prečítajte si ďalšie návody na prežitie:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko