francuzska vanilkova zmrzlina dezert vecera 1. trieda titanic

Francúzska vanilková zmrzlina z 1. triedy Titanicu

Francúzska vanilková zmrzlina bola posledným zo 4 dezertov, ktoré podávali ako 10. chod – Sladký chod na večeru v 1. triede Titanicu v posledný deň plavby. Ďalšími sladkosťami boli Waldorfský puding, Broskyne so želé z likéru Chartreuse a Čokoládou potreté Éclair s francúzskym vanilkovým krémom a jedlým zlatom. K dezertom servírovali sladké dezertné vína, napr. Muškát, Tokajské alebo Sauterne.

Autori vo svojej knihe odporúčajú, aby ste pri príprave tejto zmrzliny použili automatický výrobník zmrzliny. Ja ho doma nemám, takže som ho použiť nemohol. Zmrzlinu som pripravoval klasickým spôsobom (mrazenie – šľahanie – mrazenie) a podarila sa mi takisto.

Francúzska vanilková zmrzlina – ingrediencie (3 a 1/2 šálky alebo 6 porcií):

 • 2 šálky (500 ml) smotany (5-6-10 % tuku)
 • 1 pozdĺžne rozpolený vanilkový lusk
 • 5 žĺtkov
 • 2/3 šálky (120 g) kryštálového cukru
 • 1 šálku (250 ml) smotany na šľahanie

Francúzska vanilková zmrzlina – výrobný postup:

 1. V hrnci s dvojitým dnom zohrejeme na miernom plameni smotanu a vanilkový lusk len dovtedy, kým sa okolo okrajov hrnca nezačnú vytvárať malé bublinky. Odstránime z plameňa, zakryjeme a necháme 15 minút odstáť.
 2. Medzitým si vo veľkej mise vyšľaháme žĺtky a cukor 1 až 2 minúty alebo kým nie sú bledé a mierne nezhustnú. Vanilkový lusk vyberieme z hrnca. Ohriatu smotanu postupne zašľaháme do vaječnej zmesi.
 3. Zmes vrátime naspäť do hrnca a za stáleho miešania ju na strednom plameni varíme 5 minút alebo kým nie je dostatočne hustá, aby pokryla spodnú stranu lyžice.
 4. Odstránime z plameňa a primiešame smotanu na šľahanie. Odkryté vložíme do chladničky. Za častého miešania úplne vychladíme.
 5. Zmes nalejeme do zmrzlinovača a zmrazíme podľa pokynov výrobcu. V prípade, že nemáte doma zmrzlinovač ako ja, nalejeme zmes do vychladeného plytkého kovového hrnca. Zakryjeme a mrazíme 3 hodiny alebo do čiastočného stuhnutia. Rozbijeme na kúsky a vložíme do kuchynského robota. Mixujeme do hladka. Nalejeme do vychladenej, vzduchotesnej nádoby. Mrazíme 1 hodinu alebo do úplného stuhnutia. Pred podávaním necháme zmäknúť v chladničke na 20 minút.

Tipy:

 • Najmä v lete si predchlaďte všetky nádoby.
 • Puding nevarte, inak sa z vajec urobí praženica a zmrzlina sa zničí.
 • Ak zmrzlinu uskladňujete dlhšie ako niekoľko dní, znovu ju spracujte, aby ste jej vrátili pôvodnú hodvábnu štruktúru.

Večerné menu 1. triedy Titanicu:

Zdroj:

ARCHBOLD, R. – MCCAULEY, D. 1997. Last Dinner On the Titanic: Menus and Recipes from the Great Liner.

© Ing. Adam Vanečko