holasovice ceske budejovice jankov podkleti jizni cechy jihocesky kraj cesko unesco selske baroko

Holašovice sú ako pravá juhočeská rozprávka

Tak som sa zamyslel, či máme na Slovensku podobnú lokalitu akou sú Holašovice. Hľadal som spoločné prvky ako napr. pamiatková rezervácia ľudovej architektúry, ktorá je navyše zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Na Slovensku je takáto lokalita len jedna – miestna časť Ružomberka – osada Vlkolínec. A predsa tak iná ako táto malebná juhočeská dedinka.

Ako sa do dedinky Holašovice dostať?

Holašovice sú v turistickej oblasti Juhočeský vidiek Podkletí v turistickom regióne Južné Čechy; z administratívneho hľadiska sú súčasťou obce Jankov Českobudějovickom okrese v Juhočeskom kraji.

Autom

Obcou Holašovice (18 km/21 min. autom západne od Českých Budějovíc) neprechádzajú žiadne cesty medzinárodného alebo národného významu. 

Autobusom

Do dedinky Holašovice sme sa vybrali z Českých Budějovíc autobusom už v piatok, t. j. pracovný deň. To preto, lebo tých spojov počas dňa nie je veľa a cez víkend ešte menej. Ak uprednostníte autobus aj vy, spoje si hľadajte do obce Jankov, Holašovice, nie Nová Ves, Holašovice, rozcestie. To by vás autobus vysadil na opačnej strane kopca. Autobus vychádzal v Budějoviciach z autobusovej stanice, ale zastavil na viacerých miestach v meste (napr. aj na zastávke U zelené ratolesti, o ktorej som už písal v článku o Hlubokej nad Vltavou). Cesta trvala 32 minút a cestovný lístok stál 27 czk/0,99 eur/os.

S priamym autobusom po ceste späť to už ale bolo trochu zložitejšie. Z dedinky Holašovice sme chceli odísť niekedy poobede, ale až neskôr nám šiel len jeden autobus aj to s prestupom na zastávke Záboří, Dobčice, roz.0.5. Zaujímalo ma, ako ďaleko to Záboří vlastne je a či by sme tam mohli dôjsť pešo. Obec Záboří je len 3 km/30 min. pešo severne od Holašovíc a išiel nám odtiaľ dokonca aj skorší autobus do Budějovíc.

Ak sa rozhodnete pre pešiu prechádzku do susednej obce ako my, po ceste budete obdivovať zvlnenú krajinu Južných Čiech, prerušenú viacerými rybníkmi, s romantickým výhľadom na jadrovú elektráreň Temelín a pasúce sa kravičky na lúkach. Hlavne si, prosím vás, dávajte pozor, lebo celá trasa vedie po hlavnej ceste medzi obidvomi dedinkami.

Autobusová zastávka Záboří stojí v centre obce pri obdĺžnikovom rybníku, ktorý vyzerá ako plavecký bazén. Pred odchodom autobusu sme stihli v Záboří ešte vypiť jedno pivo v miestnej krčme pri obecnom úrade a nasať trochu lokálnej atmosféry. Cesta zo Záboří do Českých Budějovíc (15 km) trvala 25 minút a cestovný lístok stál 27 czk/0,99 eur/os.

Vlakom

Vlakom sa do dedinky Holašovice, žiaľ, nedostanete, pretože do obce nevedie žiadna železničná trať.

Kde v dedinke Holašovice získať info?

Turistické informačné centrum sa ukrýva na prízemí rodinného domu priamo vedľa autobusovej zastávky Jankov, Holašovice. Do infocentra vás navedie kreslené biele „i“ v zelenom poli. Okrem infocentra nájdete na prízemí domu informácie o jednotlivých domoch obce s opisom, ukážkou nástrojov, ktoré boli používané v minulosti a remeselnými výrobkami.

Čo v dedinke Holašovice robiť, vidieť a navštíviť?

Holašovice preslávil unikátny architektonický štýl, tzv. sedliacky barok (dedinský, ľudový alebo tiež vidiecky barok), ktorý sa uplatňuje v podobe malých dekoratívnych prvkov na štítoch domov. Lokalita zahŕňa 23 vidieckych usadlostí rozmiestnených v tvare obdĺžnika okolo centrálnej zelene, v strede ktorej sú kaplnka sv. Jána Nepomuckého, kríž, kováčska vyhňa, dom kováča a malý rybník. Holašovice nie sú žiadnym skanzenom a v domoch sa stále býva. Jeden z nich sa stal múzeom juhočeskej dediny. Na konci obce zas nájdete tzv. Holašovický Stonehenge.

Múzeum juhočeskej dediny v Sedliackom dvore

Múzeum juhočeskej dediny v Sedliackom dvore (Museum jihočeské vesnice v Selském dvoře; 170 m/2 min. pešo južne od infocentra) sa nachádza asi v strede východnej časti zástavby. Na múzeum vás upozorní informačná tabuľa pred vchodom. Do záhrady domu sa vchádza cez veľkú murovanú bránu, ktorou kedysi vchádzali naložené vozy. Na záhrade polieval nejaký pán kvety. Pri vstupe do expozície nebol nik. Len zvonček a oznam, ktorý uvádzal, aby ste naň v prípade neprítomnosti sprievodcu zazvonili.

Keby som vedel, že nás bude sprevádzať pán, ktorý tam polieval kvety, ani by som nezvonil, ale rovno ho oslovil. Pán, ktorý je mimochodom majiteľom domu, nám ukázal nástroje a zariadenia, ktoré využívali naši predkovia pri práci na poli a okolo domu. So sprievodcom sme sa samozrejme zarozprávali aj o tohtoročnej (2020) letnej sezóne a o jeho dávnej dovolenke v našich Tatrách. Na záver prehliadky mi dovolil urobiť si niekoľko záberov expozície a záhrady. Vstupenka stála 80 czk/2,94 eur/os.

Holašovický Stonehenge

Holašovický Stonehenge (500 m/7 min. pešo južne od infocentra) nájdete na južnom okraji obce. Podobne ako jeho starší brat v Anglicku, aj v dedinke Holašovice ide o kamenný kruh z obrích megalitov. Účelom stavby je liečenie, meditácia a eliminácia patogénnych zón. Stonehenge som neplánoval navštíviť, nevedel by som, čo mám v kamennom kruhu robiť. Len som chcel vidieť areál a urobiť si fotku. Asi 50 m od objektu sa nachádza oznam, ktorý nás upozornil na to, že vchádzame na spoplatnený súkromný pozemok, na ktorom je navyše zakázané fotografovať. Tak sme sa otočili a išli sa naobedovať. Vstupenka stojí 35 czk/1,29 eur/os.

Kde sa v dedinke Holašovice ubytovať?

V dedinke Holašovice sme sa nikde neubytovali. Návšteva tejto UNESCO lokality bola pre nás 1-dňovým výletom z Českých Budějovíc, v ktorých sme mali ubytovanie.

Kde sa v dedinke Holašovice najesť?

Reštauráciu Holašovická hospoda (120 m/2 min. pešo južne od infocentra) nájdete takmer oproti múzeu v západnej časti zástavby. V príjemný teplý letný deň bola terasa pochopiteľne preplnená ďalšími návštevníkmi a cyklistami. To nám ale vôbec nevadilo, lebo vo vnútri sa udržiaval príjemný chládok. Interiér reštaurácie zariadili tradičným dreveným nábytkom.

Pokiaľ veľmi nevyhľadávate juhočeskú ľudovú hudbu, táto reštaurácia bude pre vás ako stvorená. K obedu nám hral metal. Ochutnal som výborné Kuracie na kuriatkach s vyprážanými zemiakovými hranolčekmi. Inak, celkom sranda. Viete, ako sa povedia kuriatka po česky? No predsa líšky. Hotový zverinec! Pohotová obsluha. Za obed pre 2 osoby sme zaplatili 422 czk/15,52 eur. V reštaurácii môžete platiť platobnou kartou.

UNESCO lokalitu Holašovice sa určite oplatí vidieť. Majú takú tú svojskú atmosféru, akú inde nenájdete. Dostať sa tam a odtiaľ je už ale menšia odysea. Tí, ktorí majú vlastné auto, vyhrali. Veľmi by ma zaujímalo, či by potenciálni návštevníci lokality ocenili posilnené priame autobusové linky z a do Budějovíc počas dňa. Alebo si nabudúce požičiame auto a problém bude vyriešený.  

Holašovice síce nie sú skanzenom, vy si ale o týchto múzeách v prírode prečítať môžete:

Užitočné linky:

Za uvedenie a pozitívne hodnotenie služieb podnikov, inštitúcií a organizácií cestovného ruchu som nedostal nič zdarma.

Ceny boli prepočítané podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Slovenska platného k 21. 10. 2020 (1 eur = 27,185 czk).

© Ing. Adam Vanečko