Pasažieri 2. triedy Titanicu mali po hlavnom jedle na výber niekoľko teplých a studených dezertov – Slivkový puding so sladkou omáčkou, ktorý bol v posledný deň plavby servírovaný aj na obed v 3. triede, Vínové želé, Kokosový sendvič či Americkú zmrzlinu. Po nich si ešte pochutnali na orechoch, čerstvom ovocí, syroch so sušienkami a káve. Orechy mohli byť kombináciou lúpaných orechov a sušeného ovocia. Čerstvé ovocie bolo servírované vo veľkých misách, ktoré na základe osobných výpovedí urobili dojem na nejedného cestujúceho 1. a 2. triedy. Syry boli podávané so sušienkami alebo krekrami.
Slivkový puding alebo slivkový nákyp je tradičným dezertom, ktorý sa pripravuje v Anglicku na Vianoce. Vidieť ho môžete vo viacerých filmov či rozprávkach. Ja osobne si ho pamätám dokonca aj preliaty sladkou omáčkou z jednej knižky o Káčerovi Donaldovi, ktorú máme doma. To som ešte netušil, že o niekoľko rokov ho budem sám pripravovať.
Slivkový puding
Slivkový puding vznikol vo Veľkej Británii už pred viac ako 200 rokmi. Jeho výroba je mimoriadne prácna, čo určite ocenili aj pasažieri 2. a 3. triedy, v ktorých sa servíroval na obed a večeru. V súčasnosti sú slivky nahradené hrozienkami, ale názov jedla ostal pôvodný, keď sa doň ešte používali slivky. Predpokladáme, že na Titanicu, boli súčasťou pudingu aj sušené slivky a preto ich použijeme aj my.
V pôvodnom recepte je použitý surový, tvrdý tuk z hovädzieho alebo baranieho mäsa, ktorý sa nachádza okolo bedier a obličiek. Nahradil som ho stuženým pokrmovým tukom (na pečenie).
Ingrediencie na Slivkový puding (12-16 porcií):
- 1 šálku (125 g) tuku na pečenie
- 1 a 1/2 šálky (180 g) drvených lúpaných mandlí,
- 1,5 šálky (225 g) hrozienok
- 1 a 1/2 šálky (190 g) ríbezlí
- 1 a 1/2 šálky (300 g) kandizovanej kôry
- 1/4 šálky (50 g) odkôstkovaných, nakrájaných sušených sliviek
- 1,5 šálky (210 g) hladkej múky
- 1 šálku (70 g) strúhanky
- jednu čajovú lyžičku (5 g) škorice
- 1 čajovú lyžičku (5 g) muškátového orieška
- 1/2 čajovej lyžičky (2 g) nového korenia
- 1/2 šálky (125 g) mäkkého masla
- 2/3 šálky (120 g) kryštálového cukru
- 5 rozšľahaných vajec
- 1/2 šálky (125 ml) mlieka
- 1/3 šálky (75 ml) rumu alebo pomarančového džúsu
Slivkový puding – výrobný postup:
- Vo veľkej miske zmiešame tuk na pečenie, mandle, hrozienka, ríbezle (predpokladám, že mali byť sušené, použil som čerstvé), kandizovanú kôru (tej som použil menej, ako je uvedené v ingredienciách, lebo je dosť horká), sušené slivky, múku, strúhanku, škoricu, muškátový oriešok a nové korenie.
- V druhej miske si vyšľaháme maslo s cukrom. Za stáleho šľahania postupne po jednom pridávame vajcia. Vlejeme mlieko a rum (alebo pomarančový džús). Veľkou lyžicou vmiešame polovicu ovocnej zmesi do vaječnej zmesi a dobre premiešame. Nakoniec primiešame zvyšnú ovocnú zmes.
- Formu na puding (1,5 l) vymastíme a vysypeme hrubou múkou. Lyžicou preložíme pudingovú zmes do formy. Zľahka utlačíme. Zakryjeme (doma nemáme pudingovú formu, preto som použil vysoký úzky hrniec, ktorý som uzavrel alobalom).
- Formu s cestom vložíme na stojan (opäť som improvizoval a použil som nerezové sitko na parenú knedľu) do veľkého hrnca. Nalejeme dostatok vriacej vody, aby sme zakryli dve tretiny formy. Prikryté dusíme na miernom plameni 2,5-3 hodiny. Podľa potreby dolievame vriacu vodu.
- Puding vyklopíme na servírovaciu misu a podávame so sladkou omáčkou.
Sladká omáčka
Verím, že sa na mňa opäť nikto nenahnevá, keď som do sladkej omáčky namiesto sherry použil portské víno. Viem, že som mohol použiť pomarančový džús, ale to by som nebol ja, aby som do nejakého jedla nepridal rum alebo víno.
Ingrediencie na sladkú omáčku (12-16 porcií):
- 1/4 šálky (50 g) mäkkého masla
- 1/2 šálky (90 g) kryštálového cukru
- 1 vajce
- 1/2 šálky (125 ml) sherry alebo pomarančového džúsu
- 1 polievkovú lyžicu (15 g) strúhanej pomarančovej kôry
- 1 čajovú lyžičku (5 ml) vanilky
Sladká omáčka – výrobný postup:
Sladkú omáčku budeme pripravovať vo vodnom kúpeli. Vo vrchnej miske si vyšľaháme maslo a cukor, kým nie sú ľahké a nadýchané. Za stáleho šľahania pridáme vajce. Vmiešame sherry (alebo pomarančový džús) a pomarančovú kôru. Preložíme nad slabo vriacu vodu a za stáleho miešania varíme 10 až 12 minút alebo kým omáčka nezhustne tak, aby nám pokryla zadnú časť lyžice. Odstavíme zo sporáka a pridáme vanilku. Omáčku podávame teplú.
Večerné menu zo 14. apríla 1912 v 2. triede na Titanicu:
- 1. chod – polievka:
- 2. chod – hlavné jedlá:
- 3. chod – dezerty:
- Slivkový puding so sladkou omáčkou
- Vínové želé
- Kokosový sendvič
- Americká zmrzlina
- Miešané orechy
- Čerstvé ovocie
- Syr, sušienky
- Po večeri:
- Káva
Obedové menu v 3. triede Titanicu:
- Zeleninová polievka
- Pečené bravčové mäso so šalviou a perlovou cibuľkou
- Zelený hrášok
- Varené zemiaky
- Slivkový puding so sladkou omáčkou
- Kabínové sušienky
- Pomaranče
Zdroj:
ARCHBOLD, R. – MCCAULEY, D. 1997. Last Dinner On the Titanic: Menus and Recipes from the Great Liner.
© Ing. Adam Vanečko