liverpool anglicko velka britania spojene kralovstvo

Spojené kráľovstvo pred 1. cestou

Spojené kráľovstvo pred 1. cestou je ďalší zo série článkov plný praktických informácií o krajine ešte pred vaším prvým vycestovaním.

Základné informácie

Spojené kráľovstvo (oficiálnym názvom krajiny je Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, ktoré vzniklo 1. mája 1707) sa nachádza v západnej Európe. Rozkladá sa na Britských ostrovoch. Tie zahŕňajú Veľkú Britániu, Írsko a všetky ostrovčeky v ich okolí. Veľká Británia pozostáva z Anglicka, Škótska Walesu. Ostrov Írsko sa člení na Írsku republiku, ktoré je samostatným štátom a Severné Írsko, ktoré patrí do Spojeného kráľovstva.

Spojené kráľovstvo je takmer 5x väčšie (242 495 km2) a má 12x viac obyvateľov (viac ako 67,33 milióna) ako Slovensko. Hlavným najväčším mestom krajiny je Londýn (takmer 9 miliónov), ktorý má 21x viac obyvateľov ako Bratislava (takmer pol milióna). Štátnym zriadením je unitárna parlamentná konštitučná monarchia. Medzinárodné kódy krajiny sú GBR a GB.

Územné členenie Spojeného kráľovstva

Z hľadiska cestovného ruchu sa Spojené kráľovstvo člení na 4 regióny a Anglicko sa delí na ďalších 9 subregiónov:

  1. Anglicko
    1. Londýn
    2. Juh a juhovýchod
    3. Juhozápad a Devon a Cornwall
    4. Východné Anglicko
    5. West Midlands (západné centrum)
    6. East Midlands (východné centrum)
    7. Yorkshire a Humber
    8. Severovýchod
    9. Severozápad
  2. Škótsko
  3. Wales
  4. Severné Írsko

Spojené kráľovstvo a jazyk

Úradným jazykom je angličtina. Vo Walese sa oficiálne používa waleština. Írčina v Severnom Írsku a škótčina v Škótsku majú štatút regionálnych jazykov.

Spojené kráľovstvo a časové pásmo

Spojenom kráľovstve platí koordinovaný svetový čas (po anglicky Coordinated Universal Time – skratka UTC). V prípade letného času sa pripočítava 1 hodina. To znamená, že od stredoeurópskeho času (po anglicky Central European Time – skratka CET), ktorý používame na Slovensku, sa odpočítava jedna hodina.

Spojené kráľovstvo a vízové povinnosti

Pri vstupe do Spojeného kráľovstva zo Slovenska na krátkodobý pobyt za účelom turistiky, návštevy rodiny a priateľov, krátkodobých študijných a obchodných činností, ktorý nepresiahne dĺžku 6 mesiacov, nepotrebujete víza. Občania Slovenska sa musia preukázať platným cestovným pasom, ktorého časová platnosť nie je obmedzená. Doklad musí byť platný pri vstupe aj pri výstupe z krajiny.

Spojené kráľovstvo a očkovanie

Pred vstupom do Spojeného kráľovstva nepotrebujete žiadne špeciálne očkovanie (napr. proti žltej zimnici, brušnému týfusu, vírusovej hepatitíde typu B, …). Opatrenia, ktoré zaviedli v súvislosti s pandémiou kovidu, zrušili 18. marca 2022 a v súčasnosti neplatia žiadne obmedzenia. Pri návšteve Gibraltáru platia rovnaké podmienky ako pre Spojené kráľovstvo.

Miestne špecifiká v Spojenom kráľovstve

Nezabudnite, že v Spojenom kráľovstve sa jazdí na ľavej strane, preto sa pred prechodom cez cestu vždy pre istotu pozrite na ľavú aj na pravú stranu. Nestačí sa pozrieť naľavo, kvôli jednosmerným cestám.

Elektrické siete sa odlišujú od slovenských. Zástrčky majú 3 obdĺžnikové kolíky s poistkami 3,5 a 15A. Na použitie budete potrebovať adaptér, ktorý na Slovensku kúpite za 4 eur.

Zdravotná starostlivosť v Spojenom kráľovstve

Pred cestou do krajiny som si vybavil krátkodobé cestovné poistenie. Jednorázové poistné stálo 9,60 eur/8 dní. Cena zahŕňala poistenie s platnosťou v Európe, liečebné náklady do 250 000 eur, náklady na záchranu na horách a vo vode, právnu pomoc, asistenčné služby, bežné letné a zimné športy.

Devízové podmienky a mena v Spojenom kráľovstve

Oficiálnou menou je britská libra šterlingov (GBP/£). Jeden britská libra sa rovná 1,17 eur. Jedno euro sa rovná 0,85 britskej libry. Peniaze som si zmenil v zmenárni na Slovensku. Takmer všade som platil kartou. Na niektorých miestach to doslova vyžadovali.

Telefonovanie a internet v Spojenom kráľovstve

Telefónna predvoľba do Spojeného kráľovstva je +44. Vďaka EU roamingu využívate služby vo Veľkej Británii za ceny ako na Slovensku. Cena za odchádzajúci hovor je 0,0264 eur/min., cena za prichádzajúci hovor je 0,0048 eur/min., 0,0048 eur/SMS a 0,00216 eur/MB alebo MMS. Pred odchodom do Spojeného kráľovstva som si aktivoval balík dát 5 eur/2 GB/mesiac alebo do vyčerpania dát.  

Spojené kráľovstvo a bezpečnosť

Každý, komu som povedal, že sa chystám na dovolenku do Belfastu, sa chytil za hlavu a spýtal sa ma, či sa nebojím. Predovšetkým staršie ročníky si stále pamätajú the Troubles, etnicko-nacionalistický konflikt od konca 60. rokov 20. stor. po rok 1998. Sporadické násilie však stále pokračuje. V západnom Belfaste ešte i dnes niektoré štvrte od seba oddeľujú múry. Zdržiaval som sa predovšetkým v centre mesta a štvrti Titanic.

Jedno z najväčších vydavateľstiev cestovateľských sprievodcov na svete taktiež neodporúčalo zdržiavať sa v noci v okrajových častiach Liverpoolu. Neoveroval som si, či malo pravdu a čas som trávil hlavne v centre mesta. Počas môjho pobytu v krajine som sa necítil vôbec nebezpečne.

Zastupiteľský úrad SR, Zastupiteľský úrad krajiny pre SR a Honorárny konzulát

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky sa nachádza v Londýne. Konzulárny úrad SR pre územie Severného Írska nájdete v Belfaste, Konzulárny úrad SR pre územie Walesu je zase v Cardiffe. Konzulárny úrad SR pre Škótsko, ostrovy a súostrovia sídli v Glasgowe. Veľvyslanectvo Veľkej Británie a Severného Írska sa nachádza v Bratislave.

Ako sa do Spojeného kráľovstva dostať?

Prečítajte si, ako sa do Spojeného kráľovstva dostanete po ceste alebo vo vzduchu.

Autom

Keby ste sa chceli do Londýna vybrať autom z Bratislavy, cesta má dĺžku 1 561 km a bez prestávky by vám trvala 16 h a 38 min. Trasa je spoplatnená, zahŕňa prepravu autovlakom, vedie pochopiteľne cez viaceré krajiny a cieľ sa nachádza v inom časovom pásme.

Lietadlom

Do Spojeného kráľovstva som letel lietadlom z Medzinárodného letiska Košice (KSC) na Medzinárodné letisko Johna Lennona v Liverpoole (LPL). Let trval 2 h 50 min. Kvôli posunu času o 1 h trval let v skutočnosti tam 1 h a 50 min. a naspäť 3 h a 50 min. Spiatočná letenka stála 110,87 eur. Cena zahŕňala 2 príručné batožiny na palubu lietadla, prvú s rozmermi 55x40x20 cm do priestoru nad hlavou a druhú s rozmermi 40x25x20 cm, ktorá sa zmestila pod sedadlo predo mnou. Ďalej zahŕňala prioritný nástup do lietadla, výber sedadla v lietadle pri lete tam aj naspäť. Dva mesiace pred odletom som urobil on-line check-in. Pred odletom aj po prílete budete okrem bezpečnostnej kontroly prechádzať aj cez pasovú kontrolu.

Prečítajte si ďalšie praktické info pred vašou 1. cestou do týchto krajín:

Užitočný link:

Oficiálna internetová stránka pre cestovný ruch Spojeného kráľovstva

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko