museum of religious heritage tetouan tangier al hoceima morocco

Tétouan – Andalúzia v Maroku

Tétouan na pobreží Stredozemného mora a na úpätí pohoria Rif je jediným mestom na severe Maroka, ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a zároveň jedinou UNESCO lokalitou, ktorú sme počas našej 1. a zatiaľ poslednej návštevy Maroka navštívili.

Ako sa do mesta Tétouan dostať?

Tétouan (63 km/1 h 20 min. autom juhovýchodne od Tangeru, ktorý bol naším východiskovým bodom) sa nachádza v severnom Maroku.

Čo v meste Tétouan robiť, vidieť a navštíviť?

Medinu Tétouanu, pôvodne známu ako Titawin, zapísali v roku 1997 na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

V islamskom období od 8. storočia mal Tétouan osobitý význam, pretože sa nachádzal na významnej ceste, ktorá spájala Andalúziu Španielsku s vnútrozemím Maroka. Mesto tak okrem 2 regiónov zároveň spájalo aj 2 kultúry – španielsku a arabskú a 2 svetadiely – európsky a africký.

Ensanche

Autobus nás vysadil v štvrti Ensanche (západne od mediny). Počas španielskeho protektorátu (1912-1956) mesto prestavali utečenci, ktorých vyhostili Španieli. Tento andalúzsky vplyv sa prejavil na urbanizme, architektúre a monumentálnom umení. Ešte i dnes v meste pôsobia Škola umení a remesiel (Dar Sanaa) a Národný inštitút výtvarných umení (Institute National Des Beaux Arts).

Archeologické múzeum Tétouanu

Osou štvrte je široký bulvár Avenue Mohamed V, ktorý spája námestia Plaza Muley El Mehdi (plaza Primo Rivera) a Place El Mechouar. Na ulici nájdete hotely, obchody a reštaurácie. Ak si z bulváru urobíte menšiu zachádzku severne, dorazíte k Archeologickému múzeu mesta Tétouan (Musée Archeologique De Tétouan; 240 m/3 min. pešo západne od Place El Mechouar). Väčšina exponátov pochádza z vykopávok, ktoré sa uskutočnili v 30. rokoch 20. storočia. Nájdete tu nálezy z archeologickej lokality Lixus pri meste Larache. Vysvetlivky sú v arabčine, francúzštine a španielčine. Vstupenka stojí 10 mad/1 eur/os.

Kráľovský palác na námestí Place El Mechouar

Dominantou námestia Place El Mechouar je kráľovský palác v jeho východnej časti. Časť námestia okolo paláca aj samotný palác síce sú pre verejnosť uzatvorené, na palác ale ostáva stále veľmi dobrý výhľad a mesto ponúka plno ďalších miest, v ktorých sa môžete túlať. Pred palácom stoja 4 stĺpy. Ide o svetelné stĺpy v secesnom štýle, ktoré predpokladáme navrhol Enrique Nieto, študent Antoniho Gaudího.

Oproti palácu sa nachádzajú 2 pramene, v ktorých si môžete načerpať vodu. Pramene spoznáte vďaka početným marockým vlajkám, ktoré pred nimi vejú a vyrezávaným dekoráciám okolo nich. Tie predstavujú Fatimské ruky na odvrátenie zlého oka.

Staré mesto (medina)

Z námestia do starého mesta vojdete bránou Bab rouah. Síce je medina jednou z najmenších v Maroku, do súčasnosti sa zachovala v takmer nezmenenej podobe. Medinu ešte i dnes chránia 5-km dlhé hradby so 7 bránami a opevnenými vežami, tzv. borj, ktoré vznikli v 18. storočí. Prísne usporiadanie mediny charakterizujú hlavné a menšie vedľajšie ulice. Hlavné ulice spájajú brány a verejné budovy, pričom umožňujú prístup k námestiam, remeselníckym a obchodným štvrtiam. Menšie ulice vedú k priechodom a čiastočne súkromným obytným zónam.

Múzeum náboženského dedičstva

Po túlaní sa v pravidelnej sieti uličiek mediny sme navštívili Múzeum náboženského dedičstva (Musée du patrimoine religieux; 280 m/4 min. pešo severovýchodne od Place El Mechouar). Štyri krídla múzea sa spájajú okolo tzv. marockej záhrady. Ide záhradu vo vnútri budovy (átrium). V krídlach okolo záhrady sa oboznámite s náboženskou históriou Maroka. Dočkali sme sa. Vysvetlivky boli okrem arabčiny a francúzštiny aj v angličtine. Po prehliadke odporúčam pohár mätového čaju na námestí pred múzeom. 

Dom Lebbadi alebo Palác Lebbadi

Dom Lebbadi alebo Palác Lebbadi (450 m/5 min. pešo východne od Place El Mechouar) postavili v roku 1903. Palác je typickým príkladom bytovej architektúry v andalúzskom štýle s ústredným nádvorím, stĺpmi a oblúkmi. V dome poskytujú prechodné ubytovanie. Na poschodí som videl hádam najviac kobercov na jednom mieste, zatiaľ čo na prízemí predávali remeselné marocké výrobky od výmyslu sveta.

Majiteľ alebo prevádzkovateľ domu si odo mňa nezabudol vypýtať tip do kasičky na jednom podlaží a na tom ďalšom sa ma pre istotu opýtal, či som naozaj nezabudol prispieť. Aj takto sa to asi robí?!

Dar El Oddi

Starý rodinný dom Dar El Oddi (400 m/5 min. pešo východne od Place El Mechouar) z 20. rokov 20. storočia, ktorý chátral, prerobili na kultúrny priestor a slávnostne otvorili v roku 2018. Ďalší dom, ktorí postavili v andalúzskom štýle. Takmer na každom štvorcovom metri nájdete kachličku vždy s iným vzorom. Po rekonštrukcii sa podarilo zachovať pôvodnú kuchyňu na prízemí. Centrum vystavuje mapy, obrázky, známky a pohľadnice Tétouanu v rokoch 1525-1955. Prehliadka dovoľuje vystúpiť až na strechu domu s rozsiahlou terasou, z ktorej je to na akúkoľvek ďalšiu strechu mediny len na jeden skok. Na prízemí sa nachádza kaviareň a obchod so suvenírmi. Vstupenka stojí 25 mad/2,50 eur/os.

Etnografické múzeum Bab Okla

Etnografické múzeum Bab Okla (Musée Ethnographique Bab Okla; 550 m/6 min. pešo východne od Place El Mechouar) získalo svoje meno vďaka bráne, ktorou sa do mediny dostanete z východu. Múzeum síce založili v roku 1928, sídli však v historickej pevnosti, ktorú postavili ešte o storočie skôr (1830-1831). Počas prehliadky sa oboznámite s históriou mesta a kultúrnymi špecifikami. Expozícia pozostáva z 3 častí:

  1. geografia a história Tétouanu od 15. storočia cez obdobie prosperity od konca 16. do začiatku 18. storočia, úpadok v 18. storočí až po španielske obdobie a novovek v 19. a 20. storočí,
  2. urbanizmus mediny a jej architektonické prvky,
  3. umenie a remeslá mediny.  

Síce nás v Dar el Oddi vítali na streche s terasou, v etnografickom múzeu bol vstup na strechu prísne zakázaný. A pritom je to taká škoda, keď zo strechy dovidíte až na Stredozemné more na jednej strane a mohutné vrcholy pohoria Rif na druhej. Vstupenka stojí 20 mad/2 eur/os.

Garbiareň

Keď sa povie Maroko, (takmer) každý si hneď vybaví v mysli Fez a jeho námestie plné kadí, ktoré sú naplnené až po vrch vodou a každá inej farby. Aj Tétouan má svoju vlastnú „garbiareň“ (450 m/6 min. pešo severne od Place El Mechouar). Síce je menšia, ale predsa. My sme, žiaľ, garbiareň nenavštívili, ale počul som, že ten smrad, ktorý tam pri spracovaní kože vládne, si nedokážem ani predstaviť. Neďaleko garbiarne sa nachádza trh, na ktorom si tieto kožené výrobky rovno aj kúpite.

Po návšteve mesta Tétouan …

Priznám sa, že po návšteve Tétouanu som si musel vygoogliť, prečo sa nachádza v UNESCU. Počas prehliadky mesta a jeho múzeí nám to nik nepovedal. Tétouan nie je škaredé mesto a jeho medina takisto nie. V Maroku sme ale navštívili mediny, ktoré sa mne osobne páčili omnoho viac. Andalúzsky štýl a marocké uzavreté záhrady boli úžasné a pre ne by som lokalitu určite navštívil opäť.  

Prečítajte si aj o týchto UNESCO lokalitách:

Článok vznikol v spolupráci s FIJET a FIJET Slovakia.

© Ing. Adam Vanečko