jahnacie s matovou omackou hlavne jedlo vecera 1. trieda 2. trieda titanic

Jahňacie s mätovou omáčkou z 1. a 2. triedy Titanicu

Jahňacie s mätovou omáčkou je po slivkovom pudingu ďalším z jedál, ktoré sa v posledný deň plavby podávali v dvoch triedach zároveň. Kým Slivkový puding so sladkou omáčkou sa podával v jedálenskom salóne 3. a 2. triedy, Jahňacie s mätovou omáčkou sa podávalo v jedálenskom salóne 1. a 2. triedy Titanicu. V 2. triede bolo posledným, štvrtým hlavným jedlom z 3-chodového menu, ktoré mali pasažieri na výber. Naopak, v 1. triede bolo jedným z 3 jedál v 5. chode – ďalšom chode z 11-chodového menu.

V choreografii eduardovského jedla ľahší chod zvyčajne nasledoval po ťažšom. Piatym chodom – ďalším chodom sa dostávame do pevného stredu poslednej večere na Titanicu. Je to jediný chod, ktorý sa najviac podobá hlavnému jedlu podávanému dnes v reštaurácii. Posledná večera na Titanicu zahŕňala 3 jedlá na výber – pečené jahňacie mäso, pečenú kačicu a pečenú sviečkovicu (Archbold, McCauley, 1997).

Pečené jahňacie mäso

Na jedálnych lístkoch Titanicu sa objavilo jahňacie aj baranie mäso. Zvyčajne sa podávali na obed. Jahňacie mäso viac oslovilo amerických stravníkov, ktorí ho dokonca aj dnes jedia menej ako Briti. Baranie mäso im naopak nechutí vôbec.

Ingrediencie na pečené jahňacie mäso (6 porcií):

 • 1 jahňacie stehno (1,5-1,8 kg)
 • 2 strúčiky pretlačeného cesnaku
 • 3 polievkové lyžice olivového oleja
 • 2 polievkové lyžice nasekaného čerstvého rozmarínu
 • 1 čajová lyžička dijonskej horčice
 • 2 čajové lyžičky mletého čierneho korenia
 • 1/4 šálky (60 ml) bieleho vína
 • 1/2 čajovej lyžičky soli

Pečené jahňacie mäso – výrobný postup:

 1. Jahňacie stehno zbavíme chrupaviek a prebytočného tuku. V malej miske zmiešame cesnak, 2 polievkové lyžice oleja, rozmarín, horčicu a korenie. Zmesou potrieme mäso. Marinujeme pri izbovej teplote 1 hodinu alebo v chladničke max. 48 hodín. Vo veľkej ťažkej panvici si zohrejeme zvyšný olej. Pridáme stehno, ktoré sprudka opečieme, často obraciame, asi 5 minút alebo kým nie je z každej strany hnedé.
 2. Stehno vložíme do pekáča. V hrnci, v ktorom sme sprudka opiekli jahňacie mäso, privedieme za stáleho miešania k varu víno so soľou. Zoškrabeme všetky hnedé kúsky. Zmesou prelejeme mäso. Jahňacie mäso pečieme v rúre vyhriatej na 230 °C 15 minút. Teplotu znížime na 180 °C a pokračujeme v pečení ďalších 25 minút, ak chceme mať mäso mierne opečené (rare). V prípade, že máme k dispozícii mäsový teplomer s okamžitým čítaním, jeho teplota by mala ukazovať 50 °C. Ak máme radšej stredne prepečené mäso (medium-rare), pečieme ho 35 minút (mäsový teplomer s okamžitým čítaním bude ukazovať 60 °C). Upečené mäso vyberieme z pekáča, prekryjeme alobalom a necháme 15 minút odpočívať.

Mätová omáčka

Mätová omáčka z výpeku po pečenom jahňacom mäse zo šalotky je zvýraznená bielym vínom. Základ omáčky tvorí kurací vývar.

Ingrediencie na mätovú omáčku (6 porcií):

 • 2 nadrobno nakrájané šalotky
 • 1/4 šálky (60 ml) bieleho vína
 • 1 šálku (250 ml) kuracieho vývaru
 • 2 čajové lyžičky jablčného octu
 • 1 čajovú lyžičku kryštálového cukru
 • 1/4 šálky (10 g) nasekanej čerstvej mäty (alebo 1 polievkovú lyžicu drvených mätových lístkov)
 • čerstvé vetvičky mäty

Mätová omáčka – výrobný postup:

V pekáči, v ktorom sa nám pieklo jahňacie, povaríme za stáleho miešania 5 minút šalotku. Prilejeme víno. Privedieme k varu a varíme za stáleho miešania 1 minútu alebo kým nezredukujeme. Primiešame vývar, ocot a cukor. Pokračujeme vo varení 2 minúty alebo kým omáčka mierne nezhustne. Precedíme cez jemné sito. Omáčku som síce predecil, ale šalotku mi bolo ľúto vyhodiť a navyše mala úžasnú chuť. Vmiešame mätu. Jahňacie mäso servírujeme na teplých tanieroch. Omáčku podávame vedľa mäsa. Ozdobíme čerstvými mätovými vetvičkami.

Večerné menu 1. triedy Titanicu:

Večerné menu 2. triedy Titanicu:

Zdroj:

ARCHBOLD, R. – MCCAULEY, D. 1997. Last Dinner On the Titanic: Menus and Recipes from the Great Liner.

© Ing. Adam Vanečko