bazilika san giorgio maggiore benatky taliansko

Taliansko pred 1. cestou

Taliansko (oficiálny názov Talianska republika) vzniklo 2. júna 1946. Nachádza sa na Apeninskom polostrove v južnej Európe. Na severe hraničí so Švajčiarskom a Rakúskom a na severovýchode so Slovinskom. Z východu ho obmýva Jadranské more, z juhovýchodu Iónske more a zo západu Tyrrhenské more. Vo vnútri Talianska ležia 2 mestské štáty – San MarinoVatikán. Vo Švajčiarsku sa nachádza talianske územie, ktoré sa nazýva Campione d’Italia.

Rozloha Talianska, 302 073 km2, je šesťkrát väčšia ako rozloha Slovenska. Taliansko má takmer jedenásťkrát viac obyvateľov (59,11 miliónov) ako Slovensko (5,447 miliónov).

Hlavným a najväčším mestom Talianska je Rím, ktorý má takmer sedemkrát viac obyvateľov (2,873 milióna) ako Bratislava (424 tisíc). Štátnym zriadením je parlamentná demokracia a medzinárodná poznávacia značka je IT.

Územné členenie Talianska

Z hľadiska cestovného ruchu sa v Taliansku nachádza 21 regiónov cestovného ruchu:

  1. Autonómna provincia Bolzano – Horná Adiža alebo tiež Južné Tirolsko (Provincia autonoma di Bolzano – Alto Adige)
  2. Autonómna provincia Trident – Tridentsko (Provincia autonoma di Trento – Trentino)
  3. Furlansko-Júlske Benátky (Friuli-Venezia Giulia)
  4. Benátsko (Veneto)
  5. Emilia-Romagna
  6. Marky (Marche)
  7. Abruzzo
  8. Molise
  9. Apúlia (Puglia)
  10. Basilicata
  11. Kalábria (Calabria)
  12. Kampánia (Campania)
  13. Lazio
  14. Umbria
  15. Toskánsko (Toscana)
  16. Ligúria (Liguria)
  17. Piemont (Piemonte)
  18. Údolie Aosty (Valle d’Aosta)
  19. Lombardsko (Lombardia)
  20. Sicília (Sicilia)
  21. Sardínia (Sardegna)

Jazyk v Taliansku

Úradným jazykom je taliančina. V niektorých regiónoch sa používajú 2 jazyky, napr. v Tridentsku – Hornej Adiži sa popri taliančine používa aj nemčina a ladinčina (rétorománčina), v Údolí Aosty francúzština, či na Sicílii albánčina, …

Časové pásmo v Taliansku

Taliansku platí stredoeurópsky čas, skratka SEČ (po anglicky Central European Time – skratka CET). To znamená, že oproti koordinovanému svetovému času (po anglicky Coordinated Universal Time, skratka UTC) sa pripočítava jedna hodina. V Taliansku taktiež rozlišujú letný a zimný čas.

Taliansko a vízové povinnosti

Na vstup do Talianska vám stačí platný cestovný pas alebo občiansky preukaz, ktorý je platný do konca vášho pobytu v krajine. Odporúča sa urobiť si fotokópie cestovných dokladov a uložiť si ich od dokladov oddelene, príp. si odfotiť doklady do mobilu. Taliansko sa stalo členskou krajinou Európskej únie 1. januára 1958. Členskou krajinou Schengenského priestoru je od 26. októbra 1997.

Taliansko a očkovanie

Pred vašou 1. cestou do Talianska nepotrebujete žiadne špeciálne očkovanie (napr. proti žltej zimnici, brušnému týfusu, vírusovej hepatitíde typu B, …). Od 1. júna 2022 sa pre vstup alebo návrat do Talianska nevyžaduje Covid pass.

Miestne špecifiká v Taliansku

Taliansku je zakázané fajčenie vo všetkých verejných a súkromných uzavretých priestoroch, do ktorých je verejný prístup s výnimkou priestorov, ktoré sú vybavené zariadeniami na recykláciu vzduchu. Za porušenie zákona hrozia 2- až 3-ciferné pokuty.

Zdravotná starostlivosť v Taliansku

Okrem platného cestovného pasu alebo občianskeho preukazu si so sebou nezabudnite zobrať aj európsky preukaz zdravotného poistenia (European Health Insurance Card, skratka EHIC). Bezplatná zdravotná pomoc sa poskytuje len v prípadoch, ktoré ohrozujú život. Inak sa suma za spoluúčasť pohybuje od 14 eur vyššie. Pred cestou do krajiny som si vybavil komerčné krátkodobé cestovné poistenie. Jednorázové poistné stálo 8,40 eur. Cena zahŕňala poistenie s platnosťou v Európe, liečebné náklady do 250 000 eur, náklady na záchranu na horách a vo vode, právnu pomoc, asistenčné služby, bežné letné a zimné športy.

Taliansko – devízové podmienky a mena

Taliansku sa začalo platiť eurom o 10 rokov skôr ako u nás, 1. januára 1999. Dovtedy sa v krajine platilo talianskou lírou, skratka itl. Jedna líra sa delila na 100 centov. Konverzný kurz bol stanovený na 1 eur = 1936,27 itl. 1 000 itl = 0,52 eur. 

Telefonovanie a internet v Taliansku

Telefónna predvoľba do Talianska je +39. Vďaka EU roamingu využívate služby v Taliansku za ceny ako na Slovensku a denné dáta alebo dátový balík bez príplatku do výšky EU dátového limitu.

Bezpečnosť v Taliansku

Kriminalita v Taliansku má najnižšiu až strednú úroveň. Talianske úrady nevydali žiadne upozornenie alebo varovanie pred dôsledkami rusko-ukrajinského vojenského konfliktu, hrozieb teroristických útokov alebo migračných tokov. V preľudnených mestách a v hromadnej doprave sa môžu objaviť vreckári a drobná kriminalita. Odporúča sa urobiť si fotokópiu cestovných dokladov a uložiť si ich od dokladov oddelene, príp. si odfotiť doklady do mobilu.

Zastupiteľský úrad SR, Zastupiteľský úrad krajiny pre SR a Honorárne konzuláty

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky sa nachádza v Ríme. V Ríme sa taktiež nachádza Slovenský inštitút. Konzulárne úrady sa nachádzajú v Terste, pre región Emilia-Romagna vo Forli a pre región Lombardsko v Miláne. Veľvyslanectvo Talianskej republiky v Slovenskej republike sídli v Bratislave. 

Prečítajte si info pred 1. cestou aj o týchto krajinách:

Užitočný link:

Oficiálny turistický portál Talianska

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

© Ing. Adam Vanečko