Verona ponúka hneď niekoľko naj. Najväčší príbeh lásky, jeden z najväčších amfiteátrov Talianska, najstaršia rímska pamiatka mesta, najlepšie zachované rímske divadlo v severnom Taliansku či najväčší počet pozostatkov bronzových sôch.
Ako sa do mesta Verona dostať?
Verona sa nachádza v rovnomennej provincii v regióne Benátsko na severovýchode Talianska.
Autobusom
Autobusová stanica Verona Porta Nuova sa nachádza 1,6 km/23 min. pešo juhozápadne od infocentra.
Vlakom
Železničná stanica Verona Porta Nuova sa nachádza 1,6 km/23 min. pešo juhozápadne od infocentra.
Cesta vlakom z Trevisa do Verony vrát. 12-13-min. prestoja vo Vicenze trvala 2 hodiny. Cestovný lístok stál 10 eur/os. Do mesta sa dostanete aj rýchlejšie. V tom prípade budete cestovať cez Venezia Mestre. Takýto cestovný lístok ale môže stáť aj trojnásobok.
Keď som šiel do Verony, lístok na vlak som si kupoval už tretíkrát a cestoval som už šiestym vlakom. Dovtedy mi ale ani jeden predavač lístkov na stanici a ani jeden vlakový sprievodca nepovedal, že lístok si musím na stanici označiť. Až kým som nenatrafil na sprievodcu, ktorý si poctivo robil svoju prácu. Nikto mi to dovtedy nepovedal a to, že nie som domáci, ho tiež nepresvedčilo, aby mi pokutu za neoznačený lístok aj tak dal. Tak to bolo za 30 eur. „V hotovosti alebo kartou,“ znela jeho otázka.
Síce som sa tešil, že som na ceste do Verony ušetril viac ako 20 eur, ktoré by som platil v prípade rýchlovlaku, zaplatil som ich na pokute. Takže som v konečnom dôsledku neušetril ani čas, ani peniaze. Vo vlaku stále hlásili len to, že pred odchodom vlaku treba prihlásiť svoj elektronický cestovný lístok. Tiež neviem, aký to má zmysel. Keď nastúpim do vlaku a vlak vyjde zo stanice, už je neskoro aj na označenie tohto lístka.
Kde získať v meste Verona ďalšie info?
Turistická informačná a prijímacia kancelária IAT Verona (IAT Verona Ufficio Informazioni e Accoglienza Turistica) sa nachádza ani nie 140 m/2 min. pešo južne od mestskej arény. Hoci je infocentrum malé a nenápadné, určite ho neprehliadnete.
Čo v meste Verona robiť, vidieť a navštíviť?
Keď sa povie Verona, to sú Rómeo a Júlia, Dante, Scaligerovci, veronské koloseum, most, divadlo či námestie z čias Rimanov, výhľady na mesto od hradu, ale aj z najvyššej veže.
Most Ponte Scaligero alebo Ponte di Castelvecchio
Most Ponte Scaligero alebo Ponte di Castelvecchio (550 m/8 min. pešo severozápadne od infocentra) nechal postaviť v rokoch 1354-1356 Cangrande II. della Scala, aby zabezpečil únikovú cestu do Tirolska v prípade nepokojov nepriateľských frakcií vo vnútri mesta. Po francúzskej okupácii v roku 1802 vežu na vidieckej strane a cimburie odstránili, aby na most ľahšie umiestnili delá. Na konci 2. svetovej vojny most vyhodila do vzduchu ustupujúca nemecká armáda. Následne most úplne prestavali s tehlovým murivom a kamennými nosníkmi.
Aréna Verona
Aj Verona má svoje koloseum. Je ním Aréna Verona (Arena di Verona alebo tiež Anfiteatro Arena; 140 m/2 min. pešo severne od infocentra). Rímsky amfiteáter postavili v 1. polovici 1. storočia. Je jedným z najväčších amfiteátrov Talianska. Kapacita je 20 tisíc divákov. V staroveku sa obyvatelia Verony pozerali na zápasy gladiátorov či zápasy s divou zverou. Vďaka dokonalej akustike z ktoréhokoľvek miesta sa v ňom v súčasnosti konajú koncerty, operné a baletné predstavenia.
Už teraz viem, že do Verony sa ešte minimálne jedenkrát vrátim, aby som navštívil aspoň jedno operné či baletné predstavenie. Vstupenky stoja od 22-330 eur/ks v závislosti od toho, v ktorom sedíte sektore.
Amfiteáter ale môžete navštíviť aj mimo kultúrnych predstavení a podujatí. Je otvorený od utorka do nedele od 9.00-19.00 h. Niektoré mesiace je amfiteáter zatvorený kvôli reštaurátorským prácam. Či je amfiteáter otvorený, si preto radšej vopred overte. Vstupenka stojí 10 eur/os. Prvú nedeľu v mesiaci od októbra do mája vstupenka stojí 1 eur/návštevník. Vstupenky si môžete kúpiť on-line alebo v pokladni.
Júliin dom (Casa di Giulietta)
Či už ste milovníkom drámy, Shakespeara a Rómea a Júlie alebo nie ste, gotický Júliin dom (Casa di Giulietta; 600 m/8 min. pešo severovýchodne od infocentra) je povinnou zastávkou všetkých návštevníkov mesta Verona.
Pôvod legendy
Príbeh Rómea a Júlie sa zrodil z pera Luigiho da Porto, šľachtica z Vicenzy, a vyšiel ako novela v roku 1531. Mená spomína aj Dante v Božskej komédii. Príbeh Rómea Montecchi a Júlie Capuleti začal vo Verone okamžite kolovať a bol niekoľkokrát pretlačený a prepísaný. V roku 1553 boli napísané 2 verzie, jedna v próze od slávneho prozaika Mattea Bandella, druhá vo veršoch od veronského šľachtica Gherarda Boldieriho. Tá sa potom dostala do Anglicka, kde ju v roku 1596 inscenoval William Shakespeare.
V dome bol v 14. storočí hostinec, neskôr remeselné dielne. Na prelome 18. a 19. storočia už dom vyhľadávali milovníci Shakespearovej drámy. V 19. storočí dom navštívili Hans Christian Andersen a Charles Dickens. Ten zhrozene napísal, v akom žalostnom stave sa dom nachádza. 1. júna 1937 dom sprístupnili verejnosti ako múzeum. V rokoch 1939-1940 dom zrekonštruovali a zreštaurovali.
Praktické info
Dom je otvorený od utorka do nedele od 9.00-19.00 h. Navštívite balkón, miestnosť s balkónom, tanečnú sálu, spálňu, izby na 3. a 4. poschodí. Vstupenka stojí 6 + 0,60 eur on-line predpredaj/os. Vstup na konkrétny deň a čas je potrebné si rezervovať vopred on-line. Na mieste nie je k dispozícii žiadna pokladňa. Prvú nedeľu v mesiaci od októbra do mája platí jednotná sadzba 1 eur/os. pre všetkých návštevníkov. Vstup na nádvorie domu je voľný. Na nádvorí stojí bronzová socha Júlie. Ak máte dosť času, môžete si vystáť rad a odfotiť sa s rukou na Júliinom pravom prsníku pre šťastie v láske.
Námestie Piazza delle Erbe
Námestie Piazza delle Erbe (800 m/11 min. pešo severovýchodne od infocentra) je najstarším námestím mesta Verona. V staroveku sa v týchto miestach nachádzalo rímske fórum. Námestie mi pripadalo ako ideálna divadelná kulisa a všetko, čo sa pred ňou odohrávalo, bola len súčasť nejakého predstavenia. V strede námestia stojí fontána so sochou Madony Verona, v severnej časti námestia stĺp sv. Marka, symbol Benátskej republiky, v južnej zase socha básnika Berta Barbaraniho.
Veža Lamberti (Torre dei Lamberti)
Neďaleko námestia Piazza delle Erbe sa vypína najvyššia veža Verony, veža Lamberti (Torre dei Lamberti; 800 m/11 min. pešo severovýchodne od infocentra). Vyhliadková terasa sa nachádza vo výške 84 m. Na terasu sa vyveziete výťahom alebo vystúpite po 368 schodoch.
Vežu z tufu a terakoty postavili v roku 1172 na príkaz rodiny Lamberti. Vtedy mala výšku len 37 m. V roku 1295 do veže umiestnili 2 zvony. V súčasnosti sa vo veži nachádzajú 4 zvony. Na začiatku 15. storočia (1403) vežu poškodil blesk. V rokoch 1448-1464 prebiehala rekonštrukcia, počas ktorej pristavili 8-hrannú zvonicu z tehál a bieleho mramoru a zvýšili ju na súčasných 84 m. Poslednou úpravou bolo pridanie hodín v roku 1798. V roku 1972 vežu sprístupnili návštevníkom.
Veža je otvorená celoročne od pondelka do piatka od 10.00-18.00 h, soboty, nedele a štátne sviatky od 11.00-19.00 h. Vstupenka stojí 6 eur/os. Pri vstupe som si uplatnil novinársky preukaz.
Námestie Piazza dei Signori
Námestie Piazza dei Signori (850 m/11 min. pešo severovýchodne od infocentra) sa tiež nazýva námestím Danteho. Dominantou námestia je v jeho strede stojaca socha renesančného básnika Dante Alighieriho. Námestie lemujú zaujímavé stavby s veľkým umeleckým a architektonickým významom – renesančná Loggia del Consiglio, paláce Palazzo del Podestà, Palazzo di Cansignorio, Palazzo della Ragione a Palazzo Domus Nova.
Hrobky Scaligere (Arche Scaligere)
Monumentálne hrobky šľachtickej rodiny Scaligerovcov (Arche Scaligere; 900 m/12 min. pešo severovýchodne od infocentra) postavili v gotickom štýle. Rod Scaligere vládol vo Verone od 13. do konca 14. storočia. Nádvorie je otvorené počas letnej turistickej sezóny od júna do októbra od utorka do nedele od 10.00-13.00 h a od 14.00-18.00 h.
Most Ponte Pietra
Most Ponte Pietra (1,4 km/20 min. pešo severovýchodne od infocentra) je najstaršou rímskou pamiatkou vo Verone. Základy pôvodného murovaného mosta položili pravdepodobne už Rimania v 1. storočí pred n. l. Rimania ho ale určite prestavali v 2. a 3. storočí nášho letopočtu. Každá vláda pridala v priebehu storočí jeden oblúk. Ustupujúce nemecké jednotky vyhodili v roku 1945 most do vzduchu. Most meria 92,8 m. Vinie sa nad starobylým brodom cez rieku Adiža. Most je prístupný len pre peších a cyklistov.
Hrad Castel San Pietro
Najkrajší výhľad na mesto Verona a jej okolie sa vám určite naskytne od hradu Castel San Pietro. Na vyhliadku sa dostanete pešo (1,8 km/28 min. pešo severovýchodne od infocentra) alebo pozemnou lanovkou (Funicolare di Castel San Pietro; 1,6 km/22 min. pešo severovýchodne od infocentra; 3 eur/spiatočný lístok). Ja som si to na vyhliadku vyšiel poctivo pešo po schodoch. Plno pekných fotiek vzniklo práve počas výstupu. Na vyhliadke je tiež super to, že je zadarmo. Hrad nie je prístupný verejnosti.
Archeologické múzeum v rímskom divadle (Museo Archeologico al Teatro Romano)
Po ceste z vyhliadky som sa zastavil v Archeologickom múzeu v rímskom divadle (Museo Archeologico al Teatro Romano; 1,4 km/19 min. pešo severovýchodne od infocentra). Divadlo je jedným z najlepšie zachovaných rímskych divadiel v severnom Taliansku. Vzniklo už za vlády cisára Augusta. V lete sa v divadle pravidelné koná letný shakespearovský festival. Múzeum sa nachádza v kláštore, ktorý postavili jezuiti v 15. storočí. Rehoľníci vyrábali lieky pre chorých, ale aj parfumy a likéry na predaj.
Prehliadka Archeologického múzea
Prehliadka múzea začína na najvyššom 5. podlaží expozíciou o Verone za čias Rimanov. Samostatné expozície sa venujú pochovávaniu, rímskemu amfiteátru a rímskemu divadlu. V areáli divadla bolo miesto uctievania zasvätené božstvám egyptského pôvodu Eset a Serapis. Uvidíte tiež krásne mozaikové podlahy.
Na 4. poschodí uvidíte bronzové a mramorové sochy. Verona patrí medzi rímske mestá v severnom Taliansku s najväčším počtom pozostatkov bronzových sôch, ktoré sú vzácne, pretože bronz sa bežne pretavoval na iné predmety. Tri kláštorné cely vystavujú malé bronzové plastiky, sklo a predmety každodennej potreby. Do kostola sv. Hieronyma preniesli mozaiky z rôznych domov Verony. Najatraktívnejším miestom múzea je veľká terasa s výhľadom na mesto, ktorá vystavuje predovšetkým rímske náhrobky.
Jediná miestnosť na 3. poschodí bola kedysi hlavným vchodom do múzea. Dnes tu uvidíte rímske nápisy venované božstvám.
Praktické info
Archeologické múzeum je otvorené v utorky a stredy od 14.00-18.00 h a od štvrtka do nedele od 10.00-18.00 h. Vstupenka stojí 4,50 + 0,45 eur/os. on-line predpredaj. Vstupenky si môžete kúpiť on-line na oficiálnej internetovej stránke múzea alebo v pokladni pri vchode do múzea. Prvú nedeľu v mesiaci od novembra do marca platí jednotná sadzba 1 eur/os. pre všetkých návštevníkov.
Kde sa v meste Verona najesť?
Reštauráciu Ristorante Redentore (1,4 km/20 min. pešo severovýchodne od infocentra) som si vybral úmyselne, pretože som nechcel jesť priamo v historickom jadre, ale v širšom centre. Ani som to netušil a vybral som si reštauráciu, ktorá vznikla v bývalom kostole. Milá a veľmi dobre po anglicky hovoriaca obsluha. Ochutnal som morského vlka s grilovanou zeleninou. K obedu som si objednal horúci bylinkový čaj. Za obed som zaplatil 20,50 eur vrát. 2-eurového poplatku „coperto“. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.
Kam zájsť v meste Verona na kávu?
Kaviareň Casa del Caffè (600 m/8 min. pešo severovýchodne od infocentra) sa nachádza v uličke neďaleko Júliinho domu. Vojsť do kaviarne, vybrať si niečo chutné z vitríny, objednať si kávu, sadnúť si ku stolu a potom už len sledovať Talianov, ako vchádzajú do kaviarne, vypijú postojačky kávu pri bare a odchádzajú preč. Tomu hovorím zážitok. Ochutnal som koláč starej mamy (Torta della Nonna) a espresso. Koláč je z krehkého cesta, plnený žĺtkovým krémom a posypaný píniovými orieškami. Za účet som zaplatil 5,80 eur. V kaviarni môžete platiť platobnou kartou.
Prečítajte si o architektúre aj v týchto mestách:
- 7 dôvodov, prečo navštíviť Záhreb
- 5 dôvodov, prečo navštíviť Liverpool
- 5 dôvodov, prečo navštíviť Ľubľanu
Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma, ak nie je uvedené inak.
© Ing. Adam Vanečko