sparglovy salat so sampansko-safranovou zalievkou titanic

Špargľový šalát so šampansko-šafranovou zálievkou v 1. triede Titanicu

Špargľový šalát so šampansko-šafranovou zálievkou podávali ako 8. chod – Šalát na večeru v 1. triede Titanicu v posledný deň plavby.

Na menu podľa Escoffiera, po pečienke často nasledoval šalát. Spravidla sa šaláty a zeleninové jedlá podávali oddelene a nie na rovnakom tanieri ako mäso.

Na Titanicu by špargľu prezentovali na predĺžených misách a podávali so špeciálnymi špargľovými kliešťami.

Ingrediencie na špargľový šalát (6 porcií):

  • 680 g špargle
  • 1/4 čajovej lyžičky šafranových nití
  • 1 a 1/2 polievkovej lyžice octu zo šampanského alebo z bieleho vína
  • 1/2 čajovej lyžičky dijonskej horčice
  • štipku kryštálového cukru
  • 3 polievkové lyžice extra panenského olivového oleja
  • soľ a mleté čierne korenie
  • 1/2 nadrobno nakrájanej sladkej červenej alebo žltej papriky
  • šalát listový

Špargľový šalát – výrobný postup:

  1. Držaním špargle v polovici stonky odlomíme drevnaté konce v mieste prirodzeného zlomu a vyhodíme ich. Vo veľkom hrnci s vriacou osolenou vodou varíme špargľu 3 až 5 minút alebo kým je krehká, ale nie je mäkká. Precedíme a opláchneme pod studenou vodou, kým sa úplne nevychladí. Necháme odkvapkať.
  2. Medzitým vo veľkej miske zmiešame šafranové nite s jednou čajovou lyžičkou vriacej vody. Necháme stáť 2 minúty alebo kým nezmäknú. Pridáme ocot zo šampanského (alebo biely vínny ocot), horčicu a cukor. Za stáleho šľahania pokvapkáme olivovým olejom. Dochutíme soľou a korením. Pridáme špargľu a nakrájanú papriku. Dobre premiešame, aby sa nám spojili všetky suroviny. Podávame na servírovacom tanieri na listoch šalátu.

Deviaty chod – Studený chod

Tento chod často zahŕňal studenú pečienku alebo vykostenú morku alebo ako v tomto prípade foie gras (kačacia pečienka). Na poslednej večeri sa foie gras podávala so zelerom, prezentovaným pravdepodobne bez ozdoby, ktorý svojou textúrou kontrastoval hutnej foie gras. Foie gras by marinovali v Madeire, obohatili o hľuzovky a upiekli en croûte (aby sa vytvorila jemná kôrka). Praktickejšou a cenovo dostupnejšou náhradou by bola jemná paštéta, ktorú by podávali na tenkej hrianke.

Večerné menu 1. triedy Titanicu:

Zdroj:

ARCHBOLD, R. – MCCAULEY, D. 1997. Last Dinner On the Titanic: Menus and Recipes from the Great Liner.

© Ing. Adam Vanečko