best grantham panstvo downton abbey

Best Grantham z éry panstva Downton

Grantham je malé mesto v Lincolnshire. Best Grantham bol tiež typom perníka, ktorý pomenovali podľa mesta, ktoré bolo centrom jeho výroby od viktoriánskeho obdobia. Na rozdiel od mnohých perníkov je tento známy ako biely perník, pretože sa vyrábal s bielym cukrom a nie s hnedým cukrom alebo melasou. Má stredoveké korene, hoci začal život skôr ako korenený marcipán než koláč alebo sušienka. Ako mnohé regionálne špeciality zanikol koncom 20. storočia a dnes sa naňho takmer zabudlo. Je však vynikajúcim doplnkom k čaju o piatej, predovšetkým ak sa očakáva veľa hostí, pretože sa ľahko a rýchlo pripravuje a veľmi dobre sa skladuje.

Ingrediencie na sušienky Best Grantham:

 • 210 g (1 a 3/4 šálky) múky plus viac na pracovnú plochu
 • 150 g (3/4 šálky) práškového cukru
 • 2,5 čajovej lyžičky mletého zázvoru
 • 0,5 čajovej lyžičky mletého muškátového orieška
 • 150 g (7 polievkových lyžíc) studeného masla nakrájaného na kocky plus navyše na plech
 • 0,5 čajovej lyžičky sódy bikarbóny
 • 1 polievkovú lyžicu mlieka
 • 1 zľahka rozšľahané vajce
 • kandizovanú citrusovú kôru, na ozdobu (voliteľné)

Sušienky Best Grantham – výrobný postup:

 1. Do veľkej misy dáme múku, cukor, zázvor a muškátový oriešok a spolu premiešame. Navrch rozsypeme kocky masla a pomocou mixéra na pečivo alebo prstov zapracujeme maslo do múčnej zmesi, kým zmes nepripomína strúhanku. V mlieku rozpustíme sódu bikarbónu, spolu s vajíčkom pridáme do múčnej zmesi a miešame, kým sa dôkladne nespojí. Vytvarujeme guľu, prikryjeme miskou alebo zabalíme do potravinárskej fólie a necháme pri izbovej teplote odpočívať 2-4 hodiny.
 2. Rúru predhrejeme na 180 oC. Maslom vymastíme veľký plech na pečenie.
 3. Na pomúčenej pracovnej doske rozvaľkáme cesto na 30 cm štvorec. Okraje orežeme podľa potreby, aby boli rovnomerné, a potom štvorec rozrežeme na deväť 10 cm štvorcov. Prenesieme ich na pripravený plech s dostatočným odstupom od seba, pretože sa roztiahnu. Na vrch každého štvorca položíme kúsok kandizovanej kôry.
 4. Pečieme asi 15 minút, kým nie sú vrchné a spodné časti zlatohnedé, ale perník je stále pružný a poddajný, keď ho stlačíme končekmi prstov. Kusy sa môžu trochu roztiahnuť do seba, ale mali by sme byť schopní ich ľahko rozlomiť. Presunieme na mriežku a pred podávaním necháme úplne vychladnúť.

Poznámka k sušienkam Best Grantham:

Tieto perníkové štvorce mali byť lacné a veselé, predávali sa podľa autora tejto konkrétnej verzie receptu „za dva, tri alebo štyri penny, podľa hrúbky a veľkosti“.

Vyskúšajte aj tieto recepty z éry panstva Downton:

Zdroj: GRAY, ANNIE. 2019. The Official Downton Abbey Cookbook.

© Ing. Adam Vanečko